Pokorí Ideal Approach na šiesty pokus Cenu Scottish Rifla?

Pokorí Ideal Approach na šiesty pokus Cenu Scottish Rifla?
Minuloročný víťazi Ceny Scottish Rifla - poľský Timemaster a dž. Martin Srnec (foto: Pavla Pechmanová)

Nabitá zostava míliarov sa pobije o Cenu Scottish Rifla. Z 11 štartujúcich z Česka a Slovenska môže vyhrať prakticky ktokoľvek a preto bude veľmi ťažké určiť favorita. Pozoruhodnou kariérou sa môže popýšiť vynikajúci český veterán Ideal Approach, ktorému sa cestu za ôsmym víťazstvom na bratislavskom hipodróme pokúsia zahatať mladší konkurenti. V týchto dostihoch už obsadil priečky 2-6, pričom triumf mu zatiaľ uniká.

1. OPHELIA´S AIDAN (IRE) – dž. Václav Janáček

Český reprezentant v týchto dostihoch vstupuje do sezóny po viac ako osem mesačnej pauze. Minulý rok obsadil v Cene Scottish Rifla tretie miesto a z terajších súperov za sebou nechal Sagara či Ideal Approacha. Aktuálna forma sa odhaduje len veľmi ťažko, umiestnenie na tabuli by zrejme bolo prekvapením.

2. RABBIT RED JAZZ (IRE) – dž. Milan Zatloukal

Minuloročný slovenský derby víťaz má rád mäkkú pôdu pod nohami a zdá sa, že aj o niečo dlhšiu dištanciu. Do sezóny vstúpil šiestou priečkou vo Velkej dubnovej, následne vybojoval tretie miesto vo Veľkej májovej s najvyššou záťažou v poli. Ak zaprší, môže zaskočiť aj favoritov, ak nie, zrejme sa zapojí do súboja o chvost tabule.

3. ZARIYANNKA (IRE) – dž. Radek Koplík

Jediná kobyla v poli absolvovala náročnú minulú sezónu, keď bola exponovaná deväťkrát a utekala v štyroch krajinách. Napriek tomu dobehla bez peňazí len dvakrát. V dvoch doterajších  bratislavských štartoch získala dve druhé miesta. Túto sezónu otvorila tretím miestom vo Velkej dubnovej, potom sa medzi najlepších nedostala vo Velkej květnovej. V dnešnom nabitom poli to bude mať zložité a preto zrejme skončí medzi porazenými.

4. AUSTRALIEN (FR) – dž. David Liška

Šesťročný beluš sa bratislavskému publiku ukáže prvýkrát. Minulú sezónu zaznamenal niekoľko dobrých výsledkov, z ktorých vyčnieva triumf v EJC Lokotrans Middle pri pražskom Pohári džokejov. Výpadok z prvého štartu tejto sezóny napravil v tom nasledujúcom, keď vo Velkej květnovej cene získal tretie miesto a porazil niekoľko terajších súperov. Kandidát na tabuľu, ak sa mu tunajšia dráha zapáči, môže mieriť aj za medailou.

5. IDEAL APPROACH (IRE) – dž. Martin Laube

Bratislavský špecialista, tempár, ktorý ani v desiatich rokoch nič zo svojho „lesku“ nestratil. O tom, že má závodisko v Starom Háji v obľube svedčí sedem tunajších víťazstiev. Zaujímavosťou je, že Cenu Scottish Rifla nikdy nevyhral. Do sezóny vstúpil tretím miestom vo Veľkej aprílovej cene a následne rovnakú priečku vybojoval aj vo francúzskom Fontainebleau. Aj tentokrát sa s ním rozhodne musí počítať na najvyššie priečky.

6. PETARDA (IRE) – dž. Jan Verner

Takmer všetky štarty tohto českého reprezentanta sa odohrali na bratislavskej pôde. V minulej sezóne získal klasické víťazstvo vo Veľkej jarnej cene, potom to skúšal aj v derby, kde bola už dištancia pridlhá. Po návrate na dostihy okolo míle bol tretí v Jesennom hendikepe a túto sezónu začal triumfom vo Veľkej aprílovej cene. Spolufavorit dostihov.

7. SAGAR (IRE) – dž. Petr Foret

Sagarove výsledky sú v posledných dvoch rokoch trochu ako na hojdačke. Lepšie výkony strieda s tými horšími. V Bratislave má z predchádzajúcich troch štartov pozitívnu bilanciu – jedno druhé, jedno tretie, ale aj deviate miesto z minuloročnej edície. Dištancia 1800m sa zdá byť jeho stropom. Túto sezónu dva štarty, dve umiestnenia. V dnešnej spoločnosti môže zabojovať o nižšiu dotáciu tesne za tabuľou. 

8. KAPTAIN JOE – dž. Szczepan Mazur

Aktuálne najlepší slovenský odchovanec a prvý z dvojice koní Mariána Štangela v týchto dostihoch. Už minulý rok ukazoval určitý potenciál, ktorý túto sezónu napĺňa. Z troch štartov vyťažil dve tesné druhé miesta, v tom poslednom sa už presadil naplno, keď ovládol Jarnú míľu. V terajšej forme je kandidátom na medailu.

9. ADRIANO (FR) – Monir Madihi

Štvorročný hnedák vstúpil do sezóny siedmym miestom v Prípravnej cene, ktorá sa beží na šprintérsku vzdialenosť. Minulý rok ukázal, že trate okolo míle mu svedčia viac, keď získal tretie miesto vo Veľkej jarnej cene a následne bol druhý v Bratislavskej míli. Jeho problémom je dosť chtivý prejav. V tejto konkurencii to bude mať ťažké a zrejme sa cez stred poľa nedostane.

10. KUBIK (FR) – dž. Tomáš Lukášek

Kubik vo svojej kariére zatiaľ odbehol len deväť dostihov, z ktorých štyri premenil vo víťazstvo. Nezaváhal ani v prvom tohtosezónnom štarte, keď ovládol trojkovú cenu. V dostihoch najvyššej kategórie bude debutovať a tak nemá čo stratiť, môže len príjemne prekvapiť.

11. TORQUE POWER (GB) – dž. Jaroslav Línek    

Český beluš sa v Starom Háji predstaví prvýkrát v svojej kariére a bude otázne ako mu sadne krátka cieľová rovinka. Pred touto sezónou zmenil trénera aj stajňu, v spoľahlivo kvalitných výkonoch ale pokračuje. Má na konte dve štvrté miesta z dvoch štartov medzi elitnými českými míliarmi. Napriek tomu, že už skoro dva roky čaká na víťazstvo, stále patrí medzi užšiu špičku. Ani tentokrát by na tabuli rozhodne nemal chýbať.

Náš tip: Ideal Approach – Petarda – Kaptain Joe

Text: Kamila Gúčiková