Návrat k najlepšie umiestneným slovenským koňom 43. Turf Gala – Gentleman Jack

Návrat k najlepšie umiestneným slovenským koňom 43. Turf Gala – Gentleman Jack
Gentleman Jack so svojou majiteľkou Petrou Křížkovou v pedoku pred dostihmi (foto: Miro Abík)

Aj výkon Gentleman Jacka v šprintérskom vrchole bol veľmi kvalitný a preto sa k nemu vraciame s pohľadom jeho trénera, Mariána Štangela.

Tretí z Ceny Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR – Gentleman Jack

„Možno to s ním skúsime v budúcnosti aj v Nemecku“ – vraví na margo skúseného beluša jeho tréner

V šprintérskom vrchole opäť zabodoval spoľahlivý slovenský odchovanec Gentleman Jack a pod poľským džokejom v službách stajne 7 Horse vybojoval tretiu priečku. „V zásade nám priebeh vyšiel, sedeli tam, kde sme sa dohodli. Akurát v cieľovej rovine ho moja Regina Mia trošku poškodila. On začal rozbaľovať finiš, ona tam hasla a trošku doňho drgla. Dostal sa tým pádom za kone. Musel ich znova obiehať a znova sa rozbiehať. Jasné, na Datthirey určite nemal, ale myslím si, že o to druhé miesto by bol schopný zabojovať. To bolo v jeho silách,“ tlmočil svoj, aj džokejov názor na dostihy Marián Štangel a dodal: „Boli to ťažké dostihy, ale s výsledkom som spokojný.“ Na štíte beluša zostal aj Jir Sun, nedávno strieborný z nemeckého blacktype zápolenia. Tesný súboj medzi nimi skončil lepšie pre Gentleman Jacka, ten udržal bronzovú priečku o nos.

„Vidím to reálne, Jir Sun nemal taký šťastný priebeh, ako by si predstavovali. Myslím si, že aj kvôli tomu bol štvrtý. V Prahe sme pri osem kilovej výhode boli za ním. Aj keď je pravda, že sme vtedy boli poškodení. Aspoň vlastne vie aj tá druhá strana ako to chodí, keď kôň nemá ideálny priebeh. Najmä v šprinte, keď nastane kolízia, tak sa ten kôň už veľmi ťažko dostáva do rýchlosti,“ vravel na margo cenného skalpu tréner. Po umiestnení sa v dostihoch Listed sa budú pre Gentleman Jacka ťažko hľadať ďalšie dostihy. „Bol to jeden z jeho najlepších výkonov, ktoré podal. Uvidíme ako to ohodnotí hendikeper. Asi ho dosť zdvihne,“ myslí si. „Na druhé kategórie už musíme zabudnúť. Dnes (v utorok 7.6) sme mu akurát hľadali dostihy a asi budeme utekať pri českom derby dni. Chystáme sa do Prahy na Cenu šprintérov,“ prezrádza plán na nasledujúce dostihy, ktoré by teda mali prísť na konci júna. Ďalej je všetko ešte otázne, ale jednou z možností je aj cesta na západ. „Prišiel som s myšlienkou, že ak bude držať formu, vyrazili by sme do Nemecka. Myslím si, že tam tí šprintéri nie sú až na takej špičkovej úrovni, ako inde vo svete. Takže možno by sme to tam vyskúšali. Doma už moc dostihov nemá. Pokiaľ to človek nevyskúša, nevie.“

Jeho tretie miesto v najväčšom slovenskom šprinte a v druhých najväčších dostihoch celého mítingu Turf Gala je veľkou vzpruhou aj pre slovenských chovateľov. Je to dôkaz toho, že aj tu odchovaný kôň, dokáže porážať drahé importy. „Chov je finančne náročný. Pokiaľ koňa vychováte a dáte mu všetko, čo má mať, tak to vyjde rádovo okolo 8 až 10 tisíc eur, kým sa dostane do tréningu. A keď si zoberiete, že na aukcii kúpite koňa so špičkovým pôvodom za tri, štyri či päť tisíc tak je to veľký nepomer. Pozrite sa, akou cestou idú v Čechách. Tam dokáže ich odchovanec vyhrať klasiku. Chov je veľmi dôležitý a treba chovať. Ja mám teraz doma žriebä po Mooreen, človek tomu dá všetko, ale či bude mať výkonnosť, to nikto nevie. Tiež budem chovať s jednou či dvomi kobylami. Po sezóne sa k Mooreen možno pridá aj Lady Mazie, ale keďže je z rovnakej matky ako nedávny Gr.3 víťaz Ponntos mám na ňu zaujímavú ponuku,“ uzatvára naše krátke rozprávanie tréner a teda aj chovateľ v jednom, Marián Štangel.

Text: Kamila Gúčiková