Novinky zo stajní slovenských trénerov – Ján Cagáň

Novinky zo stajní slovenských trénerov – Ján Cagáň
Ing. Ján Cagáň (druhý zľava) po triumfe Astorky v Jarnej cene kobýl 2017 (foto: Karel Juda)

Skúsený tréner Ing. Ján Cagáň, ktorý sa orientuje hlavne na prekážkové dostihy, pôsobí dlhé roky v tréningovej centrále v Šuranoch. V 24 štartoch na Slovensku a v českých Pardubiciach minulej sezóny sa podarilo jeho zverencom vybojovať štyri triumfy. O dva z nich sa postarala Waaya, ktorá uspela aj na rovinách. Na novú sezónu chystá 15 koní, z ktorých ako vraví, väčšina má perspektívu do skokov.

Počet koní v tréningu: 15

Kone, ktoré odišli po sezóne: Matakan (rekreácia)

Stajňový personál: Martin Cagáň (prvý jazdec stajne), v tréningu jazdí aj Ján Cagáň, pani Lehocká (práca na zemi), žiačky strednej odbornej školy v Šali – Martina Kašpráková a Barbora Vacekova, chod TJ zastrešuje Karol Cagáň – predseda TJ

Do chodu tréningového strediska je zapojená veľká časť rodiny Jána Cagáňa. On sám sa stále udržuje vo forme. „V tréningu jazdím 3-4 loty denne.“

Na úvod rozhovoru sa tréner vyjadruje aj k súčasnej situácií. „Žijeme zložitú dobu, nevieme ako sa rozbehne sezóna. Vidíme, že sa rušia všetky športové akcie, Majstrovstvá sveta, presúvajú sa olympijské hry, len Závodisko Bratislava zatiaľ nezaujalo žiadne stanovisko (pozn. v čase rozhovoru nebolo známe, dnes už je) či sa bude 4. apríla behať alebo nie. Takže tréneri vlastne nevedia ako majú s koňmi robiť. Dúfam, že v krátkej dobe sa problém vyrieši, že koronavírus pominie a budeme môcť plnohodnotne súťažiť na dostihoch.“

Predstavovanie koní v šurianskej centrále začneme najmladším ročníkom. Tmavá hnedka Meghan (Exosphere) je vlastnou odchovankyňou podnikateľa Tibora Cvika, ktorý stojí za stajňou Lokotrans Slovakia. „Kobyla vyzerá dobre, mechanika pohybu je takisto dobrá, len je ešte predčasné hovoriť o jej perspektíve v budúcnosti. Pokiaľ to bude možné chceli by sme ju vidieť v dvoch alebo troch dostihoch v priebehu sezóny, predpokladám v jej pokročilejšej časti, teda na jeseň,“ chváli ju a na margo jej otca dodáva: „Exosphere je austrálsky žrebec pôsobiaci vo Francúzsku. Zatiaľ sme jeho potomstvo na dráhe nevideli, takže toto je prvý ročník dvojročných.“ Ján Cagáň mal v tréningu aj kobylkinu matku Waajidu (Dubawi), ktorú doviedol napríklad k druhému miestu v Slovenských Oaks 2010.

Z českého tréningu Zdena Koplíka pred sezónou prišiel 4 – ročný valach Arctic Star (Pour Moi), tiež reprezentujúci stajňu Lokotrans Slovakia, ktorej kone obývajú v tunajšom stredisku najviac boxov. Pošetrený hnedák na rovinách nenaplnil očakávania a tak by mal čoskoro zmeniť disciplínu a predstaviť sa na prekážkach. 

Jeho rovesník Wild Eagle sa k Jánovi Cagáňovi sťahoval od Václava Luku ml. keď rovnako ako už spomínaný syn írskeho plemenníka Pour Moia v rovinových dostihoch nezaujal. „Wild Eagle od mája minulého roku nebehal. Prekonal operáciu, už je v poriadku a chystá sa na sezónu.“ Taktiež by ho mal čakať prechod nad prekážky.

Villám Charlie (Calming Influence) sa do tréningu vracia po troch rokoch a bude reprezentovať malú stajňu Autoservis Csernyanszkí.

Zaujímavou posilou je víťaz Starohájskeho kritéria zo sezóny 2018, 5 -ročný Thisisthekey (Authorized), prichádzajúci tiež od Zdena Koplíka. Veľký hnedák v týchto dostihoch podal výborný výkon, neskôr sa však ukázalo, že bol zatiaľ jeho životným. V novej sezóne by sa mal pokúsiť uspieť nad skokmi.

„Wild Eagle,, Arctic Star, Thisisthekey a Villám Charlie prišli ako kone, ktoré nenaplnili v rovinových dostihoch ambície majiteľov. Pracujeme na ich preorientovaní na prekážky,“ načrtol budúcnosť nových posíl tréner Cagáň. „Dúfam, že zmena prostredia, disciplíny a tréningu môže priniesť pozitívny pokrok. Chceme z nich urobiť kone, ktoré budú robiť majiteľom radosť. Nevylučujem účasť niektorých z nich v bumper dostihoch,“ verí v lepšie výkony hnedákov.

Od nováčikov sa presúvame k známym „tváram“ reprezentujúcim stajňu Lokotrans Slovakia. Jednou z nich je 7 – ročný Paris Eiffel (Oscar), ktorý na domácich dostihoch v Šuranoch zadržane zvíťazil a v sezóne pridal aj dve umiestnenia. „Ten zatiaľ predviedol, že vie utekať a skákať, dostihy však berie príliš hekticky. Pracujeme na jeho upokojení. Dúfam, že sa nám to podarí a bude nám v priebehu sezóny robiť radosť,“ opisuje dravý prejav valacha, ktorého otec je vynikajúcim prekážkovým plemenníkom.

Spoľahlivá Waaya (Intikhab) si udržiava konštantnú výkonnosť. Zo šiestich štartov minulej sezóny pre oranžovo – biele farby vyťažila dve prvenstvá a štyri umiestnenia. „Waaya ide behať siedmu sezónu, nič objavné o nej neviem povedať. Patrí medzi dobré, úspešné kone v dostihoch cez prútené prekážky, tam bude smerovaná, pritom nevylučujem že odbehne nejaký bumper, pokiaľ sa propozične do dostihov cez prútené prekážky nedostane.“ hodnotí svoju stálicu Ján Cagáň.

K starším trénerovým zverencom patrí ľúbivý Krösus (Sholokhov). Tmavý hnedák sa od júnového vystúpenia v Pardubiciach na dráhe neukázal. „Má 10 rokov, je to starý pán. U neho nie je čo vymýšľať, pôjde svojou vychodenou, úspešnou cestičkou.“ V minulej sezóne získal dve druhé miesta a v spomínanej pardubickej „dvojke“ pridal štvrté miesto v dobre obsadených prútených prekážkach.

Na záver zástupcov stajne patriacej šurianskemu podnikateľovi sme si nechali pardubickú nádej do ťažkých skokov, Tiep De L´esta (Voix Du Nord). Do Veľkej pardubickej kvalifikovaný hnedák sa jej nakoniec nezúčastnil. „Mal v minulom roku pred Veľkou Pardubickou veľkú smolu, týždeň pred ňou sa v boxe zavalil a opuchla mu noha. Z dôvodu dopingu sa mu nemohla poskytnúť prakticky žiadna pomoc, ani podať nejaké liečivo. Kôň bol týždeň po VP v absolútnom poriadku,“ popisuje smolnú situáciu z októbra minulého roka. „Teraz sa pripravuje na sezónu, a keď všetko pôjde dobre, tak sa s ním pokúsime o štart vo Veľkej Pardubickej 2020,“ dodáva k splneniu cieľa.

Domáca stajňa TJ Slávia Šurany má v opatere Jána Cagáňa šesť koní. Minulý rok sme však na dráhe vídali iba dvoch. Jedným z nich je najstaršia kobyla, v prekážkových dostihoch pôsobiaca 12 – ročná Green Flash (Coral Reef), ktorá minulý rok potešila tromi umiestneniami z troch štartov.

O dva roky mladší Quick Dart (Shaafi) mal skvelú formu. V minulej sezóne dokázal jeden krát zvíťaziť na domácej pôde, a v Topoľčiankach dobehol druhý za českým Sacamirom. 

Skupinku rekonvalescentov tejto stajne tvoria štyria plnokrvníci. Po piatich rokoch by sa na dráhu mal vrátiť svojho času nádejný prekážkar Arteus (Enrique). Červeno – biele farby reprezentuje aj Regal Breeze (Royal Applause), ktorý sa na závodných ováloch ukázal naposledy v apríli 2018, keď triumfoval v bratislavskej steeplechase. Už 11 – ročný Vanalco (Dom Alco), vracajúci sa po ročnej prestávke, na víťazstvo stále iba čaká. Z doterajších výsledkov treba spomenúť jeho neďaleké druhé miesto vo Veľkej Starohájskej steeplechase spred dvoch rokov. Posledným navrátilcom je dobrými výkonmi sa prezentujúci Buck´s D´anno (Buck´s Boum), ktorý bol rok predtým od triumfu v hlavných slovenských prekážkových dostihoch vzdialený iba o nos. „Pripravuje sa na sezónu, je to veľký kôň, ktorý nemôže behať počas leta po tvrdom. Je to kôň na mäkké dráhy, na jar alebo na jeseň, pokiaľ bude daždivo. Minulý rok sme jar nestihli a v lete to nebolo dobré,“ vraví na konto tmavého hnedáka tréner. Spomínané štyri kone sú podľa slov Jána Cagáňa v poriadku a chystajú na nadchádzajúcu sezónu.

Mnohí dostihoví priaznivci možno zachytili nešťastnú informáciu z minulej jesene, kedy v centrále Jána Cagáňa kompletne vyhorelo seno aj slama, ktoré mali byť zásobou pre kone na celý rok. „Chcel by som touto cestou poďakovať všetkým, ktorí nám v tom čase podali pomocnú ruku. Od koní konkrétne pánovi Cvikovi a jeho stajni Lokotrans Slovakia, pánovi Grupáčovi, pánovi Csernyanszkému a jeho stajni Autoservis Csernyanszkí, pánovi Gúčikovi a jeho stajni DS Millennium, Jaroslavovi Čikovi Brečkovi a Quirinus farm, pánovi doktorovi Pongráczovi z Vetisu a mnohým ďalším. Bez pomoci by sa nám s touto tragédiou veľmi ťažko vysporadúvalo,“ vyjadruje vďaku šuriansky lodivod.

„Dúfajme, že podiel smoly sme si minulý rok vyčerpali. Všetko sa musí raz skončiť, aj to zlé, a dúfame že táto sezóna bude pre nás priaznivá,“ pozitívne zakončuje predsezónne rozprávanie sympatický tréner Ján Cagáň.

Text: Kamila Gúčiková Foto: Miro Abík, Kateřina Filipi, Martina Kašpráková