Novinky zo stajní slovenských trénerov – Zuzana Kubovičová

Novinky zo stajní slovenských trénerov – Zuzana Kubovičová
Zuzana Kubovičová (zdroj: turfsport.sk)

Tréningové stredisko: Senica – Čáčov

Počet koní v tréningu: 21

Kone, ktoré odišli po sezóne: Zoriana (do chovu), Timea a Tamarca (rekreácia), Spartico (k trénerke Havelkovej), Blessington

Stajňový personál: Štefan Budovič, Peter Zombory, Petra Křížková, Mariana Karpitová

Ďalší diel predsezónnych rozhovorov bude o zverencoch trénerky Zuzany Kubovičovej. V dostihovej centrále v senickom Čáčove, odbehli minulú sezónu 68 dostihov, z čoho dokázali deväťkrát zvíťaziť a pridať viaceré hodnotné umiestnenia. Medzi najväčšie triumfy na domácej pôde patrili tie z Ceny trojročných žrebcov a kobýl, o ktoré sa postarali Tristan s Queen Operou, ktorí ako stajňové opory samozrejme zostali v tréningu. Víťazka minuloročnej Millennium Díj Zoriana ale už na tréningovej listine nefiguruje. (pripravovaný článok o nej vyjde zajtra) Ale späť k trénerke, ktorá na novú sezónu chystá 21 plnokrvníkov pre osem stajní.

Umožňujú podmienky a počasie v Čáčove plnohodnotne trénovať ? „Musíme trénovať, nikto sa nás cez leto nebude pýtať, čo ste robili cez zimu. Trénovať sa stále musí ale trénuje sa ťažko. Máme všade blato, strašne veľa vody je. Už v októbri to začalo, tam bol taký trojdeň, kedy veľmi napršalo a odvtedy sa to stále ťahá. Stále prepŕcha. Musíme improvizovať. Teraz bolo pár dní zamrznuté, takže sme namiesto cválania len klusali, koníky dostali pod nohy nejaké kavalety. Hýbať sa musia stále,“ opisuje aktuálnu tréningovú situáciu Zuzana Kubovičová

Predstavovanie koní začneme domácou zostavou, ktorá počíta šesť koní. Prvým a zároveň najstarším reprezentantom stajne PD Senica je Shawnee´s Triumph (Cima De Triomphe), ktorý celú minulú sezónu vynechal. „Mal zlomenú prídavnú kostičku v karpálnom kĺbe, takže mal pauzu. Teraz pracuje dobre. Ak sa zmestí do nižších dostihov, chceli by sme s ním začať tam. Je to kôň, ktorý ukázal, že určitú výkonnosť má. Keď bol trojročný behal celkom slušne. Uvidíme kam sa s ním až dostaneme,“ vysvetľuje zdravotnú prestávku beluša trénerka.

Jeho rovesníčkou je vlastná odchovankyňa PD Senica, tmavá hnedka Bouquet (Move Your Vision), ktorá sa pohybovala na rozmedzí dostihov tretej a štvrtej výkonnostnej kategórie. „Mala slušnú sezónu minulý rok, aj keď to skrz pandémiu bolo všelijaké. Utekala dosť, šesťkrát na ôsmich mítingoch. Trikrát dokázala vyhrať. Myslím si, že to boli slušné výsledky. Vyšpecifikovala sa v spoľahlivú šprintérku. Kde sa zmestí, tam by mala utekať a uvidíme ako vysoko sa dostane,“ zhodnotila minulý rok v podaní svojej zverenkyne.

Do kategórie štvorročných patrí syn niekoľkonásobne Listed umiestnenej Lotosmaid, za 1000 eur v roku 2018 zakúpený valach Lotos (Distant Music). „Lacný koník, kúpený v Baden Badene. Svojej dostihovej kariéry sa zhostil slušne. Dokázal nám minulý rok aj predminulý rok vyhrať. Teraz sa vykastroval, veľmi sa tým ukľudnil. Bol to hektický kôň, ale momentálne je z neho pohodový koník, veľmi dobre sa na ňom jazdí. Rozmýšľam však, žeby sme ho mohli viac smerovať na míliarsku dištanciu, pretože má otca aj mamu stavaných viac na míľu. Minulý rok sme ho trošku naťahovali, dokázal utekať aj dostihy na 2400m,“ chváli hnedáka Zuzana Kubovičová.

Dostávame sa k trojročných plnokrvníkom, ktorí obývajú boxy na dostihovej dráhe v Senici. Doposiaľ nepopísaným listom je nemecká rodáčka Reklama (Jukebox Jury). „Minulý rok nevybehla. Je narodená veľmi neskoro. Myslela som si, že keď ju budeme dobre kŕmiť, tak to doženieme ale nedalo sa. Hoci sme ju minulý rok röntgenovali a všetky rastové zóny mala uzavreté, bola taká rozlámaná. Stále si myslím, že dobre nenarástla a je taká subtílnejšia. Je to menšia kobylka, nehýbe sa zle, aj výdrže a húževnatosti má v sebe dosť, tak snáď by to nemuselo byť také zlé. Budeme robiť všetko preto, aby sme ju dostali na dráhu, a aby hlavne stajni PD Senica robila radosť,“ objasňuje dôvody neskoršieho začiatku belkinej kariéry.

Klasickou nádejou by mal byť francúzsky žrebec Archeus (Slickly), ktorý v dvoch minuloročných štartoch obsadil zhodne piate miesto. „Je to trošku búrlivák a ťažko jazditeľný kôň. Myslím si ale, že niečo by mal vedieť. Je prihlásený do českého St Legeru a javí sa, že by to mohol byť vytrvalec. Ešte však nemá v sebe taký rozum, musíme ho trošku usadiť. Niekedy chytí taký amok, že sa ledva drží. Je to zvláštny kôň a musíme na ňom ešte popracovať. Snáď ho dostaneme aj do nejakého klasického dostihu na Slovensku,“ popisuje žrebcovu ťažkú povahu trénerka a zároveň verí v klasické ambície.

Posledným zástupcom domácej stajne, ktorú výrazne podporuje aj predseda senického družstva Peter Morávek, je dvojročný hnedák Beau Match (Montmartre), ku ktorému trénerka pridáva aj príbeh, ako sa žrebec dostal na Slovensko. „Je kupovaný za trošku zvláštnych okolností cez internet. Boli sme aj v Deauville na dražbe, on sa však predával až na tretí deň a my sme druhý deň odtiaľ odchádzali. Vtedy tam ešte nebol dovezený. Mala som ho vyhliadnutého, žeby som ho chcela kúpiť a pozrieť si ho. Druhý deň dražby sme teda išli domov a tretí deň, keď on prišiel na rad, sme dražbu už sledovali doma cez internet. Bola som v spojení s Tomášom Jandom, on nám ho potom vydražil. Cez video som na ňom nevidela žiadnu chybu, bol to pekný koník, teda aj je. Video mali tak spracované, že nebolo vidieť, že je trochu menší. Keď prišiel domov, videla som, že je menší. Možno to však nie je na škodu. Pôvod má veľmi zaujímavý, je tam nemecká mama, ktorá dokázala vyhrať aj na rovinách aj na prekážkach. Myslím si, že to bola tvrdá kobyla. Otec je Gr.1 víťaz. Beau Match je veľmi vitálny. Trošku sme ho aj upodozrievali, že bol už aj obsadnutý, pretože nič nerobil. Zvláštne je aj to, že veľmi ťahá a puluje. Slabší jazdci by ho neodjazdili. Chcela by som, aby vybehol jeden, dva, či trikrát. Uvidíme ako sa sezóna vyvinie. Javí sa byť skorý.“

Druhé najväčšie zastúpenie, čo sa počtu koní týka, má v tréningovej centrále stajňa Vimar. Štvorročná ryška Queen Opera (Jukebox Jury), dcéra výnimočnej Qussisany (Antonius Pius), podávala v minulej sezóne veľmi kvalitné výkony a patrila k špičke trojročného ročníka kobýl. Úspešnú kariéru svojej matky by možno mohla napodobniť. „Má menší problém na pravej prednej nohe ale behala s tým dostihy a veľmi dobre. Ak by sa ten problém podaril vyriešiť, mohla by to byť veľmi výnimočná kobyla. Pred prvým štartom ma všetci odhovárali, aby som ju nepustila utekať pretože trošku „popajdáva“, že to bude hanba. Ona vtedy vyhrala Cenu trojročných kobýl. Minulý rok sme boli v Brne, dali jej do kĺbiku nejaký gél, ktorý by mal zabezpečiť jeho dobré mazanie. Momentálne pracuje, nekríva, je v poriadku, tak to možno bude dobré. Nechajme sa prekvapiť,“ verí vo vyriešenie menších zdravotných komplikácii talentovanej kobyly.

Sľubný začiatok minulej sezóny zaznamenal Ziggy Ready (Orpen), posledné dva štarty sa mu ale vôbec nevydarili. Podľa slov trénerky je v ňom viac, ako zatiaľ ukázal na dráhe. „Po skončení sezóny sme ho vykastrovali. Je to veľmi pekný kôň, dlho som takého hľadala. Je to koník po Orpen, ako som niekedy mala Teddy Readyho. Je to však veľký smoliar, stále mu niečo je. On je trošku taký hyperaktívny, veselý, vyskakuje. Nepomohlo ani, že sa vykastroval. Keď sa ide jazdiť, tak stále vypaľuje a kozľuje. Dôsledkom toho sú všelijaké zbytočné úrazy. Keďže sa vybije takto doma, potom zo seba nevydá všetok potenciál v dostihoch. Výkonnostne si myslím, žeby bol dobrý. Utekal Cenu trojročných žrebcov a hneď tam bol štvrtý. Išiel peknou koncovkou, ale potom na to už nenadviazal. Bolo to neskôr pre mňa trošku sklamanie. Začneme s ním takisto v dostihoch, do ktorých sa zmestí. Uvidíme, kam to dotiahne. Strašne ľahučko sa hýbe, normálne sa až vznáša, má dobré chody. Potrebuje dostať trošičku rozum a vyspieť,“ vraví na margo štvorročného valacha trénerka.

Dostihový krst čaká druhého potomka Listed umiestnenej Blast Echo, pôvodovo zaujímavého Besthona (Intello), ktorý by sa mal predstaviť aj v klasickým dostihoch. „Na dráhu sa nedostal, aj keď bol dvakrát na štartke. Prvýkrát sme išli pred dostihmi vo štvrtok do štartovacích boxov. Postavil sa v nich na zadné a ľavú prednú nohu prehodil do vedľajšieho boxu. Roztrhol si pritom kožu pod karpálnym kĺbom. Dlho sa to hojilo. Keď bol znovu pripravený na dostihy, tak nám ich zrušili. Je to kôň zo slušnej rodiny. Kone po Intello dobre behajú. Určitý potenciál tam je, Besthon sa dobre hýbe, má dobrú mechaniku pohybu. Je hlásený do českej Veľkej jarnej ceny aj derby. Pokiaľ sa bude všetko dobre vyvíjať s dostihovou sezónou na Slovensku, chcem behať hlavne tu. Česko je len zábezpeka, keby sa náhodou niečo pokazilo. Prioritou sú však slovenské dostihy, treba popularizovať turf na Slovensku, aby bolo dostatok koní a aby sme prežili. Minulý rok sa mi z trojročných javil najlepšie, dobre sa hýbal a myslím si, že z nich bol aj najrýchlejší. Po zranení zo štartovacích boxov sa mi zdalo, že mal výpadok 5 týždňov a potom ho výkonnostne predbehol aj Archeus aj Mosieur. Momentálne pracuje dobre, celú zimu odrobil bez problémov, tak dúfam, že bude aj dobre utekať,“ komentuje hnedákove trampoty ale aj potenciál Zuzana Kubovičová.

Aj v stajni Vimar sa nachádza jedna juniorka, dcéra dvanásťnásobného víťaza Hunter´s Lighta (Dubawi), hnedka Pasarei (Hunter´s Light), ktorá by sa na dráhu mohla dostať možno aj tento rok. „Má zvláštny pôvod, je tam taký „kros“ z Dubawiho na Areiona. Majiteľ túžil po koni, ktorý bude mať v pôvode Dubawiho. Papierovo si myslím, že nie je zlá. Má dobrý charakter, dobre sa na nej jazdí, cvála pekne a ľahúčko. Kam to dotiahne, to sa uvidí,“ objasňuje zadováženie kobylky.

Ďalším majiteľom v trénerkinej centrále je stajňa VADUAL, ktorej sa na novú sezónu pripravuje trojica koní, vlastných odchovancov Miloslava Vadinu. Zatiaľ najvýkonnejším z nich je štvorročný tmavý hnedák Tristan (Move Your Vision), ktorý už má na konte jednotkové víťazstvo. „Minulý rok sa po diskvalifikácii Hadewina z Ceny trojročných žrebcov stal víťazom. Mal tam problém trošku so šľachou, ale neviem z čoho to pramenilo. Myslím si, že ten problém stále pretrváva, možno sa udrel do sézamskej kostičky, neviem. Keď ho doktor Hladčík vyšetroval povedal, že to je také poškodenie, že s tým kone normálne behajú. Len jeho tá noha trošku bolela. Dohodli sme sa s majiteľom a dali sme mu do konca roka pauzu. Dúfam, že tento rok nám to vynahradí. Bol dozretý, on ani nenarástol, dobre vyzerá aj teraz. Začal minulý rok na jeseň pracovať, aj teraz pracuje, zatiaľ je to všetko v poriadku, dúfam, že ho na dráhu dostaneme,“ vysvetľuje menší zdravotný výpadok valacha. Ten minulý rok absolvoval len dva štarty.

Rovnakú matku True Belle (Dai Jin) má aj už osemročný skúsený Tirak (Egerton). „To je už starší pán, taký náš dedko. Je to múdry koník. Keď s ním začneme zase od tých spodných kategórií, snáď si zarobí na svoju prevádzku. Myslím si, že ťažko sa bude vracať k predminuloročnej sezóne, lebo tá bola dosť taká výnimočná. Behal Overdose Díj v novembri v Budapešti a dokázal tam dobehnúť tretí. Bol to už Graded dva dostih, to bolo také výnimočné.  Potom sme ho minulý rok preorientovali, nech ide skúsiť prekážky k pánovi Štangelovi. Prišli sme ale na to, že na tie prekážky nie je taký vhodný. Je to trošku taký menší koník. Tak sa vrátil naspäť ku mne do rovinového tréningu a skúsime to s ním zase od tých spodných dostihov. Uvidíme, pokiaľ to pôjde. Má už dosť rokov, trošku je už limitovaný. Je to malý ale čiperný a veselý kôň. Aj života je v ňom dosť.“

Kolekciu dvojročných plnokrvníkov rozširuje Taylon (Mikhail Glinka), ktorý je takisto vlastným odchovancom svojho majiteľa. „Je trošku plachý kôň. Strašne je taký prchký, človek si napraví okuliare alebo čapicu a on hneď reaguje. Keď si spomeniem, to boli asi všetci z tej kobyly True Belle, takí prchkí. Tak isto boli aj Tirak, Tristan, či Tamarca. Boli to temperamentné koníky, a on je tak isto. Myslím, že tým, že bude pracovať si na všetko zvykne. Pôvodovo je zaujímavý, je tam Mikhail Glinka. Je to trojštvrťový brat Tristana alebo Timei, ale či bude taký výkonný ako oni to je ťažko povedať. Niekedy sa to však podarí. Bodaj by bol najlepší, Vadinovcom by som to priala,“ opisuje charakter juniora a strúha pochvalu slovenským úspešným chovateľom. „Patrí im veľký obdiv, že cez to všetko, aká je situácia na Slovensku, patria ešte k tým chovateľom, ktorí si doma vedia dochovať koníka. Myslím, že chovateľsky sú na tom veľmi dobre, dochovali veľa dobrých koní, napríklad Vanduala alebo Vagosha. Pán Vadina ide do toho s tou teóriou, že vždy pripúšťa svoje kobylky s veľmi dobrými plemenníkmi. Vraví, že už keď to má chovať 11 mesiacov v matke a potom čakať ešte dva roky, malo by to byť to  najlepšie pripustené s tým najlepším. True Belle je momentálne žrebná po Innovatorovi, ale rozhodli sme sa, že keď sa ožrebí, tak ju vyradíme z chovu. Druhá chovná kobylka Vadinovcov je Wuelta, ktorá je tento rok pripustená Eagle Topom. Myslím, že to bude veľmi zaujímavý produkt, je tam kríženie Pivotala na Galilea, čo vo svete dobre funguje. Veľmi sa teším na to žriebä.

Len jedného ale o to zaujímavejšieho trojročiaka má v tréningu stajňa Lokotrans Slovakia. Monsieur (Adlerflug), ryšiak s výraznými odznakmi, je prvým potomkom neštartujúcej Madame. V rodokmeni tohto koňa nájdeme aj druhého zo Zlatého bičíka Maria (Tiger Hill), ktorý je synom Monsieurovej babky Madame Sophie (Montjeu). „Monsieur je koník s veľmi zaujímavým pôvodom, ktorého som si vybrala v Baden Badene. Je to ryšiak po Adlerflug, materský otec je tam Shirocco a tretí materský otec je Monsun. Je to papier vytrvalca, ako vyšitý. Je síce trošku menší, ale veľmi pekný, ľúbivý koník. Minulý rok absolvoval dva dostihy, nebolo to zlé ale ani úplne dobré. Je to ľahko jazditeľný kôň, jazdili ho dievčatá. Je to taký babský kôň. Myslím si, že v ňom je veľký potenciál. Musí sa jazdiť s citom a rozumom. Tí „Adlerflugovci“ sa ukazujú, že behajú radi dlhé dostihy. Minuloročné nemecké derby to aj dokazuje, jedna-dva boli koníky po Adlerflugovi. Monsieura mám tak isto hláseného do českého derby a  St Legeru, ale na Slovensku by mal utekať všetky klasické dostihy. Je to zaujímavý koník. Teším sa na neho,“ netají zvedavosť trénerka.

Stajňu Kovometal bude aj tento rok na dráhe reprezentovať triedová Palmera (Jukebox Jury), na ktorú sa bude trénerka najviac spoliehať. Päťročná belka sa na dráhe predstavila päťkrát, z toho sa dokázala štyrikrát umiestniť. „Myslím si, že ukázala, že je to veľmi dobrá, veľmi výkonná kobyla. Po tom, čo sme Zorianu vyradili z dostihovej prevádzky by mala po nej prebrať žezlo. Ak bude zdravá, všetky tie dostihy, čo minulý rok behala Zoriana by mala behať Palmera. Možno, že taký vrchol by som si predstavovala Veľkú cenu Slovenska, na Turf Gala. Tam ju budeme aj smerovať. Myslím, že to je kobylka, ktorá má vytrvalecké dispozície a pasujú jej aj tie dlhé dištancie. Je to taká spoľahlivá kobylka,“ spolieha na nástupkyňu jednej z najlepších kobýl, aké do slovenského turfu prišli.

Novou posilou tejto stajne je prvá dcéra niekdajšej trénerkinej zverenkyne Shamal Sally (E Dubai), víťazky okrem iného maďarského derby, ktorá toho na dráhe dokázala veľmi veľa. Či pôjde Shamal Emmi (Anabaa Blue) v stopách svojej matky, ukáže blízka budúcnosť. „Je to dvojročná kobylka maďarského chovu. Rodičmi sú Anabaa Blue a Shamal Sally. Je to pekná a šikovná šimlička. Pracuje dobre, hýbe sa dobre. Uvidíme, čo sa z nej vytiahne.“

Dve kobyly, Heroina a Immortality, budú na dráhe hájiť farby stajne Mladen Rihtarič, ktorý je aj ich chovateľom. Prvá menovaná, už klasicky umiestnená Heroina (Move Your Vision), je prvým potomkom ďalšej trénerkinej bývalej zverenkyne Hungover (Jeremy). „Minulý rok sa ukázala, že je to slušná kobylka. Mala také zvláštne zranenie, udretú prvú prednú nohu. Nechcelo sa to stále zahojiť, po sezóne dostala trošku taký oddych a krásne sa to zahojilo. Je to veľmi charakterná kobylka. Ona ľahké dostihy behať až tak nemôže, lebo bola druhá v Jarnej cene kobýl a piata bola v Oaks. Bude musieť behať nejaké väčšie dostihy. Dobre sa hýbe, mala trošku minulý rok problémy so štartovacími boxami ale možno to pramenilo aj z toho, že ju tá nôžka trošku bolela. Doktor Hladčík nám ju vyšetroval, chromé to nebolo, len udreté. Už to je dúfam, zažehnané, kobylka dozrela. Snáď nám a pánovi Rihtaričovi bude robiť radosť,“ rozpráva o minuloročných hnedkiných trampotách, ktoré by už mali byť vyriešené.

Naopak Immortality (Dr Guru), prvá dcéra takisto slovenským turfmanom dobre známej Invisible Bid, má klasickú sezónu ešte len pred sebou. „Obidva kone Dr. Guru a Immortality som mala možnosť trénovať. Najväčšie výsledky Dr Guru dosiahol v Maďarsku u Szándora Kovácsa. Vyhral Veľkú jarnú cenu, Cenu ministerstva poľnohospodárstva a potom bol druhý v maďarskom derby. Bol to excelentný míliar, ale aj šprint vedel zabehnúť. Immortality sa mi javí dobre, je to silná, vitálna kobyla. Minulý rok behala dvakrát a dvakrát mi spravila tú istú chybu. Prvýkrát utekala, jazdila ju Michaela Musialová. Skoro jej vybočila do stajní pri tej ceste, ako sa vbieha do cieľovej roviny. Druhýkrát ju jazdil v Zimnej kráľovnej Jiří Palík, aj som ho upozorňovala, že tam spravila v prvom dostihu chybu a stálo ju to lepšie umiestnenie. Znova mu tam začala kľučkovať doprava, doľava. Aj keď ten oblúk prebehla už pekne, trochu ju to spomalilo. Myslím si, že už dostala trošku rozum, už je staršia. Pôjdeme s ňou do Bratislavy, vyskúšame to tam precválať, aby sme ten oblúk zautomatizovali a snáď to bude dobré. Pracuje dobre a tiež by mala behať na Slovensku. Je to kôň slovenského chovu, takže v dostihoch môže zbierať nejaké tie chovateľské a majiteľské prémie. Ale rada by som videla aj v klasických dostihoch. Mám taký plán, že Jarnú cenu kobýl by sme skúsili. Neviem či má papierovo na dlhšie dostihy, skôr nie ale tie prvé klasiky by sme skúsili. Potom by sme ju možno skrátili na kratšie dištancie.“

Trojročná Elsa (Olympic Glory), jediná reprezentantka stajne KT Obal, prišla do tréningu až na jeseň. Dostihový debut by si teda mala odbiť tento rok. „Je neskoršie narodená, v druhom roku vôbec nebehala. Je to zvláštna kobylka, ale papierovo veľmi zaujímavá. Na jeseň sme ju už trénovali, síce sme ju neprihlásili do dostihov aby behala ale chodila rýchle roboty s druhými koníkmi a ukazovala, že určitý potenciál tam je. Vie utekať rýchlo, len ešte musí vyzrieť. Bola taká malá, široká, chýbala jej dostihová kondícia a kostra vyšportovaného dostihové koňa. Bola ešte decko. Pochádza z Francúzska a tie kone, čo sa predávajú na posledných dražbách sú veľmi neskoré. To ukázala aj táto kobylka. Je hlásená v Čechách do klasických dostihov, Jarnej ceny kobýl a Oaks, ale rada by som ju videla v slovenských klasikách, ak nato bude mať požadovanú výkonnosť. Niečo vie, niečo v nej istotne drieme. Majitelia by chceli behať klasické dostihy, neviem či sa mi podarí tam túto kobylku dostať. Konkurencia bude ťažká, snáď to dobre dopadne,“ dúfa šéfka čáčovského strediska.


Gorak Shep (Tai Chi) reprezentujúca stajňu D. + P. Kopálek debutovala v Cene zimnej kráľovnej, kde obsadila siedmu priečku. Trénerka ju označuje ako pracovitú kobylu, ktorá by mala zamieriť na štart slovenských klasík. „Majiteľ si ju kúpil v Baden Badene. Nebola drahá. Je to pekná, húževnatá kobylka, trošku menšia ale slušná. Myslím že, nemala žiadne vážnejšie, či menej vážne zranenie. Stále pracuje, nemala žiadne výpadky. Mala jedine malý šimbajník, ale to je už zažehnané. Ak sa nič nestane, tiež by sme ju chceli vyskúšať v klasických dostihoch na Slovensku. Plány sú veľké, či sa to všetko podarí, ťažko povedať,“ prezrádza.

Na úplný záver sme si nechali minuloročného navrátilca do tunajšej zostavy plnokrvníkov, už deväťročného, rovinovými a prekážkovými dostihmi, ostrieľaného Templera (Tiger Hill). Spoľahlivý zástupca stajne ALCHEM sa zo štyroch štartov uplynulej sezóny trikrát umiestnil. „Chceli by sme ho nechať behať len také prevádzkové dostihy a bumpre, aby sa na ňom učili mladí jazdci. Vyskúšali sme ho aj na prekážkach, vyhral aj steeplechase v Senici. Ide na všetko, nemá problém, že by nechcel skočiť. Skáče ale trošku zmätočne. Poudiera si nohy, neviem, či nemá úplne talent, alebo sme ho začali neskoro zaskakovať. On ide, ale buchne prednými alebo zadnými do prekážky. Videla som, že sa ten kôň trápi. Zdá sa mi, že roviny ho bavia viac. Tam si cvála s takou ľahkosťou. Už je starší ale stále mu to chutí a je vitálny,“ opisuje Zuzana Kubovičová situáciu ohľadom skúseného hnedáka a ukončuje tým naše predsezónne zhováranie.

Trénerke a celému tímu prajeme úspešnú sezónu a čo najviac výsledkov, ktoré budú tešiť tunajších majiteľov.

Text: Kamila Gúčiková

Foto: Andrej Kollár a Petra Křížková