Ohrozí Orry českých favoritov?

Ohrozí Orry českých favoritov?
Dobeh Veľkej májovej ceny, kde Orry udolal Gaspariniho. Obaja budú patriť k favoritom 39. Veľkej ceny Slovenska (foto: Miro Abík)

Ako poslednú sme si nechali analýzu úplného vrcholu 44. ročníka Turf Gala, 39. Veľkej ceny Slovenska spoločnosti LOKO TRANS (rovina Gd – 3 kat., cena, 2400m, 4+, 27 000 eur). Na štartovej listine nájdeme okrem českého odchovanca Gaspariniho, aj francúzskou blacktype scénou ostrieľaného Aigle Vaillanta, viacnásobného víťaza dostihov v krajine Galského kohúta Royal Righta, či spoľahlivého vytrvalca Rex of Thundera. Domácou nádejou je šikovný Orry, ktorého hviezda začína pomaly stúpať. Dokáže zvíťaziť niekto zo spomínaných koní, alebo sa bude konať prekvapenie?

1. MEDELIN (GER) – dž. Václav Janáček

(tr. Jozef Chodúr, st. BORMANN)

Medelin zažila minulý rok veľmi úspešnú sezónu. Zo šiestich štartov trikrát vyhrala a trikrát sa umiestnila. Zo štvrtej kategórie kde začínala sa vyšplhala až do dvojkovej Ceny Quissisany. Tú opanovala na záver sezóny. Tento rok do diania vstúpila štvrtou priečkou vo Veľkej májovej cene, kde na dvojicu Orry – Gasparini strácala sedem dĺžok. V dnešnej spoločnosti jej bude patriť pozícia outsiderky.

2. REX OF THUNDER (GB) – dž. Michal Demo

(tr. Michal Demo, st. Stáj Březová)

Bilancia Rex of Thunder hovorí, že takmer každý druhý štart je víťazstvo. V kariére absolvoval doposiaľ jedenásť štartov a päťkrát vyhral. Dva roky späť zvíťazil na Turf Gala v Starohájskom kritériu a následne obsadil štvrté a tretie miesto v oboch exfederálnych derby. Minulú sezónu sa ukázal len trikrát, z toho zvíťazil v českom Zlatom pohári a ďalšej jednotke v Karlových Varoch. Do aktuálnej sezóny vstúpil veľmi tesným striebrom vo Veľkej aprílovej cene na 1800m, kde ho o krk porazila len Zariyannka. Tento raz sa vracia na vytrvaleckú dištanciu a bude patriť medzi kone, ktoré to budú chcieť Gasparinimu poriadne sťažiť.

3. STRATOSFERIC (IRE) – dž. David Liška

(tr. Marián Štangel, st. MPL Racing)

Stratosferic behala minulý rok všetky ťažké klasické dostihy. V Jarnej cene kobýl bolo piata, v Slovenskom derby ako najlepší domáci kôň skončila štvrtá, v Oaks brala bronz a v St. Legeri striebro. Aktuálnu sezónu začala vo Veľkej májovej cene, kde po matnom výkone dobeh uzavrela. Zdá sa, že prechod medzi starších súperov bude pre ňu o čosi zložitejší a v dnešnej spoločnosti nemá čo stratiť.

4. ADONIS (IRE) – dž. Petr Foret

(tr. Gábor Maronka, st. Rahim Etemovic)

Adonis absolvoval svoje dostihové začiatky na ostrovoch. Do maďarského tréningu sa presunul až po minulej sezóne. Prvý štart v tej aktuálnej sa odohral v päťkovom dostihu na syntetickej dráhe, ktorý premenil v ľahký triumf. Následne skočil o päť kategórii vyššie na trávu, kde si tiež nepočínal zle. V Bábolna Díj získal bronz. Určite má priestor na zlepšenie, jeho výkony ale na najlepších stačiť nebudú. Mohol by sa pobiť s Odsonneom o poslednú dotáciu.

5. AIGLE VAILLANT (FR) – dž. Martin Laube

(tr. Ľuboš Urbánek, st. Lokotrans)

Aigle Vaillant získal minulý rok dva triumfy vo francúzskych Classe 1 dostihoch, ale aj štvrté a piate miesto v Listed testoch. Túto sezónu má na konte dva štarty z Francúzska, pričom na dotáciu nedosiahol ani raz. Možnosti tohto koňa sú naozaj veľké a preto ak mu vyjde dostih podľa predstáv, môže byť riadne nebezpečný. Jeho aktuálna forma ale príliš neoslní, navyše sa v poslednej dobe sústredil na dostihy na kratších tratiach. Kandidát na tabuľu, neprekvapí ale ani prípadným dobehom v prvej trojke.

6. ORRY (GER) – dž. Jaroslav Línek

(tr. Jaroslav Línek, st. Meridian SK)

Orry je zaujímavým koňom, ktorý predviedol v poslednej dobe asi najväčší výkonnostný progres. Štvorročný neskorý ryšiak dostal čas a začal ho svojmu tímu vracať. Na záver minulej sezóny deklasoval konkurenciu v piatej kategórii a získal prvé životné víťazstvo. Rovnako ľahko si počínal aj na začiatku tejto sezóny o kategóriu vyššie. Potom nasledoval štart vo Veľkej májovej cene, kde po tuhom boji o krk zdolal aj favorita Gaspariniho a naplno ukázal svoj potenciál. Až dnešná konkurencia ho ale skutočne preverí. Je najväčšou domácou šancou a ak bude pokračovať  v progrese mohol by siahať na medailu.

7. ROYAL RIGHT (IRE) – dž. Tomáš Lukášek

(tr. Ingrid Janáčková Koplíková, st. Jana Dufková)

Royal Right má za sebou naozaj náročný rok. Od januára do októbra stihol desať štartov. Túto sezónu začal na zimnom mítingu v Cagnes Sur Mer, z ktorého vyťažil dva triumfy v dostihoch Classe 2 a 3. Od februára sa na dráhe ale neukázal a tak je jeho aktuálna forma otázna. Nerozbehanosť môže byť menšou nevýhodou, ale aj napriek tomu ho neradno podceňovať. Jednoznačný kandidát na tabuľu, pri dobrom výkone môže atakovať aj najvyššie priečky.

8. ODSONNE (FR) – dž. Jan Verner

(tr. Štěpánka Myšková, st. Petr Janeček)

Tempár Odsonne sa do českého tréningu dostal pred minulou sezónou. V nej získal dve dvojkové víťazstvá a dve jednotkové umiestnenia. Do tejto sezóny vstúpil kvalitným výkonom vo Velkej dubnovej cene, kde na kratšej vzdialenosti podľahol len výbornej Zariyannke. Návrat na dlhšiu trať mu pôjde k duhu. Odsonne je síce kvalitný kôň a jeho aktuálna forma sa zdá byť tiež dobrá, ale na najužšiu špičku, ktorá sa tu schádza mu niečo chýba. Môže prekvapiť, ale pravdepodobnejší bude zisk niektorej z dotácii za tabuľou.

9. GASPARINI (CZE) – dž. Jiří Palík

(tr. Jan Demele, st. TIPPLER Group s.r.o.)

Gasparini je koňom, ktorého netreba predstavovať. Minulý rok odbehol sedem dostihov a štyrikrát zvíťazil. Najcennejšie triumfy sú tie zo Slovenského derby a oboch, slovenského aj českého St. Legeru. Svoje kvality už potvrdzovať nemusí, otázne bolo len to, ako sa vysporiada s prechodom medzi starších súperov. Vo Veľkej májovej cene mal oproti víťaznému Orrymu hendikep v nerozbehanosti. Napriek tomu podal dobrý výkon a skončil o krk druhý, pričom sa zdalo, že ho jeho džokej „nevyžmýkal“ zo všetkých síl. Tento štart ho určite zdvihol a v nedeľu mu bude patriť rola prvého favorita.

Náš tip: Gasparini – Rex of Thunder – Orry

Text: Kamila Gúčiková