Návrat k najlepšie umiestneným slovenským koňom 43. Turf Gala – Mustela a Shamal Emmi

Návrat k najlepšie umiestneným slovenským koňom 43. Turf Gala – Mustela a Shamal Emmi
Mustela v pedoku pred štartom 30. Ceny Arvy (foto: Miro Abík)

Aj keď sa slovenským reprezentantom podarilo zvíťaziť len raz, výkony mnohých si zaslúžia pozornosť. V štyroch z piatich dostihov sa zmestili na medailové pozície a to sú výsledky, ktoré sa v medzinárodnej konkurencii považujú za kvalitné. V prvej časti sa vraciame k najúspešnejším slovenským konským aktérom Ceny Arvy a Starohájskeho kritéria. Vyspovedali sme Petra Dermeka, majiteľa Mustely.

Tretia z Ceny Arvy – Mustela 

„Chceš ?“: „Chcem“ – takto prebehla komunikácia medzi českým agentom a majiteľom o kúpe kobylky

Zverenkyňa Jaroslava Línka v sedle so svojim opatrovateľom tretím miestom v Cene Arvy opäť potvrdila, že patrí medzi top slovenské kone aktuálneho ročníka. Ako to už v dostihovom svete býva, tým dobrým sa veľa prepáči a odpúšťa. Rovnakým prípadom je aj talentovaná hnedka stajne Dermek Racing. „Ona je strašne dominantná. Kope, hryzie, je s ňou ťažká práca. Ošetrovatelia s ňou vedia narábať, ale nemajú to jednoduché. Nie je taká, že by si s ňou mohol ktokoľvek, čokoľvek spraviť. Svedčí o tom aj to, že nikdy nemá v dostihoch zapletený chvost, pretože na to nikto nemá odvahu, aby jej ho zaplietol,“ smeje sa majiteľ Peter Dermek a dodáva: „Je aj sama vo výbehu. Je drzá, nad každého koňa sa vyvyšuje.“ Jej povahu na vlastnej koži pocítila aj talentovaná česká jazdkyňa Lucie Fialová, ktorá ju jazdila v Cene trojročných koní. „Hovorila, že po štarte ani nechcela cválať. Ona si postaví hlavu a preto potrebuje silnejšieho džokeja, ktorý jej vysvetlí, čo sa od nej očakáva. Jaro ju pozná z tréningu a tak vie ako na ňu.“

Svojhlavá kobyla je aktuálne jednou z najlepších vo svojom ročníku, o čom svedčia dve bronzové pozície z klasickej Jarnej ceny kobýl a Ceny Arvy pri Turf Gala. Írska rodáčka prišla na Slovensko ako roček z Autumn Yearling Sale 2020 spoločnosti Goffs. „Kupovali sme ju počas korony, keď fyzicky neboli dražby. Vravel som Tomášovi Jandovi, ktorý mi ju kupoval, že keď bude na tej dražbe niečo zaujímavé, nech mi zavolá. Bola to zhoda náhod. Volal mi, že je tam kobyla, druhý potomok svojej matky. Že je menšia, ale že má dobrý rodokmeň a je zaujímavá. Pozrel som si ten pôvod, matka je po Mastercrafstman, otec je War Command, po ktorom je víťaz slovenského derby spred dvoch rokov Troop Commander a tak sme to rýchlo upiekli. Na dražbe sa nakoniec nepredala a tak sme ju kúpili privátne za 950 libier bez poplatkov. Drahší bol dovoz z Írska ako stála ona sama,“ ozrejmil jej príchod do tréningu Jaroslava Línka a podotkol: „Je možno aj najlacnejšou z koní, ktoré pôsobia v trojročnom ročníku a proti ktorým behá.“

Mustela, alias „Lasička“ ako ju rodina Dermekovcov prezýva, robí na dráhe zatiaľ len radosť. Z piatich doterajších štartov bola len jedenkrát horšie ako tretia. V Cene trojročných koní skončila v poli porazených, realizačnému tímu to ale vynahradila tretím miestom v prvej klasike. Cena Arvy skončila rovnakým výsledkom, napriek tomu, že bola pred dostihmi dosť prehliadaná. „Mala trošku horší priebeh ako v Jarnej cene kobýl. Jaro (pozn. Línek) mi vravel, že sa mu pri vbiehaní do cieľovej roviny otvorila medzera, do ktorej ju chcel posunúť, ale predbehla ju Shabana, ktorá sa tam pichla skôr. Musel to potom trochu obiehať, takže tam stratila. Asi by na tie dve najlepšie aj tak nemala, ale možno by ten rozdiel bol trochu menší,“ okomentoval priebeh Ceny Arvy. „Ja som si to užil z toho pohľadu, že jej ani po Jarnej cene kobýl nikto nevenoval pozornosť a každý to bral ako nejakú náhodu. Takže som veľmi rád, že ten svoj úspech potvrdila a ešte ho aj zopakovala,“ vravel spokojne majiteľ Peter Dermek. Tréner Línek si myslí, že by mala prestáť aj dlhšie dištanciu a tá by ju mala čakať v najbližšom štarte. „Do derby ju ale nedohlasujeme, rozhodli sme sa ísť tou „kobylou“ cestou. Ak bude zdravá a bude všetko v poriadku, čo teda zatiaľ je, tak pôjdeme 31. júla maďarské Oaks. Sám som zvedavý ako sa jej tam bude dariť.“ Dovtedy bude slovenská nádej odpočívať a čerpať sily pre druhú časť klasickej sezóny. V jej závere by sa mala predstaviť aj v Slovenskom Oaks, do ktorého je prihlásená. „Potom uvidíme čo bude. Možno ju už ani nebudeme trápiť, necháme ju po trojročnej sezóne vydýchnuť, aby sme s ňou mohli behať aj ďalšie roky. Nemáme v pláne sa blázniť, pôjdeme skôr takou „lajt“ cestou,“ ďalšími plánmi zakončuje náš krátky rozhovor.

Tretia zo Starohájskeho kritéria – Shamal Emmi

Veľké, ale zato pozitívne prekvapenie sa odohralo v Starohájskom kritériu, kde zverenkyňa Zuzany Kubovičovej, Shamal Emmi, ako jediná kobyla v poli žrebcov dosiahla na bronzovú priečku. Dcéra vynikajúcej univerzálky Shamal Sally niečo zo svojej triedy ukázala už aj v minulosti, napriek tomu bola v poli silnejšieho pohlavia považovaná skôr za outsiderku. Ako dvojročná absolvovala tri dostihy, s jedným triumfom v dvojkovom Memoriáli MVDr. Pavla Šarišského a dvomi umiestneniami. Medzi nimi bolo aj tretie miesto z Ceny zimnej kráľovnej. Do tejto sezóny vstúpila s veľkými očakávaniami až v klasickej Jarnej cene kobýl, ale skončila v poli porazených. Druhý štart v Starohájskom kritériu opäť potvrdil príslušnosť k slovenskej špičke ročníka. Zdá sa, že predĺženie dištancie jej prospelo a opäť dokázala predviesť silný záver. Na dvojicu Darling in Pink – Zamico síce nestačila, ale na jej štíte skončili ďalší derby adepti na čele s Quessignym, či American Charliem. Belka stajne Kovometal vlastní prihlášku do Slovenského Oaks, ktoré sa pobeží 11. septembra. Dovtedy ju zrejme ešte nejaké dostihy čakajú, realizačný tím bude možno premýšľať aj nad možnosťou jej dohlásenia do vrcholu sezóny, Slovenského derby.

Text: Kamila Gúčiková