Opasan je Koňom roka 2021

Opasan je Koňom roka 2021
Opasan pri slávnostnom dekorovaní v Starom Háji (foto: Mária Horníková)

Predvčerom, t.j 15. decembra 2021 sa konala na závodisku v Bratislave dekorácia celkového víťaza ankety Kôň roka 2021. Jej triumfátorom sa stal štvorročný Opasan z lotu Jozefa Chodúra v majetku stajne Bormann, Reného Borovského. Hnedák potvrdil svoju pozíciu najlepšieho slovenského koňa a obhájil svoje minuloročné víťazstvo v tejto ankete.

Opasan vstúpil do sezóny tesnou porážkou vo Veľkej májovej cene, keď v závere o nos nestihol víťazného Killworta. Reputáciu si napravil o mesiac neskôr víťazstvom vo Veľkej cene Slovenska, kde za sebou nechal aj výborných vytrvalcov Night Tornada či Subway Dancera. Po týchto dostihoch zaznamenal zatiaľ najväčší úspech kariéry, keď svoju vysokú triedu potvrdil na blacktype scéne v Listed dostihoch vo francúzskom Vichy. Nasledovali dve Gr.2 skúšky v Longchamp. V nich síce po nepodarených priebehoch nepredbehol ani jedného súpera, ale v druhej ho od tretieho miesta delil len krk. Na víťaza strácal dokonca len dve dĺžky.

Výsledky ostatných kategórii by mali byť odtajnené až na galavečeri, ktorý by sa pri priaznivej epidemiologickej situácii mohol uskutočniť na konci januára či vo februári budúci rok.

Text: Kamila Gúčiková