Novinky zo stajní slovenských trénerov – Miroslav Stančík

Novinky zo stajní slovenských trénerov – Miroslav Stančík
Miroslav Stančík (foto: turfsport.sk)

Tréningové stredisko: Rybky

Počet koní v tréningu: 9

Kone, ktoré odišli po sezóne: Arizona Flower, Crystal Cup, Norwegen (do chovu)

Stajňový personál: Miroslav Stančík, Renata Nagyová, vypomáhajú dievčatá

V druhom diele noviniek zo stajní slovenských trénerov si predstavíme plnokrvníkov z tréningu Miroslava Stančíka, obývajúcich stajňu v Rybkách. Zverenci tohto skúseného trénera a bývalého prekážkového jazdca sa minulú sezónu na dráhe objavili 30 – krát, z toho víťazne prebehli cieľom dvakrát. O výhry sa postarali Nevio a Redemption Song.

Dovoľujú Vám počasie a tréningové podmienky sa naplno venovať príprave na nadchádzajúcu sezónu ? „My už sme si zvykli, že musíme improvizovať, takže musíme brať to, čo je. Ale v podstate áno, trénujeme normálne. Nie je žiadny vážnejší problém,“ opisuje tradičnú situáciu slovenských trénerov Miroslav Stančík.

Tentokrát začneme predstavovanie najmladšími koňmi v stajni, ktorými sú dvaja zaujímaví dvojročiaci. Reprezentant stajne Stall Garant SK  je prvým potomkom slovenským turfmanom dobre známej hnedky Saintnixy, ktorá počas svojej kariéry reprezentovala rovnaké farby. Springtime (Sommerabend) by mal rovnako ako jeho matka absolvovať v dvoch rokoch len zoznamovací štart. Jeho čas príde neskôr, myslí si tréner. „Žrebcovým otcom je Sommerabend, matkou je klasická víťazka Saintnixa, ktorá bola pripustená v Normandii. Je to jej prvé žriebä. Vyzerá, že v dvoch rokoch veľa vody nenamúti, je skôr neskorší. Ale snáď stihne ku koncu sezóny vybehnúť. Počítam s tým, že to bude dobrý kôň ako trojročný a starší. Dúfam, že bude dobrý už aj ako trojročný,“ verí v kvality nádejného juniora.

Druhým koňom narodeným v roku 2019 je Ferine Indian (Sleeping Indian), pochádzajúci z vlastného chovu Ota Valachoviča, ktorého stajňu MN Racing aj bude reprezentovať na dráhe. Prvý potomok piatej z Jarnej ceny kobýl a Ceny Arvy Filealanglaise tiež nepatrí medzi najrannejšie kone. „Je z neho pekný, uviazaný koník, vyzerá, že by mal byť rýchly, ale tiež ho nevidím ako veľmi skorého koňa. Sleeping Indian aj keď bol rýchlik, nedáva extra ranné kone,“ vysvetľuje a na margo oboch žrebcov dodáva: „Keď si to vypýtajú, tak pôjdu do obehu.“

V klasickom veku nachádzame v tréningovom stredisku len jednu kobylu, je ňou hnedka Medeia (Sleeping Indian). „Ako dvojročná štartovala dvakrát, nepustili ju ale šimbajny. Vyzerá dobre, užitočný prevádzkový koník by z nej mohol byť,“ myslí si o reprezentantke stajne MN Racing Miroslav Stančík.

V tréningovej centrále sa na novú sezónu pripravuje šesť štvorročných a starších koní. V marci šesťročná Sareia (Areion) zo stajne Stall Garant SK zostáva stále na dráhe. Minulú sezónu sa na dostihových ováloch ukázala štyrikrát, z toho na bratislavskom vybojovala dve štvrté miesta. „Skúsime s ňou na začiatku sezóny niečo rýchle. Uvidíme ako budú vypísané propozície a ako nám to bude vyhovovať, ale nebudeme sa brániť ani niečomu kratšiemu. Je to tvrdá kobyla, preferuje skôr tvrdší podklad, takže jej bude vyhovovať skôr to leto. Na jar a na jeseň uvidíme,“ načrtá ryškine plány tréner Stančík.

Redemption Song (Style Vendome) odbehol minulú sezónu päť dostihov, z toho jeden, ten posledný dokázal po tuhom boji premeniť vo víťazstvo. „Konečne vyzerá byť dozretý a už by mohol ukázať, čo v ňom je. Minulý rok to ku koncu sezóny naznačil. Škoda, že nám zrušili ten otestovaný dostihový deň, lebo nato som sa tešil. Tam by utekal druhýkrát a mal dobrú fazónu. Bol som zvedavý ako by s tými pár koňmi, čo tam boli nahlásení obstál. Myslím si, že tento rok by mohol ukázať, čo v ňom je, lebo je to dobrý kôň,“ teší sa na belušove výkony jeho tréner.

Stajňu JK Napoli reprezentuje Nevio (Shamardal), ktorý je najstarším dostihovým koňom tunajšej centrály. „Je to veľmi dobrý kôň, ale tiež má svoje problémy. Teraz má osem rokov a odbehol do desať dostihov za celý život. Dokázal vyhrať aj v Nemecku. Ak bude v poriadku, je to super kôň. Má trochu problémy s kopytami, je to koník tak na tri dostihy za sezónu, ale určite svoju kvalitu má“, objasňuje trampoty, ktoré ryšiaka dlhodobo sprevádzajú. Z minuloročných štyroch štartov vyťažil jeden triumf a jedno umiestnenie.

Na záver sme si nechali trojicu koní, ktorí by sa mali v blízkej budúcnosti predstaviť v prekážkových dostihoch. Prvým z nich by mal byť po zdravotnej pauze vracajúci sa Standing Rock (Cockney Rebel). „Konečne sme prišli na jeho všetky muchy, pretože to je povahovo veľmi zložitý kôň. Následne sa zranil, takže rok stál, dali sme mu čas. Už ale začína robiť. Je to hyperaktívny kôň a ukazuje sa, že by mal talent aj na skoky, takže bude behať dlhšie prevádzkové roviny s postupným prechodom na skoky,“ vraví na konto triedového zástupcu stajne Stall Garant SK.

Shades Arrowa (Overdose), reprezentujúceho bordovo zeleno – žlté farby stajne MN Racing, čaká taktiež zmena disciplíny. „V minulosti behal krátke dostihy, mne sa zdá, že už ho to až tak moc nebaví. Skúsime niečo dlhšie a tiež postupný prechod na skoky. Vidím ho ako celkom slušného „hirdára“. Má talent na skoky, skáče rád a sám,“ chváli syna výnimočného maďarského šprintéra Overdosea.

Jeho stajňový kolega, mohutný hnedák Fighting Falco (Move Your Vision), má plán jasný. „Ten už to má nalinkované. Zrejme sa na roviny už ani nepozrie, možno tak na 3200m. Mohol by to byť slušný prekážkár cez zelené skoky,“ rozpráva a uzatvára náš predsezónny rozhovor Miroslav Stančík.

Ďakujeme a želáme veľa šťastia v dostihoch !

Text: Kamila Gúčiková