Novinky zo stajní slovenských trénerov – Tibor Tomek

Novinky zo stajní slovenských trénerov – Tibor Tomek
Tibor Tomek (foto z videa)

V druhom diele noviniek zo stajní slovenských trénerov Vám predstavíme kone majiteľa a trénera v jednej osobe Tibora Tomeka. Veľká slovenská stajňa KT OBAL nemala vydarený vstup do minulej sezóny, avšak s blížiacim sa koncom sa kone dostávali do formy. V rovných 60 štartoch na Slovensku ale aj za hranicami dosiahli zverenci vtedy trénerky Kristíny Tomkovej a Tibora Tomeka dovedna päť víťazstiev. Dnes sú už všetky kone zaregistrované iba pod Tibora Tomeka.

Počet koní v tréningu: 12

Kone, ktoré odišli po sezóne: Onedevil in Paris, Diane de Grandcamp

Stajňový personál: asistentka trénera Bc. Kristína Tomková, metodik Ing. Pavel Kalaš, jazdci Róbert Šara, Ján Havlík, pomocný personál Ľuboš Drímal

Predstavenie začneme najmladším ročníkom. Vo veku dvoch rokoch nachádzame v stredisku v Jablonici dve kobyly. Prvou z nich je skôr narodená Kimchi (Pastorius) zakúpená na nemeckej dražbe v Baden – Badene. „Kimchi sme kúpili ako ročku.“ Hnedka je dcérou nemeckého derby víťaza Pastoriusa, ktorý je aj trojnásobný Group 1 víťaz. V máji narodená Elsa (Olympic Glory) je dcérou Edith Cowan, trojnásobnej víťazky na rovinách v Írsku. „Kúpili sme ju tiež ako ročku, avšak na aukcii vo francúzskom Deauville.“

Medzi trojročnými koňmi v centrále nájdeme zatiaľ málo otestovaného žrebca Teddy Bear (Manduro), ktorý pri debute v Slušoviciach skončil na neďalekom šiestom mieste. „Pravdepodobne začne sezónu až v Starohájskom kritériu a bude smerovať do Slovenského derby,“ vidí v ryšiakovi Tibor Tomek potenciál. Trikrát zo štyroch štartov umiestnená Harriet (Champs Elysees) by tiež mala mať klasické ambície. „Mala by začať v jarných klasikách, prihlásime ju však aj do Oaks.“

Novinkou v tunajšom tréningovom stredisku, a zároveň posledným predstaveným trojročiakom, je z dražby dovezená francúzska rodáčka Going To The Sun (Intello), ktorá je štvrtým potomkom írskej kobyly Pestagua. „Going To The Sun sme kúpili ako dvojročku, tiež v Deauville na dražbe,“ vraví tréner. „Chceli sme obsadiť klasiky, mala by sa predstaviť pri mítingu Turf–gala a v Slovenskom Oaks.“

Najväčšie zastúpenie v stajni však majú štvorročný a starší. Z nich sa bude tréner Tomek najviac spoliehať na beluša Codyho (Rajsaman), triumfátora „dvojkovej“ roviny v Bratislave, ale taktiež po boji druhého z rakúskeho derby. „Plánujeme s ním väčšie dostihy,“ sľubuje si od svojej nádeje. Vzápätí dodáva: „Máme s ním ale aj trochu problém, je to kôň „pleciar“. Bratislavská dráha je maličká, ale keď bude dobre pokropená, tak môže byť niekde v čelných koňoch“. Cody sa prezentoval aj vo Veľkej Jarnej cene a Starohájskom kritériu pri mítingu Turf – Gala kde zhodne obsadil piate miesta. Treba podotknúť, že beluš je polobratom skvelého Connora, ktorého si predstavíme neskôr. Hnedka Allouville (Anodin) dokázala na konci sezóny vyťažiť dve druhé a jedno tretie miesto.

U trénera Tibora Tomeka sa na sezónu pripravujú štyri kone narodené v roku 2015, z toho Bethany Belle (Next Desert) ako jediná nepatrí trénerovi, ale je novou akvizíciou dostihovej stajne HWS Tellus Equinus. „Počítame s ňou do dostihov II. a III. Kategórie, myslím si, že nemá taký potenciál do jednotkových dostihov, takže treba zostať radšej pri zemi,“ načrtol sezónne plány s pokorou tréner. V minulosti ju trénerka Zuzana Kubovičová, pripravila k niektorým dobrým výsledkom. Príkladom je tretie miesto v Jarnej cene kobýl 2018 alebo piata priečka v minuloročnej Cene Whisky. 

Dancing Blooda (Tin Horse) nepristihla minulá sezóna v takej forme ako sezóna 2018, napriek tomu dokázal vyhrať jednu „štvorku“ a pridať ďalšie dve umiestnenia. Zdá sa, že hnedý valach Pascal (Dabirsim) našiel svoje uplatnenie na kratších tratiach. Výkony Sweet Vendome (Style Vendome) mali zlepšujúcu sa tendenciu. Po štvrtom mieste v bratislavskej „štvorke“ jej na víťazstvo v Ebreichsdorfe chýbalo iba ½ dĺžky.

Najstarším koňom v stredisku je aj v sezóne 2017 jeho najväčšia hviezda Connor (Silver Frost). Tmavý hnedák však na úspechy z Ceny trojročných žrebcov, Veľkej jarnej ceny a Starohájskeho kritéria v nasledujúcej sezóne nenadviazal. Z minuloročných výsledkov sa zdá, že Connor svoju stratenú chuť z dostihov opäť nachádza. K jednému víťazstvu si pripísal aj dve umiestnenia. Ciele s ním už ale nie sú také vysoké, ako v minulosti.

„S Pascalom, Allouville, Sweet Vendome a Connorom plánujeme behať prevádzkové dostihy III., IV. a V. kategórie. Trúfame si s každým jedným na dobré umiestnenie,“ uzatvára náš rozhovor Tibor Tomek.

Text aj foto: Kamila Gúčiková