Novinky zo stajní slovenských trénerov – Marián Štangel

Novinky zo stajní slovenských trénerov – Marián Štangel
Marián Štangel (foto z videa)

V najnovšom diele našej série predsezónnych rozhovorov sme sa porozprávali s úspešným trénerom Mariánom Štangelom. Jeho kone sa minulú sezónu na dráhe predstavili 103 krát. Z toho bolo zaznamenaných 98 štartov na slovenských dostihových ováloch a 5 štartov na tých zahraničných. Plnokrvníci trénovaní v Starom Háji, v areáli bratislavského závodiska, dosiahli 21 výhier. Viacerí boli pravidelne vídať v dostihoch najvyšších kategórií a nielen na nich sa bude Marián Štangel v svojej tretej sezóne spoliehať.

Počet koní v tréningu: 19

Kone, ktoré odišli po sezóne: Fidell, Tropicana

Stajňový personál: Silvie Ševčíková, Jozef Takács, chodí jazdiť Lukáš Matuský, cez víkendy pomáhajú Daniela Ochránková a Laura Kučerová

Predstavovanie plnokrvníkov, obývajúcich boxy v bratislavskej stajni začneme tými, ktorí reprezentujú bielo – červené farby jednej z najväčších slovenských stajní, MPL Racing. Dvojica dvojročných juniorov bola zakúpená minulý rok na dražbe v Írsku, sú nimi žrebec po Free Eagle, ktorý by mal dostať meno Patrik a kobylka Jasmína (Dawn Approach), ktorá je polosestrou klasického víťaza George Boolea. „Žrebec sa mi veľmi pozdáva, myslím si, že je veľmi talentovaný aj pohybovo. Je komplet vybavený. Je to super zviera. Kobyla je zatiaľ jemnejšia, ale určite má v sebe dosť rýchlosti. Uvidíme kam sa dostane. Ťažko sa porovnávajú oni dvaja, Patrik je omnoho lepší, je mimoriadny,“ nevie si vynachváliť dvojročnú nádej tréner.

Naopak skúseným koňom, ktorý už mnohokrát potvrdil svoje kvality je 6 – ročný Gaston (Youmzain). „Gaston sa cez zimu super spravil, ukľudnil sa. Pomáha mu veľmi výbeh, trávi v ňom v podstate celý deň, len na kŕmenie sa vytiahne von a v noci je v boxe. Inak je stále vo výbehu ešte s jedným koňom, čo mu strašne sedí. Pribral, zaguľatil sa. Je z neho poriadny kôň, on bol taký srnček, teraz už vyzerá ako kôň. Čo sa plánov týka, uvidíme čo sa bude behať, avšak nerád cestuje takže kvôli tomu by sme sa chceli zamerať u nás na lepšie vytrvalecké dostihy, lebo to je určite čistý vytrvalec,“ zhrnul valachovu premenu. Gaston minulý rok tesne uspel v Zlatom pohári, kde sa zišla kvalitná zostava česko – slovenských vytrvalcov, blízko k víťazstvu mal aj v Cene turfu, kde nakoniec podľahol trojročnej klasicky umiestnenej Palmere (Jukebox Jury).

Pokračujeme stajňou Mishel Style, ktorá má u bratislavského lodivoda štyri kone. Začneme kobylami, ktoré sú v tréningu tri. Minulý rok sa dvojročná Regina Mia (Outstrip) lepšila závod od závodu. Pri poslednom sezónnom štarte zvíťazila, dobrý výsledok však bol na spadnutie už predtým. „To je veľmi slušná kobyla, minulý rok sa jej až na záver sezóny podarilo vyhrať, ale ona v zásade ani jeden štart nebola úplne fit. Mala problémy so „šimbajnami“, teraz už je to v poriadku. Myslím si, že je to veľmi výkonná kobyla. Chceli by sme hlavne aby behala kobylie klasiky,“ načrtol smerovanie trojročnej belky.

Zaujímavou akvizíciou bola šprintérka Lady Mazie (Excelebration), ktorá sa minulý rok na Slovensko sťahovala z anglického tréningu. Pri prvom štarte v bratislavskom Starom Háji predviedla dobrý výkon, keď v dvojkovej cene Boschky dobehla tretia. „Lady Mazie minulý rok prišla skoro ku koncu sezóny z Anglicka, kde ju mali v tréningu. Myslím si, že mala jedno, dve celkom slušné umiestnenia. Verím, že to bude veľmi užitočná kobyla od 1200 do 1600m v dvojkách a že keď jej všetko klapne bude vedieť slušne zbehnúť aj jednotkové dostihy. Tiež sa veľmi ukľudnila, prišla taká vystresovaná, teraz už je v pohode.“

Výbornou prekážkarkou, ktorá však od júna minulého roka na dráhe chýbala je Malinka Moja (Kyllachy). Má však trošku „šťastie“ na druhé miesta, ktorých už nazbierala v prekážkových dostihoch päť. Zato zvíťaziť dokázala dvakrát. „Malinka Moja bola minulý rok dvakrát druhá, raz za Summer Hillom a raz za Meny Bay. V tých dostihoch sa zranila. Musel ju niekto zaskočiť, mala hlboko zaskočenú šľachu, tak sme sa s majiteľkou rozhodli, že ju dáme do výbehu doliečiť sa. Teraz je už úplne fit. Čaká na sezónu, ktorú môže hneď odštartovať. Myslím si, že šla veľmi výkonnosťou hore. Tak uvidíme,“ vysvetľuje hnedkinu absenciu na dráhe Marián.

Dostihovo nepopísaným listom je trojročný Mishel (Le Havre). „Ten minulý rok nebehal, má špičkový pôvod. Otec je Le Havre, mama tiež behala Grupy a Listed dostihy. Pred aukciou ako ročný prekonal operáciu pruhu a koliky, takže bol predaný za dosť lacné peniaze nato, aký pôvod má. Kupoval ho ešte pán Koplík. Potom prišiel k nám do tréningu. Je to neskorý kôň, máme s ním plán, že ak bude behať nejakú klasiku, tak asi až St Leger na konci sezóny. Stále rastie, je to trojročný kôň, ale vyzerá ako dvojročný na začiatku sezóny,“ opísal príchod svojho zverenca.

Dôveru Mariánovi Štangelovi dal aj Peter Strnisko. Napriek tomu, že má vlastnú tréningovú centrálu v Lakšárskej Novej Vsi, umiestnil do Bratislavy tri kone. Jeho dostihovú stajňu bude reprezentovať aj na skoky prechádzajúci Lilfast (Fast Company). Niekdajší slušný rovinový kôň, dokázal zvíťazil hneď pri svojom prekážkovom debute. „Lilfasta budeme smerovať už len do prekážok, zdá sa mi, že by to mohol byť špičkový prútenkár. Neskôr bude vhodný aj na väčšie prekážky. Ale na tie ľahšie prekážky je dosť dobre vybavený. Celú zimu pracoval perfektne, popracovali sme na jeho skokoch, takže sa nám veľmi páči. Mali sme ho pripraveného, chceli sme s ním ísť už v treťom mesiaci do Talianska, ale nedalo sa,“ verí vo valachove kvality tréner.

Ďalším zaujímavým koňom, ktorého čaká prechod na prekážky je Mukab (Aqlaam). „Takisto sme ho už zaskákali, myslím si, že neskôr to bude špičkový kôň do ťažších skokov. Je to veľký, silný kôň, má vytrvalosť aj výkonnosť a navyše je to veľmi dobrý skokan. Od neho si sľubujeme do budúcna, že by to mohol byť kôň trebárs aj do Pardubíc, alebo na ťažšie prekážky. Na rovinách vlastne niečo ukázal a do prekážok je tiež super vybavený,“ vidí v ryšiakovi veľkú nádej do budúcna Marián Štangel. Mukab minulú sezónu dokázal zvíťazil v jednotkovej rovine v Budapešti, k čomu pridal aj dobré druhé miesto v Jesennom hendikepe.

Trojicu reprezentantov žlto – modrých farieb uzatvára 3 – ročný žrebec Luckynav (French Navy), ktorý sa slovenským trufmanom vryl do pamäti pohodlným zadržaným víťazstvom v dostihoch IV kat. Následne patril medzi top favoritov v Karpatskej cene, vrcholom pre dvojročných, kde však na svoj výborný výkon zo zdravotných dôvodov nenadviazal. „Luckynav sa z mojich trojročných koní ukazuje najlepšie. Minulý rok debutoval tretím miestom, potom vyhral suverénne o 12 dĺžok rovinu na 1200 metrov. Myslím si, že to nebude kôň na dlhé trate. Bude to šprintér ale skúsime ho dať aj do nejakej klasiky, ak sa bude behať. Odbehol aj Karpatskú cenu na 1600 metrov, ale tam sa ten výsledok ťažko hodnotí, pretože bol hneď po štarte z boxov zaskočený. Vedľajší kôň ho zaskočil do ľavej nohy a privodil mu úlomok chrupavky v kĺbe, ale je to už všetko v poriadku. Kôň pracuje na plno, od neho si fakt sľubujeme veľa.“

Stajňa Vadual, za ktorou stojí rodina Vadinových z Moravského Svätého Jána má v tunajšom tréningovom stredisku dva kone. Jeden z nich je na prahu svojej prekážkovej kariéry, druhý stál už dvakrát na štarte Veľkej Pardubickej steeplechase. Či bude platiť do tretice všetko dobré, by sa malo uvidieť na jeseň. Vanduala (Rainbows For Life) by sme chceli znova smerovať do Pardubíc, uvidíme kedy sa tam začne behať. Keby sa začalo behať skôr v Bratislave, tak si tam môže zbehnúť nejaký steeplechase na rozbehnutie, potom bude smerovaný do Pardubíc. Je na tom super, celú zimu odpracoval podľa mojej predstavy, uvidíme čo to s ním spraví výkonnostne. Je to už starší kôň, ale myslím si, že by ešte dobrý výsledok mohol v Pardubiciach spraviť,“ spolieha sa na ľúbivého 12 – ročného ryšiaka tréner Štangel. Spomínaným nováčikom na skokoch bude, v dvojkových dostihoch niekoľkokrát umiestnený, Tirak (Egerton). „Presmeroval ho sem pán majiteľ, chcel aby behal už prekážky. Je zaskákaný a tak by sme ho chceli poslať do ľahkých skokov.“

Po jednom koni tu majú traja majitelia. Stajňu Victory Farm bude na dostihových ováloch reprezentovať málo ostrieľaný 4 – ročný Barcako (Saddex). „Minulý rok sa dvakrát rozbehol v „bumperi“. Je to veľký francúzsky kôň, tiež trošku neskorý, ale myslím si, že cez zimu sa celkom spravil, dorástol, zosilnel. Pracuje dobre, tiež s ním rátame do ľahších skokov. Možno neskôr do Pardubíc, neviem však či bude mať rýchlosť. Je to veľmi dobrý skokan.“ Pri debute obsadil štvrtú priečku, v druhom životnom štarte si o dve miesta pohoršil.

Minuloročný účastník Slovenského derby Kaptain Joe (Move Your Vision) bude reprezentovať stajňu 7 Horse. V sezóne kde išiel klasickou cestou sa mu podarilo zvíťaziť v dvojkových dostihoch a na dotovanú priečku v Starohájskom kritériu mu chýbala iba hlava. „Ten prišiel od Mira Stančíka, je to slovenský kôň po Move Your Vision. Myslím si, že je od dvoch kilometrov vyššie. Celú zimu perfektne odpracoval, má super kondíciu, je každý deň naladený. Sám som na neho zvedavý, kde je jeho výkonnostný strop, lebo doma v tréningu sa nám celkom dobre ukazuje. Dúfam, že by mohol byť nástupcom tých mojich slovenských koní, napríklad Mooreen či Furious Felixa. Nehovorím, že úplne tej kvality, ale teším sa neho. Opäť mám dobrého slovenského koňa v stajni,“ verí v nadväznosť úspešných slovenských odchovancov šéf centrály.

Farby stajne Lokotrans Slovakia, šurianskeho podnikateľa Tibora Cvika, bude hájiť trojročný Kubik (Air Chief Marshal). „Ten prišiel minulý rok od Zdena Koplíka, potom absolvoval jeden štart u mňa, v ktorom bol šiesty, ale prišiel s koňmi. Hlásili sme ho do všetkých klasík. Pán majiteľ je ambiciózny a chce behať všetky lepšie dostihy. Myslím si, že dokonca aj koňa nato má, takže nebudeme len do počtu. Kubik je, myslím si, veľmi slušný kôň,“ vraví o francúzskom odchovancovi Marián.

Posledné štyri kone, ktoré nám zostali sú reprezentanti Štangel Racing, teda ich majiteľom je samotný tréner Marián Štangel. Najmladším z kvarteta je trojročný, doposiaľ neštartujúci Tibet Boy (Power). „Ako dvojročný nevybehol, pretože rástol, je to neskorší kôň. Hlásil som ho tento rok do všetkých klasík. Exteriérovo je to veľmi pekný kôň, jeden z najkrajších v stajni. Keby tak behal ako vyzerá, tak by to bolo dobré. (úsmev) Uvidíme čo z neho bude,“ zhodnotil vzhľad syna víťaza írskych 2000 Guineas.

Želiezko v ohni má tréner Štangel vo Furious Felixovi (Overdose), slovenskom odchovancovi Ota Valachoviča. Hnedý žrebec sa blysol neďalekým tretím miestom vo Veľkej cene Slovenska za výbornými koňmi, tú istú priečku získal aj vo Veľkej májovej cene. „Ku koncu sezóny sme ho presmerovali na prekážky, bežal jeden debut, bol v ňom druhý za celkom slušným koňom. Možno ešte nie som na sto percent presvedčený čo bude behať, uvidíme aké budú propozície. Je na tom momentálne tak, že môže bežať rovinu aj skoky. Uvidíme kde začne, ale asi ho necháme na prekážkach.“

Výrazný progres zaznamenal v minulej sezóne aj 6 – ročný francúzsky import Rubychop (Captain Chop). Celkovo pozbieral štyri umiestnenia v dostihoch cez prútené prekážky a steeplechase, na záver roka dokázal zadržane zvíťaziť v Bratislave. „Rubyho sme tiež chystali na tretí, štvrtý mesiac, chceli sme s ním ísť do Talianska, spolu s Felixom (Furious Felix pozn. autora). To nevyšlo a tak sme ubrali v práci. Bude behať určite niečo v Bratislave a keď sa otvoria hranice, vycestujeme do Pardubíc. Aj keď som počul dnes úplne katastrofický scenár, že sa tam nebudú behať dostihy tento rok, tak dúfam, že to nebude pravda. Chceli by sme tam s ním ísť aj preto, lebo sa výkonnostne dosť zodvihol. Ku koncu roka vyhral ten posledný lepší steeplechase v Bratislave v zásade štart – cieľ,“ chcel by valacha smerovať do mekky prekážkových dostihov tréner.

Na úplný záver sme si nechali veterána Summer Hilla (Lidohill), ktorý si udržiava roky stabilnú výkonnosť a svojím drvivým záverom neraz privádza súperov do zúfalstva. Ako tréner naznačuje, ukončiť kariéru sa zatiaľ nechystá a tak ho na dráhe uvidíme aj v tejto sezóne. Medzi jeho najväčšie úspechy patria triumfy v Jarnej cene Petržalky a Veľkej starohájskej steeplechase, teda v oboch hlavných prekážkových zápoleniach na Slovensku a taktiež ocenenie Najlepší stípliar sezóny.  „On sa minulý rok vo výbehu ľahko zranil. V zásade sme mali viac koní na behanie a tak sme ho nechali tak. Aj tak vo Veľkej starohájskej mohol Lukáš (Matuský pozn. autora) jazdiť len jedného koňa, rozhodli sme sa vtedy pre Rubychopa. Teraz Summer Hill pracuje naplno, chcel by som mu dať tak tri – štyri  väčšie dostihy v Bratislave,“ uzatvára naše predsezónne rozprávanie Marián Štangel.

Text: Kamila Gúčiková

Foto: Jozef Takács