Novinky zo stajní slovenských trénerov – Jozef Ralbovský

Novinky zo stajní slovenských trénerov – Jozef Ralbovský
Jozef Ralbovský (foto: turfsport.sk)

Tréningové stredisko: Šajdíkové Humence

Počet koní v tréningu: 7

Kone, ktoré odišli po sezóne: Wuelto (rekreácia), Legionar (do chovu)

Stajňový personál: Jozef Ralbovský, Radka Juráková, Mirka Juráková, na práce chodí Ondrej Drbohlav

V ďalšom dieli predsezónnych rozhovorov sme sa porozprávali s trénerom a stále aj aktívnym dostihovým jazdcom v jednej osobe, Jozefom Ralbovským. Ten v tréningovom stredisku v Šajdíkových Humenciach pripravuje na novú sezónu 7 koní. Nie sú to ale len tie dostihové, ktoré obývajú tunajšie boxy. Jozef má v opatere takisto dvoch plemenníkov, bývalých triedových „dostihákov“. Zatiaľ čo Legionar rozšíril chovné rady len nedávno, Move Your Vision stihol získať tituly šampióna plemenníkov 2 – ročných koní v roku 2019 a šampióna plemenníkov minulý rok.

„Tu sú veľmi dobré podmienky. Ja sa nesťažujem. Kone cválajú, pracujú podľa mojich predstáv, takže všetko prebieha, tak ako má,“ pochvaľuje si tréningové podmienky a zimnú prípravu Jozef Ralbovský.

Predstavovanie jeho zverencov začíname novými posilami, dvojročnými zástupkyňami novovzniknutej stajne VeVe Racing, za ktorou stojí pani Viera Moncmanová. Prvou z jej odchovaných kobýl, ktorých otcom je český plemenník Chardonney Tcheque, je Heriett (Chardonney Tcheque). „Jej polobratom je Hádés, ktorý behá prekážky,“ napovedá o potenciálnej budúcej prekážkovej kariére dvojročnej hnedky. Jej otec, Chardonney Tcheque (One Cool Cat),  bude mať túto sezónu na dráhe prvých trojročných.

Druhou rovesníčkou reprezentujúcou nový dostihový subjekt je Hermionna (Chardonney Tcheque). „Má polobrata Hollywooda,“ vysvetľuje a na konto oboch kobýl dodáva: „Prišli neskôr ako som si predstavoval, až 1. decembra. Sú to však pekné kobyly, bez exteriérovej vady, dobre odchované. Moja predstava, aj pani majiteľky o behaní, sú prvé dostihy pre dvojročných. Ja tieto dostihy rád behám na 1000m, ale uvidíme, či to telesná schránka dovolí, či budú dozreté. Pracujú dobre, prišli ochytané, dobre sa obsadali. Sú to veľmi charakterné kone.“

Zostavu junioriek dopĺňa Speedy Indy (Sleeping Indian), ktorá je polosestrou Sunday Galilei nachádzajúcej sa taktiež v trénerovom stáde. „Je to menšia kobyla, neskorá. Neviem či ako dvojročná vybehne, snáď koncom sezóny by jeden, dva dostihy mohla odbehnúť. Nie som si tým ale úplne istý,“ naznačuje tréner možný neskorší začiatok kariéry vlastnej odchovankyne Silvie Křížovej, ktorej stajňu bude na dráhe reprezentovať.

Plnokrvníci v klasickom veku trénerovi chýbajú, zostávajúca kolekcia starších koní sa zaradí do prekážkovej prevádzky. Farby stajne Count of Tuscany bude hájiť aj už spomínaná štvorročná hnedka Sunday Galilea (Move Your Vision). Tá v rovinách neuspela a tak by ju mal v novej sezóne čakať prechod na skoky. „Začne v „bumperoch“ a bude pokračovať cez prekážky, či už ľahké, alebo ťažké. Skáče dobre, pracuje. Mala síce trošku problém, mala už druhý rok po sebe koliku na Vianoce, takže sa dáva do poriadku,“ komentuje trampoty, ktoré kobylu sprevádzali.

Stajňu DEMA, ktorá absolvuje v slovenskom turfe druhú sezónu budú na dráhe zatupovať dva kone. Prvou z nich je štvorročná Barbie Alexandra (Alaska River), ktorá nenašla veľkú obľubu v rovinových dostihoch. Keďže je z nej podľa slov trénera výborná skokanka, tiež ju bude čakať zmena disciplíny. „Začne hneď na prekážkach, roviny už nepôjde. Veľmi dobre skáče, takže bude pokračovať cez skoky. Pravdepodobne bude behať tento rok len prútenné prekážky,“ načrtá sezónne plány. Hnedkina matka Be Tigress (Tiger Hill) dala v chove napríklad Bethanny Belle (Next Desert), ktorá finišovala na treťom mieste v Jarnej cene kobýl 2018.

Stajňovým kolegom Barbie Alexandry je päťročný Shamal Boy (Move Your Vision), ktorý stále zaostáva za výkonmi svojej slávnej matky Shamal Sally. Pozitívny impuls by do valachovej kariéry mohlo priniesť presmerovanie do prekážkových dostihov. „Tiež pôjde hneď cez skoky. Polovicu sezóny cez ľahké, druhú polovicu cez ťažké,“ rozpráva na margo nezvíťazivšieho beluša tréner.

Na záver sme si nechali jediného reprezentanta stajne ELLIPSIS, osemročného ryšiaka Primusa (Ryan), ktorý na svoje víťazstvo stále čaká. „Od Topoľčianok, kde prišiel v Memoriáli Němčanského so mnou štvrtý, už nevybehol. Jeho šľacha sa mi nepáčila, netrúfal som si ho pustiť. Momentálne je zdravý a mal by sa venovať aj „bumperom“ aj prútenným prekážkam,“ vysvetľuje dôvody absencie najstaršieho zverenca na dráhe. K jazdeckému obsadeniu dopĺňa: „Prekážkové dostihy si budem jazdiť sám a do rovinových dostihov by som chcel spolupracovať s dž. Jiřinou Andrésovou.“

Plemenníci stojaci v stajni Jozefa Ralbovského: Legionar a Move Your Vision

Nové želiezko v ohni pre slovenských chovateľov je mnohonásobný Listed víťaz, ktorý v svojej bohatej kariére vybehal viac ako 70 000 eur, hnedák Legionar (Lateral). Jeden z najlepších koní, akí sa dostali do slovenského turfu, na dráhe ukázal veľkú všestrannosť, bojovnosť a taktiež tvrdosť, keď si svoju vysokú výkonnosť udržal až do konca kariéry. „Má momentálne sľúbených asi päť, šesť kobýl, medzi nimi aj Daylight. Myslím si, že by vedel oživiť krv. Pochádza zo starej nemeckej rodiny, veľmi dobrej. Je to rodina Lomitasa. Je to aj povahovo veľmi dobrý kôň, ktorý ale vedel utekať. Dokázal z „fleku“ vyhrať aj prútenné prekážky, dokázal behať aj 1200m aj 2400m. Bol to univerzálny kôň,“ vysvetľuje Jozef Ralbovský dôvody, pre ktoré bol tak výnimočný. Či svoju veľkú triedu dokáže preniesť aj na potomstvo sa dozvieme najskôr za dva roky.

Rozhodne nemenej zaujímavým plemenníkom stojacim v Šajdíkových Humenciach je už preverený Move Your Vision (Galileo), pochádzajúci z excelentnej rodiny. Jeho otca, Galilea, myslím, že nie je treba predstavovať, matkou je Group 1 víťazka Breeders‘ Cup Juvenile Fillies, americká Cash Run (Seeking The Gold). Sľubnú kariéru dobre stavaného hnedáka zastavili zdravotné problémy, predtým však stihol získať druhú priečku v Českom derby 2012 a zvíťaziť napríklad vo Veľkej jarnej cene. „Je to veľmi charakterný kôň a aj svoj charakter prenáša na potomstvo. Navyše kone po ňom majú dar od Boha, že vedia výborne skákať. Na Move Your Visiona volali už ľudia aj z Maďarska. Má zatiaľ sľúbených takých desať, dvanásť kobýl,“ prezrádza záujem o žrebcove služby. Medzi jeho najúspešnejších potomkov patria víťaz Ceny trojročných žrebcov Tristan, klasicky umiestnená Heroina, mnohonásobná víťazka Bouquet, Skif, či Kaptain Joe. V pokročilejšom štádiu kariér by sa podľa Jozefa jeho potomkovia mohli uplatniť aj v prekážkových dostihoch. „Galileov (Sadler´s Wells) pravý brat Black Sam Bellamy (Sadler´s Wells) pripúšťal v Írsku aj prekážkové kone.“

Text: Kamila Gúčiková

Foto: Radka Juráková