Novinky zo stajní slovenských trénerov – Jozef Chodúr

Novinky zo stajní slovenských trénerov – Jozef Chodúr
Jozef Chodúr (foto Miro Abík)

V našej novej rubrike Vám prinesieme novinky z dostihového prostredia, týkajúce sa zmien u trénerov a taktiež nových posíl do slovenských stajní. V prvom dieli prinášame predstavenie koní nachádzajúcich sa v opatere mladého trénera Jozefa Chodúra, pôsobiaceho v Borskom Mikuláši.

Počet koní v tréningu: 5

Kone, ktoré odišli po sezóne: Bumblebee (k trénerovi Ralbovskému)

Stajňový personál: Ondrej Drbohlav a trénerova manželka Zuzana

Sezóna 2019 bola pre Jozefa Chodúra úspešná. Jeho kone dosiahli šesť víťazstiev z 21 štartov, pričom boli pravidelne vídať v dostihoch najlepšej kategórie. Do novej sezóny vstúpi s dvomi nováčikmi, ale aj minuloročnými oporami.

Jednou zo spomínaných opôr bol bezpochybne spoľahlivý Gray Touch (Poet´s Voice), ktorý pre stajňu MPL Racing dosiahol štyri prvenstvá a ani raz z ôsmych štartov nebol v cieli klasifikovaný horšie ako štvrtý. „S Gray Touchom by som rád skúsil tiež prvú kategóriu, ale až keď bude v top forme,“ naznačuje belušove smerovanie v budúcej sezóne tréner Chodúr.

Ďalším zaujímavým koňom v stredisku na Záhorí je štvorročný Bolthorn (Mikhail Glinka), reprezentujúci stajňu Caruso. Titulom najlepší kôň slovenského chovu ocenený žrebec dokázal zvíťaziť v dostihoch IV kat., oveľa hodnotnejšie sú však jeho štvrté miesta v klasických skúškach, Slovenskom derby a Slovenskom St. Legeri. Na konci sezóny vo Veľkej októbrovej cene skončil tretí, neďaleko výbornej O´ffensive, kde za sebou nechal aj kvalitné staršie kone. „Bolthorna čaká ťažká sezóna, bude behať iba dostihy I kat.,“ vraví na konto hnedáka.

V klasickom veku nachádzame u trénera Chodúra dva kone. Prvým z nich je, slovenským turfmanom známy, Opasan (French Navy) zo stajne BORMANN. Ten okúsil dostihové ovály už štyri krát, pričom v poslednom štarte sezóny v „dvojkovom“ teste zvíťazil. „Opasana prihlásime do všetkých troch klasických dostihov,“ prezrádza ambície Jozef. Šprintérskym pôvodom sa môže pochváliť z britských ostrovov importovaný hnedák Thank The Irish po Camacho z Deira Dubai, ktorý je novou akvizíciou stajne FeD, spol. s r.o. „Thank The Irisha angažovala stajňa FeD spol.s r.o. na newmarketskej dražbe. V Anglicku bol trénovaný u Jamieho Osbornea, v piatich štartov sa neumiestnil,“ ozrejmil jeho cestu na Slovensko. „Žrebec začne v maiden pre 3ročné, prihlásime ho iba do Veľkej jarnej ceny. Dištančne to bude kratší kôň.“ Trojročná nádej je šiestym potomkom už overenej matky Deira Dubai, ktorá dala 2 víťazov.

Na záver sme si nechali najmladšieho koňa v stredisku, ktorým je dvojročný doposiaľ nepomenovaný žrebec po Zoffany, zakúpený stajňou BORMANN na December Yearling Sale v Newmarkete. „Ten si musí dostihy vypýtať, predpokladám ale, že na jeseň vybehne,“ myslí si Jozef Chodúr. Dvojročný hnedák je prvým potomkom neštartujúcej Cape Sunshine.

Text: Kamila Gúčiková

Foto: súkromný archív trénera