Novinky zo stajní slovenských trénerov – Jaroslav Línek

Novinky zo stajní slovenských trénerov – Jaroslav Línek
Jaroslav Línek (foto: turfsport.sk)

Tréningové stredisko: Lakšárska Nová Ves

Počet koní v tréningu: 17, dva dvojročné kone by mali ešte pricestovať z Hřebčína Vlachovice

Kone, ktoré odišli po sezóne: Shamu a Rhaenys (do športového chovu), Rambo (rekreácia), Royal Gino (predaný Mariánovi Štangelovi do prekážkového športu), Gentleman Jack (k Mariánovi Štangelovi)

Stajňový personál: Jaroslav Línek, Monika Takácsová, Marek Malík, vypomáhajú manželka, dcéry, Barbora Drinková, Kristína Piváčková, Danka Hlavičková, Nika Jakubíková

V šampionáte jazdcov v sezóne 2020 tesne prehral so Zdenkom Šmidom. Reč je o úspešnom džokejovi Jaroslavovi Línkovi. Tentokrát sa však nebudeme rozprávať o jeho jazdeckom umení, ale o tom trénerskom. Predstavíme si jeho sedemnásť zverencov, ktorých v Lakšárskej Novej Vsi pripravuje na novú sezónu. V tej minulej zaznamenali 67 štartov, z ktorých si odniesli šesť výhier. O tú najcennejšiu sa postarala hviezda tunajšieho strediska, výborný Ryony, ktorý zvíťazil v Bratislavskej míli.

Môžu sa kone v jeho tréningovej centrále plnohodnotne venovať príprave na novú sezónu ? „Áno trénujeme. Zatiaľ nie je zima, teda je zimné obdobie, ale zatiaľ tomu nič nenasvedčuje. Aj keď dnes ráno (1.2. pozn. red) tu bolo – 8 stupňov, ale zatiaľ to boli len dva dni, kedy tu trošku viac mrzlo. Inak sa dá stále trénovať. Tu je piesok, takže je to tu dobré. Zatiaľ nám počasie určite praje, myslím, že všetkým tu na Záhorí nie je nejaká zima,“ odpovedá spokojne Jaroslav Línek a otvára náš rozhovor.

Ako to už býva zvykom, aj toto predsezónne rozprávanie sme začali najmladšími koňmi v príprave. „Máme tri dvojročné kone, dve kobyly z Írska, jedného žrebca z Anglicka. Plus dva dvojročné, kobyla a žrebec by mali prísť z Hřebčína Vlachovice,“ predstavuje a dodáva: „U nich je ťažko niečo rozprávať ešte sú to len teraz „narajtované“ žriebätá, takže uvidíme čo sa z nich vykľuje,“ zostáva v očakávaní.

Prvou kobylou získanou z dražby spoločnosti Goffs prostredníctvom českého bloodstock agenta Tomáša Jandu, je doposiaľ nepomenovaná hnedka po Belardo (IRE) z preverenej Bora Blues (GB), ktorá bude na dostihovej dráhe hájiť farby stajne KOVO.

Jej rovesníčka, taktiež zakúpená Tomášom Jandom na novembrovej dražbe ročkov, je druhým potomkom neštartujúcej Behlany (IRE) po War Command (USA).Na dostihových ováloch bude reprezentovať stajňu Dermek Racing.

Jediným už pomenovaným juniorom je prostredníctvom dražobnej spoločnosti Tattersalls kúpený reprezentant stajne EKOLS Skalica s.r.o, ktorému bolo nedávno schválené meno Karamazov (Belardo).Hnedák je štvrtým potomkom Pink Moon (IRE), ktorej obaja potomkovia prezentujúci sa na dráhe dokázali zvíťaziť.

V tunajšom stredisku sa nachádza päť kobýl v klasickom veku, trojročný žrebec v zostave chýba. Prvé dve z nich sú zatiaľ dostihovo nepopísaným listom. Ryška Something For Love (Sleeping Indian) z chovu Ota Valachoviča by sa mala na dráhe predstaviť tento rok. „Bola u mňa celú minulú sezónu, ale nebehala. Nedostala sa na dráhu pretože ju trošku trápili šimbajny,“ vysvetľuje príčiny neskoršieho začiatku kariéry reprezentantky MN Racing tréner Línek.

Druhou neštartujúcou kobylou je reprezentantka stajne KT Obal, Kimchi (Pastorius). „Kobyla prišla ku mne na jeseň. Takisto nebehala, bola od mája alebo júna u trénerky Kubovičovej a na konci sezóny prišla ku mne. Na dráhu sa ako dvojročná nedostala.“ Hnedku by mal dostihový debut taktiež čakať tento rok. „Myslím si, že to sú také dva solídne prevádzkové kone,“ dopĺňa na margo oboch zástupkýň nežnejšieho pohlavia.

Hřebčín Vlachovice bude reprezentovať Graciella (Age of Jape) z vlastného chovu už zosnulého pána Ševčíka. „Dva razy behala ako dvojročná a dva razy bola šiesta. Pri druhom štarte mala trošku smolu, tam bola šiesta o krátku hlavu. Nemala úplne ideálny priebeh dostihu. Tiež ju vidím ako prevádzkovú kobylu.“ Graciellina matka, tretia z Memoriálu kpt. Rudolfa Poplera z roku 2008, Gold Star (Ray of Light), dala v chove už dvoch víťazov steeplechase dostihov v Čechách a na Slovensku, Gilberta (Tiger Cafe) a Garfielda (Enjoy Plan).

Zostávajúce dve kobyly by mali mať aj klasické ambície. Reprezentantka stajne Caruso Blue Bay (Shamalgan), stihla minulú sezónu debutovať, napriek tomu, že sa javila ako neskoršia. „Je to polosestra Bolthorna po Shamalgan, z chovu pána Karola Szaba. Behala raz, bola takisto šiesta. Potom mala behať ešte na konci sezóny, ale sezóna dopadla tak ako dopadla, niektoré dostihové dni boli zrušené, tak nebehala. To si myslím, že je slušná kobyla. Potrebovala trošku času, teraz sa zdá, že už by to malo byť dobré. Tá bude snáď hlásená aj do nejakých klasických dostihov, možno do Oaks,“ verí v jej účasť v kobylích klasikách.  

Emirate´s Flight (Sidestep) rakúskeho majiteľa a chovateľa Wernera Ithalera by mala byť najväčším trénerovým želiezkom v ohni do oboch klasických dostihov pre kobyly. „Behala dvakrát, dvakrát bola piata. Druhý dostih bežala zimnú kráľovnú, bola štvrtá a ukázala, že by mala niečo vedieť. Takisto si myslím, že bude hlásená do Jarnej ceny kobýl a do Oaks,“ vkladá nádeje do svojej zverenkyne Jaroslav Línek.

Kolekciu štvorročných a starších koní otvoríme novou tvárou v tunajšom tréningu, jednotkovo umiestnenou Eyes On You (Thewayyouare), ktorá sa po vydarenom začiatku sezóny v jej konci trošku trápila. „Prišla ku mne po sezóne od pána Mihalíka, reprezentuje stajňu Palček.“  Eyes On You sa v lete prezentovala výborným výkonom v pražskej Cene tříletých klisen, kde v tesnom dobehu prehrala boj o druhé miesto s domácou Sylvianou. Viac ako dĺžku za sebou nechala výbornú Barthesu, ktorá na Slovensku získala titul najlepšia trojročná kobyla roku 2020.

Kobylou, ktorá nikdy nepreťala cieľovú pásku na horšom ako štvrtom mieste je reprezentantka stajne EKOLS Skalica, s.r.o, štvorročná Datthirey (Oustrip). „Stala sa najlepšou šprintérkou minulý rok u nás na Slovensku. Minulú sezónu behala aj klasické dostihy, ale nie je to kobyla na také dlhé trate. Už keď tam bola prihlásená, tak sme to vyskúšali. Hanbu neurobila, v Jarnej cene kobýl bola štvrtá. Potom sme ju skrátili, behala dostihy na 1400m. V Budapešti utekala 1400m veľmi dobre, proti starším koňom, takže sa s ňou zameriame na šprintérske dištancie,“ odkrýva sezónne plány a hnedkin návrat na krátke trate tunajší lodivod. Datthirey sa predstavila na dráhe štyrikrát, z toho jedenkrát dokázala zvíťaziť a v ostatných štartoch brala druhé, tretie a štvrté miesto.

Ďalšou zbraňou v rukách stajne Tibora Bajnoviča a trénera Jaroslava Línka je dlhodobo kvalitné výkony podávajúci Ryony (Zoffany). Päťročný hnedák sa na záver sezóny pohral s bratislavskou konkurenciou a ukoristil dva ľahké triumfy. Malý bojovník s veľkým dostihovým srdcom, ako je prezývaný, korunoval minulú úspešnú sezónu ziskom dvoch titulov za najlepšieho míliara a najlepšieho staršieho žrebca (valacha) sezóny 2020. „Nemohol behať minulý rok viac dostihov na Slovensku, pretože tu pre neho neboli vhodné dostihy. Behal tu dvakrát, dvakrát vyhral. Predtým behal v Budapešti. Dúfam, že táto sezóna bude lepšia a bude sa môcť častejšie predstaviť doma. Takisto dúfam, že na výkonnosti nič nestratil a bude podávať dobré výkony, tak ako minulý rok,“ verí svojej najväčšej hviezde Jaroslav Línek.

Zaujímavou členkou plnokrvného stáda v Lakšárskej Novej Vsi je pomaly nahor ťahaná Medelin (Holy Roman Emperor), reprezentujúca stajňu BORMANN. „Naposledy behala Slovenské Oaks, bola v nich tretia. Viac už nebehala, kvôli tomu, že sa sezóna zrušila. Tiež je to slušná kobyla,“ vracia sa k jej zatiaľ životnému výsledku Jaroslav.

Tmavý hnedák Skif (Move Your Vision) je jediným reprezentantom, v roku 2019 vzniknutej stajne Dr. Tardík. Syn šampióna plemenníkov Move Your Visiona zreje v slušného koňa. Záver minulej sezóny ho pristihol pri forme, keď z posledných troch štartov vyťažil jedno víťazstvo a dve medailové umiestnenia

Druhý tmavý hnedák v tunajšej stajni, Mondovi (Age of Jape), pomaly prichádza dostihom na chuť. „Ten prišiel minulý rok. Dva razy behal, bol piaty a druhý. Bol to ešte taký zelenáč, teraz už je dozretejší. Je to kôň po Age of Jape, takže potreboval trošku času. Takisto je to slušný prevádzkový kôň.“ Zástupca stajne Víno – Masaryk s.r.o. podal najlepší výkon v posledných dostihoch sezóny, kde si z trojkovej Ceny Nagara odviezol druhé miesto.

Predstavovanie koní tunajšej centrály zakončíme tými najstaršími, sedemročnými plnokrvníkmi. Dostihovú stajňu KOVO reprezentuje spoľahlivá Silver Empress (Silver Frost). „To je dobrá kobyla, ktorá v dostihoch podáva vyrovnané výkony,“ chváli v roku 2014 narodenú belku tréner. V minulej sezóne sa pohybovala na rozmedzí dvojkových a trojkových dostihov. Dovedna štartovala šesťkrát, nedokázala zvíťaziť, avšak svojmu majiteľovi urobila radosť šiestimi umiestneniami.

Druhý zástupca stajne Dermek Racing, na špintérskych či míliarskych tratiach pohybujúci sa True Champ (Campanologist), má za sebou slušný rok. Na štart sa postavil sedemkrát, dotáciu si odviezol päťkrát. V Nemecku narodený valach by mal aj nadchádzajúcu sezónu pokračovať v prevádzkových dostihoch.

Jediným reprezentantom stajne HONOR Racing ,za ktorou stojí Ing. Pavel Mozdík, v tréningu Jaroslava Línka je Doremi Lafu (Fuisse). Minulú sezónu otvoril v karlovarskej dvojke, kde po dobrom výkone bral štvrté miesto, pričom za sebou nechal niekoľko kvalitných českých koní. Dokázal v sezóne aj zvíťaziť, k čomu pridal tri umiestnenia.  

Tu sa naše predsezónne rozprávanie končí, tímu okolo trénera Jaroslava Línka ďakujeme za rozhovor a želáme úspešnú sezónu!

Text: Kamila Gúčiková

Foto: Erika Línková