Novinky zo stajní slovenských trénerov – Jaroslav Brečka

Novinky zo stajní slovenských trénerov – Jaroslav Brečka
Jaroslav Brečka (foto: turfsport.sk)

Tréningové stredisko: Javorec

Počet koní v tréningu: 14, nejakí by mohli ešte pribudnúť

Kone, ktoré odišli po sezóne: Meny Bay (do chovu), Valorous Influence (rekreácia)

Stajňový personál: Jaroslav Brečka, Jozef Čekal, Ingrid Kaufmanová

Ďalší diel noviniek zo stajní slovenských trénerov pokračuje na Javorci, kde svojich zverencov pripravuje Jaroslav Brečka. Tréner, ktorého doménou sú najmä prekážkové dostihy, pripravuje na novú sezónu 14 plnokrvníkov, nie je však vylúčené, že do začiatku sezóny nejakí ešte pribudnú. Jeho zverenci v minulej sezóne odbehli 50 dostihov. Prezentovali sa vo všetkých typoch dostihov a vyťažili jedno víťazstvo na rovine, dve výhry na prútenných prekážkach a dva triumfy v steeplechase dostihoch.

Väčšina slovenských trénerov je s tréningovými podmienkami cez zimu ako tak spokojná. To isté sa dá povedať aj o Jaroslavovi Brečkovi. „Zimná príprava prebieha v kľude. Sezóna nebola ostrá, dá sa povedať, že bola polovičná až trojštvrtinová. Kone mohli začať robiť už v novembri a odvtedy robíme stále. Museli sme dokonca navyšovať práce, pretože bolo na nich vidieť, že im to nič nerobí, keďže sezóna bola taká, aká bola. Kone neboli unavené, takže sme mohli pokračovať rýchlo dopredu. Momentálne nás zastavili tri dni v januári a jeden týždeň vo februári. Sme ale o tri, štyri týždne vpredu. Celá príprava na dostihy stále pokračuje, môže nás zastaviť len počasie. To momentálne nie je tak priaznivé, aby sme niečo robili, ale aktuálne je skôr také, že by sme mohli niečo aj pokaziť. Pôda nie je až tak dobrá, aby sme mohli s koňmi pracovať, ale dá sa to týždeň, dva vydržať,“ otvára náš rozhovor.

Najväčším majiteľom v tunajšom stredisku je už tradične stajňa MPL Racing, ktorá má v príprave 6 koní. Predstavovanie začneme novou posilou, 4 – ročným ryšiakom Will Power (Ruler of The World), ktorý má na svojom konte dva francúzske štarty. Pri debute v Deauville dokázal zvíťaziť, o mesiac neskôr dokončil v Chantilly na treťom mieste. „Je to najlepší kôň v našej maštali, čo sa týka poctivosti, vytrvalosti, aj kvality. Záleží nám na zdraví. Keď prišiel tak ho nemal. Momentálne je však v poriadku. Mal by začať v rovinách, možno v nich aj zostane. Pokiaľ by mu to nešlo, alebo by mu začala noha hriať, tak sa naskáče a pôjde do prúteniek, alebo možno aj do steeplu. Je to veľmi šikovný kôň, všetko však záleží na jeho zdraví,“ vysvetľuje nútenú zdravotnú pauzu a valachov následný presun na Slovensko.

Ďalším reprezentantom jednej z najväčších slovenských stajní je vlastný odchovanec Miroslava Pisklu, už 7 – ročný Fort Ryan (Ryan). Hnedý valach sa až v minulej sezóne naplno etabloval do prekážkovej prevádzky, keď v pardubických „steeploch“ pozbieral dve umiestnenia a na záver sezóny v Bratislave zadržane vyhral Cenu Lancastera. „Bude smerovať do Pardubíc, možno odbehne niečo aj v Bratislave. Musí naberať skúsenosti a pomaly bude postupovať do dlhších dostihov, čo by mu malo svedčať,“ vraví na margo hnedáka tréner.

Rovnako starý je aj vysoký hnedák Manollo (Milan), ktorý ešte len minulú sezónu zahájil svoju dostihovú kariéru. Dotované miesto nedosiahol ani pri jednom zo štyroch štartov. „Má problémy s ľavou stranou. Prišli sme nato až po pár dlhších pracovných cválaniach. Cvála stále po pravej nohe a keď si prehodí na ľavú, tak je zle. Už sa to dalo do poriadku a pracuje na plné obrátky. Má veľmi veľkú vytrvalosť a silu. Mal by mať po rodičoch aj rýchlosť. Sú to grupové kone v Anglicku, ktoré tam podávali veľmi dobré výsledky. Z Manolla to stačí len dostať a udať mu správny smer, ktorý mu bude sedieť. Neviem to ešte úplne určiť, začne skákať a počas dostihov by mal ukázať, čo mu bude najviac sedieť,“ pomenúva valachove problémy, ktoré by už mali byť vyriešené.

O rok starším koňom je niekdajší dvojnásobný klasický víťaz Medici (Curlin), ktorý sa však už dve sezóny úspešne venuje prekážkovým dostihom. „Začne behať steeplechase. Tie prútenky ho už moc nebavili. Potrebuje zmenu disciplíny, po ktorej sa vždy zlepší. Takže začne malými steeplechase dostihmi a uvidíme ako sa s tým vysporiada. Podľa toho sa počas sezóny zariadime kam ho dávať,“ objasňuje „Čiko“. Medici odbehol v minulej sezóne tri dostihy, z nich jeden vyhral a v zvyšných dvoch sa umiestnil. Cenné je najmä štvrté miesto z „dvojkovej“ Ceny města Pardubic.

Bumblebee (Fastnet Rock), ktorému to minulý rok v rovinových dostihoch príliš nešlo, by mal zmeniť disciplínu a preorientovať sa na steeplechase dostihy. „Je to v skokoch začiatočník, takže začne od piky. Nebude behať prútenné prekážky, lebo je v tom taký zbrklý, radšej nejaké provinčné steeplechase dostihy. Má rád mäkko, je to silný kôň. Zo všetkého sa už vystrábil, lebo odkedy je u mňa, bol boľavý celú dobu. Dva mesiace späť sa konečne prebudil a je z neho kôň, ktorý podáva výkony aj v práci.“

Na záver predstavovania koní zastupujúcich bielo – červené farby, sme si nechali jedného z najstarších koní v javoreckej centrále a tým je Star (Sternkönig). Skúsený triedový beluš ovládol v minulej sezóne Veľkú starohájsku steeplechase a na záver sezóny sa postavil aj na štart Ceny Vltavy. V tej však po sľubnom výkone napokon na dotáciu nedosiahol. „Mal by absolvovať tiež prípravu možno až na Veľkú pardubickú. Má 10 rokov a nie je na čo čakať. Buď sa ukáže alebo nie. Bude utekať možno 4500m, potom 5200m a potom kvalifikáciu. Uvidíme, či to bude dištančne zvládať,“ načrtá smelé sezónne plány.

Druhé najväčšie zastúpenie v tunajšom stredisku má stajňa DS Millennium, ktorej sa tu na sezónu pripravujú štyri kone. Začneme najstarším z nich, ktorým je 8 – ročný tmavý hnedák Kaiserwalzer (Wiener Walzer). Ten sa vo všetkým minuloročných štartoch, ktoré dokončil aj umiestnil. Najlepší výsledok zaznamenal v druhom najťažšom dostihu pardubickej sezóny, Cene Labe, kde cieľom prebehol na piatom mieste. „Buď pôjde prípravný dostih v Pardubiciach na 4500m, alebo ho vynecháme a pôjde hneď kvalifikáciu. Smerovať bude do Veľkej pardubickej. Je to kôň, ktorý behal tri roky v Pardubiciach, prešiel všetkými ťažkými skokmi, všetko by mal vedieť. Takže je to jednoznačné,“ rozpráva o svojej druhej nádeji do Veľkej pardubickej Jaroslav Brečka.  

O rok mladší je 7 – ročný írsky hnedák Mr Zuru (Famous Name). V úvode minulej sezóny zaznamenal zadržané víťazstvo v Cene Saturnina, potom k nemu pridal ďalšie dve umiestnenia a v poslednom štarte sezóny, Krišťálovom pohári bol zadržaný. „Začne behať steeplechase dostihy. Jeho smerovanie bude podobné ako Mediciho, sú to podobné kone. Záleží na tom, kde budú behať. Bude to asi Bratislava, alebo iné provinčné závodiská. Postupne uvidíme, čo to s nimi urobí, či im predĺžime dištanciu,“ naznačuje možné smerovanie tohto valacha.

Minulý rok si dostihový debut odbil mohutný valach El Candelon (Elvstroem), ktorý ako 3-ročný z dvoch zoznamovacích štartov v pardubických „hirdách“ nezískal žiadnu dotáciu. Podľa trénerových slov je „krosovou“ nádejou do budúcna. „Ten by mal ísť okamžite do Pardubíc. Začne v dostihoch pre štvorročných, mal by ich absolvovať všetky. Uvidíme ale ako sa bude cítiť a aké výkony bude podávať. Má rád mäkko, je silný. Nie je ešte celkom dozretý, ale to by sa malo počas sezóny upraviť. Jeho čas by mal prísť v piatich, šiestich rokoch,“ vysvetľuje.

Jedinou kobylou reprezentujúcou zeleno – bordové farby je dnes takisto 4 – ročná Morning Princess (Kendargent), ktorá sa na dráhe ukázala zatiaľ len dvakrát. Jeden štart však bol v klasickej Veľkej jarnej cene. „Najradšej by som ju videl v prútenných prekážkach. Je to veľmi šikovná a poctivá kobyla. Momentálne je vo veľmi vysokej forme, až neprispôsobivej na zimu. Veľmi chce pracovať, uvidíme či jej to aj zostane. U nej bude rizikovejšie to, že mala zdravotný problém. Má ho ale už za sebou. Mala by začať od piky, nemá vyrobené peniaze. Ukázala, že poctivá je, aj rýchlosť má. Záleží všetko od toho, ako sa bude správať v štartovacích boxoch. Pokiaľ nedostane rozum a nezvládne to, okamžite bude naskákaná a bude behať to, čo by asi aj mala behať, čiže prútenné prekážky,“ chváli hnedku tréner.

Dvojicou kobýl disponuje stajňa Rebeca Racing, chovateľa aj majiteľa v jednej osobe, Jána Madarásza. Prvou z nich je 3 – ročná ryška Princess Paci (Egerton), ktorá je dostihovo nepopísaným listom. „Mladá vysoká kobyla, krásne cvála a má perfektnú akciu. Dá sa povedať, že sme ju spacifikovali, pretože z nej bola nevychovaná potvora. Výkonnostne sa ale veľmi zlepšila, podáva také výkony, že sa až divím. Z trojročnej kobyly, ktorá nemala žiadny fyzický fond, sa zlepšila na úroveň dobrého dostihového koňa. Na začiatku nemá moc príležitostí, rýchlostne na tom asi nie je moc dobre. Pravdepodobne začne na prútenných prekážkach v Pardubiciach,“ vraví na konto dcéry klasicky umiestnenej Pelegriny.

Bez skúseností na dostihových ováloch je aj druhá reprezentantka tejto stajne, jediná juniorka tunajšej centrály, Harley Quinn (Amico Fritz). „Je to dvojročná kobyla, ktorá k nám prišla pred mesiacom. Bola problémová, ale už je spacifikovaná a dá sa povedať, že začala trochu poslúchať. Je to s ňou už na lepšej ceste. Je pracovitá. To, že bola arogantná voči sebe, aj ľuďom, sa už trochu dalo do poriadku. Sú s ňou také plány, ako so všetkými dvojročnými koňmi. Začne od piky a potom uvidíme či má rýchlosť alebo nie,“ vysvetľuje kobyline neduhy.

Stajňu HWS Tellus Equinus bude na dráhe reprezentovať 10 – ročný hnedák Rui Faleiro (Henrythenavigator). Valach je tretím koňom z tréningu Jaroslava Brečku, ktorý by mal dobrými výkonmi zabojovať o štart vo Veľkej pardubickej. V minulej sezóne neboli jeho výsledky také, aké by si realizačný tím prial, čo však bolo čiastočne spôsobené zdravotnými problémami. „Tam je to jednoznačné. Konečne sa dostal zo všetkých trampôt, ktoré mal po pádoch a nárazoch v dostihoch. Bol dosť boľavý a nedostal sa do formy. Bolo to s ním minulú sezónu trošku zložitejšie. Tá forma neprišla, tak ako rok predtým. Momentálne je zo všetkého vystrábený, absolútne zdravý. Maká na plné obrátky a prácu zvláda úplne perfektne. Kvôli tomu, že minulý rok stagnoval, začne behať v Bratislave, aby sa rozbehol a rozoskákal. Potom už absolvuje všetko v Pardubiciach. Bude smerovať do Veľkej pardubickej. Keď bude všetko okej, bude mať výsledky a ukáže, že nato má, bude ju behať,“ verí, že jeho zverenec splní sezónny cieľ.

Posledným koňom v stajni je trénerova kobyla Ankaa (Anabaa Blue), ktorá bude štartovať pod stajňou Quirinus Farm. Sedemročná tmavá hnedka sa na dráhe naposledy ukázala v sezóne 2019, v ktorej dokázala získať jedno víťazstvo nad ľahkými skokmi. „Je to veľmi problematický kôň. Veľmi zle žerie, nepodáva ani príliš dobré výkony v práci. Je veľmi prchká a stále sa niekam ženie. Všetko sa učí, ide jej to veľmi rýchlo a dobre. Dúfam, že to čo sme do nej vložili nám vráti. Začne od piky, kratšími steeplechase dostihmi. Uvidíme ako bude skákať a potom sa rozhodneme, či pôjde ešte prútenné prekážky alebo rovno steeplechase,“ uzatvára náš predsezónny rozhovor Jaroslav Brečka.

My trénerovi, jeho tímu a aj majiteľom želáme úspešnú sezónu!

Text aj foto: Kamila Gúčiková