Novinky zo stajní slovenských trénerov – Jozef Ralbovský

Novinky zo stajní slovenských trénerov – Jozef Ralbovský
Jozef Ralbovský

Druhá sezóna v samostatnej trénerskej ére Jozefa Ralbovského priniesla v 23 štartoch 2 víťazstvá, o obe sa však postaral ostrieľaný Legionar. V tréningovom stredisku v Šajdíkových Humenciach sa stará o osem dostihových koní pre päť slovenských stajní. Jozef sa čiastočne venuje aj chovu anglického plnokrvníka, keďže práve v jeho stajni stojí aj šampión plemenníkov 2 – ročných koní na SR, víťaz Veľkej jarnej ceny a druhý z Českého derby 2012, Move Your Vision (Galileo), ktorého v krátkej dostihovej kariére zastavili zdravotné problémy.

Počet koní v tréningu: 8

Kone, ktoré odišli po sezóne: Shooting Hill

Stajňový personál: Jozef Ralbovský, Veronika Šimončičová, jazdiť chodí aj Ondrej Drbohlav

Najpočetnejšou stajňou v tunajšom stredisku je DEMA, zaregistrovaná pred minulou sezónou. Zloženie koní stajne je rôznorodé. Najmladšou z nich je 3– ročná kobyla so zaujímavým menom Barbie Alexandra (Alaska River), ktorá pri minuloročnom debute skončila posledná. „S Barbie Alexandrou je v pláne Slovenské Oaks, ale všetko sa ešte uvidí, nie je to úplne rozhodnuté. Do Oaks musí dozrieť,“ myslí si tréner.

Beluš Shamal Boy (Move Your Vision), potomok výbornej Shamal Sally, päťnásobnej Listed víťazky na Slovensku a v Maďarsku zatiaľ jej stopy nenasleduje. Ako však prezradil tréner Ralbovský, mal by v nadchádzajúcej sezóne zmeniť disciplínu. „Shamal Boy by mal prejsť nad prekážky.“

Tretím reprezentantom stajne DEMA je 7 – ročný Bumblebee (Fastnet Rock), ktorý pred sezónou prišiel z tréningu Jozefa Chodúra. „Začne v nižších kategóriách a uvidíme pokiaľ príde. Myslím si, že pokiaľ príde tento rok po trojky bude to stačiť. Myslím si, že trojkový kôň to je, má dobrého majiteľa a preto môžeme začať v slabších dostihoch. Bude behať 1400 – 1600m, určite nie dlhé, aj keď vyhral na 2000m, myslím si, že je to kratší kôň,“ zhodnotil nového zverenca a načrtol sezónne plány Jozef. Spoľahlivý hnedák vybehol v minulej sezóne kvôli zdravotnej pauze až na jej konci ale v roku 2018 z deviatich štartov vyťažil jeden triumf a sedem umiestení.

Dva kone má v tréningu dostihová stajňa ELLIPSIS. Tým starším je 10 – ročný Legionar (Lateral), ktorého prvé dostihové kroky siahajú do roku 2012. Výkonný hnedák dokázal v kariére vybehať už vyše 77 tisíc eur. Za zmienku stoja jeho prvenstvá vo Veľkej jarnej cene, Starohájskom kritériu, Veľkej aprílovej, májovej ale aj októbrovej cene. Po veľkých úspechoch na rovinách v roku 2017 zmenil disciplínu, v Prútenkách šampiónov získal druhé miesto za maďarským Diplomatom. V minulej sezóne sa opäť vrátil do rovín. „Legionar bude ťahúňom stajne na jar, mal by utekať 2 – 3 dostihy, cez leto mu dáme prestávku,“ spolieha na ostrieľaného žrebca.

Ryšiak Primus (Ryan) by sa mal po ročnej pauze vrátiť do dostihového kolotoča, na prvé kariérne víťazstvo zatiaľ stále čaká. „Primus bude pokračovať v  prekážkových dostihoch.“

Po jednom plnokrvníkovi majú u Jozefa Ralbovského v tréningu tri stajne. Novovzniknutú stajňu DS Patrik bude reprezentovať 3 – ročný Soslan (Move Your Vision). „Na Soslana sa budem spoliehať, mal by byť ťahúňom stajne.“ Talentovaný junior v minulej sezóne nespadol z tabule ani raz. Najviac svoj realizačný tím potešil druhým miestom v „štvorkovej“ Cene Rarity pri poslednom dostihovom dni sezóny.

Kolekciu potomkov Move Your Visiona uzatvára Sunday Galilea, ktorá bude reprezentovať stajňu Count of Tuscany. „Sunday Galilea bude behať dostihy pre kone slovenského chovu s možným prechodom nad prekážky, ale až koncom sezóny,“ načrtol možnú zmenu disciplíny Jozef. V minulej sezóne sa ani v jednom z troch štartov neumiestnila.

Na záver sme si nechali matadora Wuelta (Rosensturm), zastupujúceho stajňu Wuelto. V troch štartoch minulej sezóny sa raz umiestnil na štvrtej priečke.

Text: Kamila Gúčiková

Foto: Kamila Gúčiková, Radka Juráková