Novinky zo stajní slovenských trénerov – Marcel Mihalík

Novinky zo stajní slovenských trénerov – Marcel Mihalík
Marcel Mihalík (foto: Turfsport)

Tréningové stredisko: Radošovce

Počet koní v tréningu: 5

Kone, ktoré odišli po sezóne: Eyes On You (k Jaroslavovi Línkovi do tréningu), Sarmat (rekreácia) Amaronka (rekreácia), Soren, Golden Warrior

Stajňový personál: Marcel Mihalík s manželkou, vypomáhajú dievčatá

V prvom tohtoročnom dieli noviniek zo stajní slovenských trénerov si predstavíme kone Marcela Mihalíka, ktorý vstupuje do svojej ôsmej trénerskej sezóny. V tréningovej centrále so sídlom v Radošovciach pripravuje spolu s manželkou päť plnokrvníkov, reprezentujúcich ich rodinnú stajňu Mihalík Racing. V minulej, kvôli koronavírusu veľmi netradičnej, sezóne stihli jeho zverenci 52 štartov, z ktorých vyťažili tri prvenstvá. O dve z nich sa postarala Natty´s Star, jedno pridal Van Damme.

Ako prebieha zimná príprava u Mihalíkovcov ? „Kto chce, ten si vždy nájde spôsob ako trénovať. Máme to trošku horšie len kvôli tomu, že nemáme piesok, u nás je stále blato. Máme tu však nejaké lúky, kopce, takže vždy sa dá improvizovať. V podstate to prebieha tak, ako každý rok. Vždy sa dá niečo vymyslieť, či mrzne alebo nie, či je sneh alebo nie. Takže zimná príprava prebieha bez problémov, štandardne,“ otvára naše rozprávanie Marcel Mihalík.

Predstavovanie koní z jeho tréningu začneme od tých najstarších. Najväčšími skúsenosťami oplýva už 11- ročný Van Damme (Desert Track), ktorého dostihy stále veľmi bavia. „Je stále zdravý, vitálny, bez problémový. Bude pokračovať v kariére aj v tomto pokročilejšom veku. Jeho sezóna bude prebiehať štandardne, tak ako každý rok. Bude behať nejaké „trojky“, možno „dvojky“, možno „štvorky“, podľa toho ako sa bude sezóna vyvíjať a ako mu to bude chutiť. Zostane na rovinách a na dištanciách okolo 1200 – 1600m,“ načrtáva možné plány tréner. Spoľahlivý slovenský matador, víťaz 11 dostihov už má za sebou niečo vyše 80 štartov. Potešiť svoj realizačný tím sa mu podarilo aj minulú sezónu, keď si z bratislavského Hendikepu Yuccy doviezol víťazstvo.

O šesť rokov mladší je dvojnásobný jednotkový víťaz Wirrwarr (Jukebox Jury). Ľúbivý ryšiak zaznamenal v minulej sezóne osem štartov. Nedokázal zvíťaziť, ale v prvom štarte v pražskej Chuchla Arene mu k víťazstvu chýbal len kúsok. V zahraničí dobre behajúci reprezentant stajne Mihalík Racing sa slovenským divákom v posledných sezónach príliš často neukazuje. „On Bratislavu od srdca neznáša, čiže sa budeme snažiť hľadať mu dostihy v zahraničí, v Česku, v blízkom Nemecku a asi skúsime aj Maďarsko. Tam má zatiaľ stopercentnú bilanciu, dva štarty, dve víťazstvá. Uvidíme, možno mu dáme šancu aj v Bratislave, ale asi to nepôjde a budeme musieť hľadať tie zahraničné dostihy,“ vysvetľuje.

Ročník 2017 reprezentuje čierna hnedka Natty´s Star (Move Your Vision), ktorá zo svojich ôsmych minuloročných vystúpení vyťažila dva triumfy a štyri umiestnenia. „Trošku nám vyrástla, ale inak všetko bez problémov. Bude sa pohybovať na šprintérskych dištanciách. Myslím si, že napreduje a bude ešte napredovať oproti minulým rokom. Teším sa na ňu,“ netají zvedavosť tréner Mihalík.

Jej tréningovou a stajňovou kolegyňou je takisto štvorročná Liliana (Distant Music), ktorá v dostihoch zatiaľ nepredviedla svoje maximum. Pomaly zrejúca hnedka sa zatiaľ umiestnila len jedenkrát. „Stále sa javí byť neskorá. Dúfam, že nám už teraz v štyroch rokoch niečo ukáže. V práci chodila už minulý rok super, trénovala s Eyes On You, ktorá sa dokázala presadiť na jednotkovej scéne. Liliana to bohužiaľ v dostihoch zatiaľ neukázala, tak dúfam, že už svoj potenciál ukáže.“

Poslednou kobylou a zároveň jedinou novou tvárou v trénerovej zostave koní je trojročná Portals Nous (Isfahan), ktorá je dostihovo nepopísaným listom. Hnedka je prvým potomkom nemeckej víťazky Pretty Woman. „Kúpil som ju cez internet na baden – badenskej dražbe. Bola to kobyla z tréningu, zdala sa mi ale trošičku vyšťavená. Už sa krásne spravila, dali sme jej pokoj, pribrala, zmohutnela, vyrástla. V tréningu sa javí dobre, ale dostihy sú dostihy. Uvidíme, čo nám ukáže v nich,“ opisuje svoju novú akvizíciu Marcel Mihalík, čím zároveň uzatvára náš predsezónny rozhovor.

A my z redakcie už na záver len zaželáme tímu z Radošoviec úspešnú sezónu!

Text: Kamila Gúčiková

Foto: Diana Škrovinová