Návrat k najlepšie umiestneným slovenským koňom 43. Turf Gala – Opasan a Cape Crown

Návrat k najlepšie umiestneným slovenským koňom 43. Turf Gala – Opasan a Cape Crown
Opasan s realizačným tímom po víťazstve vo Veľkej cene Slovenska (foto: Miro Abík)

V poslednej časti sa vraciame k najdôležitejším dostihom, Veľkej cene Slovenska. Tá sa stala dokonalou korisťou stajne Bormann, keď úlohu favorita za veľkých ovácii bratislavských tribún impozantne splnil Opasan a prekvapivé druhé miesto za ním získal o rok mladší Cape Crown. Pri tejto príležitosti sme vyspovedali Václava Janáčka a Reného Borovského.

Víťaz a druhý z Veľkej ceny Slovenska – Opasan a Cape Crown

„Úloha bola splnená“ – okomentoval jednoznačné víťazstvo Opasana jeho džokej

Brilantný! Aj týmto jedným slovom by sa dal opísať výkon Opasana vo Veľkej cene Slovenska, ktorým si po roku opäť podmanil Starý Háj. Václav Janáček v sedle nenechal nič na náhodu a aj za cenu obiehania metrov v oblúku sa posúval dopredu. „Ja som si polepšil, keď sme prvýkrát prebiehali cieľovou rovinou o jednu pozíciu. Tam mi zatiahol, ale hneď som ho schoval za kone. Potom som sedel za Killwortom až po 600-ku. Keď som potreboval ísť trošku lepšiu stopu, aby mi nedupal v tom rozbitom a pripraviť si trošku pozíciu, tak mi to chytil a už proste išiel,“ objasnil svoj zámer džokej Václav Janáček a dokončil: „Na tej 200-ke to vyzeralo, že vyhrá o veľa ale on nie je úplne kôň, ktorý by sa vydal, keď bojuje sám. Takže potom už zvoľnil a ja som ho len „došolíchal“ domov.“ V cieli bol náskok Opasana s vypusteným záverom pred stajňovým kolegom Cape Crownom napokon len dve dĺžky, ale triumf a výkon to bol úplne jednoznačný. „Úloha bola splnená, kôň vyhral, moc sa pritom nenadrel. Predstavil sa domácim divákom, tak ako to všetci chceli, takže – rozkaz splnený. Som rád, že to takto dopadlo,“ ohodnotil.

Tréner Jozef Chodúr v po dostihovom rozhovore avizoval, žeby sa mal pri najbližšom vystúpení päťročný hnedák vrátiť do Vichy, kde zaznamenal zatiaľ svoj najväčší úspech kariéry. „Tento výkon mu pomôže, dostane sa do ešte väčšej pohody a formy, ktorá by postupne mala gradovať. Potom sa uvidí vo Francúzsku, ako sa prejaví,“ podotkol dôležitosť tohto štartu smerom do budúcnosti skúsený český džokej. So slovenským hrdinom si porozumeli, čo rezultovalo v dva výborné výsledky. A tak sa natíska otázka, či táto skvelá dvojica bude spolu pokračovať aj naďalej. „Či zostanem v jeho sedle je na majiteľoch, určite budem rád, keď to pôjde. Dúfam, že spolupráca bude pokračovať, a že budem mať na neho tiež čas,“ uzavrel naše rozprávanie.

„Všetkým fanúšikom, ktorí nám držali palce sa chcem poďakovať“ – René Borovský, majiteľ Opasana a Cape Crowna

Po veľkom úspechu stajne Bormann, ktorá mala svojho prvého zástupcu registrovaného v roku 2016, ale nepretržite v slovenskom turfovom svete pôsobí až od roku 2019 ,sme vyspovedali aj majiteľa, bratislavského podnikateľa Reného Borovského. „Veľkú cenu Slovensku som si veľmi užil. Bolo to perfektné,“ povedal na úvod. Bodaj by aj nie, keď sa jeho dvaja zástupcovia za sebou zoradili na prvých dvoch priečkach, čím prepísali históriu týchto dostihov. Žiadnej stajni sa totižto nič podobné nepodarilo. „Najskôr som o tom nevedel, že sa také niečo ešte nestalo. Je to perfektný pocit, uvedomujem si, že sa stalo niečo také, že dobeh 1-2 bol výnimočný pre jednu stajňu, ktorá nie je celý život na trhu, ale iba krátku dobu. Je to velikánsky úspech pre nás aj pre trénera a všetkých ľudí, ktorí sa o nich starali a pripravovali ich. Asi to bude ťažké prekonať, nielen nami, ale hocikým iným. Pretože naozaj to nie je jednoduché, byť v takých dostihoch 1-2. Je to paráda,“ okomentoval historický okamih nad mieru spokojný majiteľ.

Triumf Opasana nebol žiadnym prekvapením, naopak sa očakával. Šokujúce bolo druhé miesto stajňového kolegu, štvorročného hnedáka Cape Crowna. Ten síce skončil minulý rok v klasickom St. Legeri druhý, v tejto konkurencii ale patril k outsiderom. V predchádzajúcich rozhovoroch mal o ňom ale tréner Jozef Chodúr vysokú mienku. „Veril som mu, pretože aj mne to hovoril. Mal predtým výsledky v zmysle – jeden dobrý, dva slabšie. Aj vo Veľkej májovej mal byť na tom dobre a nedopadlo to tak. Ale veril som trénerovi, ktorý mu veril natoľko, že ho sem dal. Veľmi som, nie že prekvapený, ale rád z takéhoto dobehu. V tréningu sa javil veľmi dobre, len v dostihoch ho hocičo rozrušilo a potom sa nevedel sústrediť na finálnu fázu,“ vysvetlil jeho kolísavé výkony a prezradil ďalšie plány: „Ešte som nevolal s trénerom po dostihoch, tak uvidíme. Ale možno by sme aj s ním skúsili vycestovať a zobrali dva kone naraz. Rozmýšľali sme o Medelin a teraz pripadá do úvahy už aj Cape Crown. Máme miesto na dva kone, takže skúsime nájsť dostihy pre oboch. Pred týmito dostihmi sme aj uvažovali, že ho dáme vykastrovať, ale ešte to musíme prebrať s trénerom.“

To čo sme už vyššie spomenuli smerom k najbližším plánom slovenskej hviezdy Opasana, potvrdil aj majiteľ. „Najbližšie by si mal zopakovať tie isté dostihy vo Vichy ako minulý rok a potom uvidíme. Ak sa nič nestane, nejaké zranenie alebo niečo, na 100% pôjde tam. Ešte je tam sú v hre o deň neskôr aj Gr.3 dostihy na kratšiu dištanciu 2000m, tak to chceme prebrať. Ale zatiaľ to vyzerá na to Listed, čo minulý rok vyhral.“ Václav Janáček sa vyjadril, žeby v jazdení päťročného hnedáka rád pokračoval, ale všetko záleží na majiteľovi, ktorý má na spoluprácu rovnaký názor. „Určite chceme spolupracovať aj naďalej. Práve to Vichy vychádza, že je to v utorok, čo nám aj jemu vyhovuje. Bude ťažké sa mu prispôsobiť, keďže pôsobí v Španielsku, kde bude mať tiež nejaký program. Určite s ním však chceme pokračovať. Je perfektný, ja som veľmi spokojný.“ A tak by už tejto dvojici nemalo nič stáť v ceste za ďalšími spoločnými štartami.

Na konto úspešných výsledkov, nielen z Turf Gala, René Borovský dodáva: „Nie je to úplne moja zásluha, ale najmä trénera a ľudí okolo, ktorí sa o nich starajú. Som z toho veľmi šťastný. Mám radosť aj kvôli ľuďom, ktorí na neho vsadili a verili nám, aj keď mal Opasan malý kurz. Za nich som šťastný, že sa to nepokazilo, že to tak vybojoval, vyhral a neboli z toho sklamaní. Robili z neho favorita a mal strašne malý kurz. Ja by som nedal na taký malý kurz, ale bol som prekvapený, koľko ľudí na neho vsadilo, nebáli sa a verili mu. Všetkým fanúšikom, ktorí nám držali palce sa chcem poďakovať,“ oceňuje prácu trénera, jeho tímu a zároveň priazeň, ktorá sa jeho najlepšiemu reprezentantovi dostala a stále dostáva.

Text: Kamila Gúčiková