Nabitá Veľká cena Slovenska. Podarí sa uspieť niekdajším derby víťazom?

Nabitá Veľká cena Slovenska. Podarí sa uspieť niekdajším derby víťazom?
Ilustračná foto - Aigle Vaillant po minuloročnom triumfe vo Veľkej cene Slovenska (foto: Miro Abík)

Vrcholom mítingu Turf Gala bude už tradične 40. Veľká cena Slovenska (rovina Gd-3 kat., cena, 2400m, 4+, 32 000 eur), v ktorej sa tento rok zíde mimoriadne kvalitná zostava štrnástich koní. V jednom z najlepšie obsadených ročníkov posledných rokov sa proti sebe postaví stredoeurópska špička vytrvalcov na čele so šiestimi derby víťazmi. Najväčším slovenským želiezkom v ohni bude trojnásobný Kôň roka Opasan. Ak by sa mu podarilo zvíťaziť, stal by sa druhým na Slovensku trénovaným koňom, ktorý Veľkú cenu Slovenska vyhral trikrát. Nateraz vám predstavujeme jednotlivých účastníkov a tipujeme prvé tri kone v cieli.

1. VADIRUM (GB) – dž. Djordje Perović

(tr. Markus Geisler, st. HJ)

Jediný účastník prichádzajúci z Rakúska. Skúsený valach, ktorý behá na francúzskych dráhach, aj keď je v tréningu Markusa Geislera. V aktuálnom roku už stihol dvakrát vyhrať Classe 4 a 3. Pripísal si na svoje konto aj jedno striebro, v poslednom štarte koncom marca dobehol desiaty. Aktuálne má hendikepovú známku 39,5kg, čo by na ohrozenie najväčších favoritov týchto dostihov nemalo stačiť. V takto nabitej konkurencii je pravdepodobný dobeh v druhej polovici poľa, prípadne môže zabojovať o poslednú dotáciu.

2. AGREEMENT (GER) – dž. Stanislav Georgjev

(tr. Pál Csontos, st. Intergaj II.)

Triedový maďarský zástupca doposiaľ absolvoval 14 štartov, z ktorých v deviatich dokázal zvíťaziť a len jedenkrát dobehol horší ako tretí. Sezónu 2022 zakončil víťazstvom v maďarskom St. Legeri. Minulý rok päťkrát vyhral, napríklad Bábolnai Díj, či Tattersalls Díj a získal aj druhé miesto v Kincsem Díj. Do aktuálnej sezóny vstúpil striebrom v Bábolnai Díj pred mesiacom, nosil ale najväčšiu váhu. Je to jeden z najlepších maďarských koní a nemal by sa stratiť ani v dnešnej spoločnosti.

3. REX OF THUNDER (GB) – dž. Michal Demo

(tr. Michal Demo, st. Drag Consulting)

Jeden z najtriedovejších českých vytrvalcov bude minimálne obhajovať vlaňajšie striebro. Po víťazstve v domácom Zlatom pohári sa vydal do Francúzska za ziskom statusu blacktype, čo sa mu síce nepodarilo, ale dvakrát bol blízko a potvrdil svoje mimoriadne kvality. V Gr.3 dostihoch obsadil piatu priečku, pričom na víťaza stratil len štyri dĺžky. V Nancy mu z piateho miesta chýbalo ešte menej, od blacktype hlava, od víťazstva necelé tri dĺžky. Do tejto sezóny vstúpil triumfom vo Velkej dubnovej cene a následne po dlhej dobe nevstúpil v parížskom Longchamp do boxov. Ak sa v Bratislave nechá „prehovoriť“, má všetky predpoklady nato, aby v týchto dostihoch zvíťazil.

4. OPASAN (IRE) – dž. David Liška

(tr. Jozef Chodúr, st. BORMANN)

Slovenská hviezda posledných rokov, trojnásobný držiteľ titulu Kôň roka sa opäť po dvoch rokoch ukáže domácemu publiku. Český džokej David Liška ho povedie prvýkrát. Francúzsky Listed víťaz z roku 2021 zaznamenal svoje doposiaľ posledné víťazstvo práve vo Veľkej cene Slovenska 2022. V minulej sezóne totiž absolvoval len dva štarty, oba vo francúzskych Listed testoch. V prvom z nich získal striebro, následne obsadil šieste miesto, a viac sa na dráhe pre zdravotnú indispozíciu neukázal. Ako prvý štart po návrate na dráhu mu realizačný tím vybral štart v Longchamp na dištancii 3000m, ktorú si vyskúšal prvýkrát v kariére. Bolo z toho predposledné miesto, ďaleko od podstatného diania. Otázne je v akej forme sa nachádza, stále je to ale triedový kôň a pri návrate do Bratislavy by to mal potvrdiť. Bude odskakovať ako slovenská jednotka a jeden zo spolufavoritov dostihov.

5. JARDIN MICHELET (FR) – dž. Adam Florian

(tr. Eva Záhorová, st. Cardboard)

Jardin Michelet absolvuje na prvý sezónny štart krst ohňom. V minulej sezóne patril k špičke klasického ročníka, čo demonštroval triumfom v českej Velké jarní cene, Slovenskom derby a striebrom či bronzom v oboch ex federálnych St. Legeroch. Na slovenskom galavečeri získal titul Najlepšieho trojročného žrebca. Po náročnej sezóne zmenil trénera a nový realizačný tím ho zrejme nechal dlhšie oddýchnuť. Prvýkrát v tejto sezóne, ale aj prvýkrát proti starším koňom sa teda postaví až teraz. Prechod z klasického ročníka medzi ostrieľané staršie kone býva náročný a preto ho vidíme len ako kandidáta na tabuľu.

6. ORRY (GER) – dž. Jaroslav Línek

(tr. Jaroslav Línek, st. Meridian SK)

V minulej sezóne sa zo štvoriek vypracoval až do najväčších vytrvaleckých testov. Po jednoznačnom triumfe v Cene Czasa zamieril rovno do Veľkej májovej ceny, kde senzačne porazil favorizovaného Gaspariniho. V ďalších mesiacoch pridal štvrté miesta z Veľkej ceny Slovenska a Zlatého pohára, po ktorom sa do konca sezóny na dráhe neobjavil. Do tej aktuálnej vstúpil piatym miestom, pričom za sebou nechal len You Just Rocka a outsidera Maranella Rossa. Zdá sa, že tento rok nie je v takej forme ako vlani a zrejme skončí až za dotovanými miestami.

7. ABHA (FR) -dž. Tomáš Lukášek

(tr. Ingrid Janáčková Koplíková, st. Statek Blata Český Ráj)

Do českého tréningu sa dostala koncom apríla minulého roka. V prvom štarte, Velkej jarní cene, získala tesné druhé miesto za Jardin Micheletom a svoje veľké kvality naplno ukázala v Českom derby, v ktorom súperom utiekla o viac ako tri dĺžky. Následne zamierila za ziskom statusu blacktype a bolo z toho tesné štvrté miesto v Listed teste vo Vichy. O mesiac nato neuspela v Gr.2 a sezóna sa pre ňu skončila. Cez zimu sa chystala do Saudskej Arábie, kde v medzinárodnom hendikepe o pol milióna dolárov obsadila ôsme miesto. Do českej sezóny vstúpila striebrom vo Velkej dubnovej cene, kde bol nad jej sily len Rex of Thunder. Jej trénerka má veľkú formu a tak Abha pricestuje do Bratislavy, aby sa pobila o najvyššie priečky.

8. MARANELLO ROSSO (FR) – dž. Perinne Cheyer

(tr. Marián Štangel, st. Lokotrans Slovakia)

Po minuloročnom siedmom mieste v Českom derby bol zakúpený tuzemskou stajňou a pokúšal sa o úspech v slovenských klasikách. V Slovenskom derby si zopakoval rovnaké umiestnenie, následne uzavrel tabuľu v St. Legeri. Odvtedy sa predstavil dvakrát, pričom pri vstupe do aktuálnej sezóny získal vo Veľkej májovej cene šieste miesto. Outsider dostihov.

9. GASPARINI (CZE) – dž. Jiří Palík

(tr. Jan Demele, st. TIPPLER Group, s.r.o.)

Príbeh tohto koňa o tom, ako sa nedostal na štart Českého derby a realizačnému tímu to naplno vynahradil v tom slovenskom, je známy. Po fantastickej trojročnej sezóne, v ktorej okrem spomínaného derby zvíťazil aj v oboch ex federálnych St. Legeroch, sa mu minulý rok zvíťaziť nepodarilo. V českých a slovenských dostihoch si ale držal vysoký štandard, keď získal jeden bronz a tri striebra. Na dotácie nedosiahol len v zahraničných blacktype dostihoch. Do tejto sezóny ale opäť vstúpil v plnej paráde, víťazstvom vo Veľkej májovej cene. Bratislavská dráha mu sedí a opäť bude mať tie najvyššie ambície.

10. CAPE CROWN (IRE) – Ferdinand Kráner

(tr. Jozef Chodúr, st. BORMANN)

Niekdajší víťaz Zlatého pohára z roku 2022, stajňový aj tréningový kolega Opasana, sa po ročnej zdravotnej pauze vrátil túto sezónu na dráhu. Najskôr obsadil v dostihoch štvrtej kategórie siedme miesto, následne v podobne proponovaných dostihoch zvíťazil. Zdá sa, že by sa pomaly mohol vracať do formy, na dotáciu to ale dnes stačiť nebude. Bude patriť skôr k outsiderom, ktorý môžu len príjemne prekvapiť.

11. PALMERA (GER) – dž. Monir Madihi

(tr. Zuzana Kubovičová, st. Kovometal)
Mimoriadne spoľahlivá belka, ktorá v doterajších 35 štartoch len päťkrát odišla bez dotácie a v posledných 11 štartoch nespadla z tabule. Minulú sezónu zvíťazila v dvojkovom Memoriáli Karola Firbasa a pozbierala niekoľko cenných umiestnení, ako bronz zo Zlatého pohára, Ceny Whisky či striebro z Jesenného hendikepu. Aktuálnu sezónu začala treťou priečkou vo Veľkej májovej cene za Gasparinim a Brilliant Starom. Jej výsledky sú skvelé, ale konkurencia, ktorá sa tento rok zišla v týchto dostihoch je obrovská a preto zrejme dobehne v druhej polovici poľa.

12. HELLO HOLA HAY (FR) – dž. Martin Laube

(tr. Ľuboš Urbánek, st. Lokotrans)

V roku 2022 patril k predným českým trojročiakom, čo naplno ukázal triumfom v Švajčiarskom derby. Následne získal tretiu priečku aj v tom slovenskom, či štvrtú v českom St. Legeri. Celú minulú sezónu ale pre zranenie vynechal. Do obehu sa víťazne vrátil v dobre obsadených trojkových dostihoch v Moste na začiatku aktuálnej sezóny. Memoriál Vlastimila Smolíka pred mesiacom tesne prehral o krátku hlavu a tak sa zdá, že mu do jeho „starej dobrej“ formy moc nechýba. Dnešná spoločnosť je podstatne kvalitnejšia, ale boj o nižšiu dotáciu by mohol byť v jeho silách.

13. JOLLY JUMPER (IRE) – dž. Martin Srnec

(tr. Janusz Kozlowski, st. Camerun)

Nie príliš často sa stáva, že na Slovensko pricestujú kone z Poľska. Jolly Jumper je ale výnimka, ktorá potvrdzuje pravidlo. Tento kôň disponuje vysokou triedou. V roku 2022 zvíťazil v Poľskom derby a dobehol štvrtý vo Wielkej Warszawskej, najväčších poľských dostihoch, ktoré získali v roku 2023 status blacktype. V minulej sezóne absolvoval päť štartov na domácej dráhe, z ktorých vyťažil jeden triumf a štyri tabuľové umiestnenia. Porovnanie so slovenskou a českou špičkou bude veľmi zaujímavé, určite s ním ale treba počítať vysoko. Bude patriť do okruhu favoritov.

14. ROYAL CATATUMBO (IRE) – dž. Radek Koplík

(tr. Zuzana Kubovičová, st. Vimar)

V minulej sezóne odbehol osem dostihov, z ktorých vyťažil jeden dvojkový triumf a päť umiestnení. Po štvrtej priečke vo Veľkej jarnej cene sa zdalo, že jeho dištančné optimum vzhľadom na chtivý prejav leží na kratších tratiach a tak bol nasmerovaný do Ceny ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, kde skončil ôsmy. Následne sa začal vracať na míľové trate a prekvapivým druhým miestom v Slovenskom St. Legeri definitívne dokázal, že je vytrvalcom. Porozumel si s Radkom Koplíkom, ktorý mu dokáže v dostihoch vyhovieť a tak spolu získali aj tesné striebro vo Veľkej októbrovej cene. Do aktuálnej sezóny vstúpil štvrtým miestom vo Veľkej májovej cene, kde útočil z posledného miesta. Pri návrate k tempárskemu priebehu môže prekvapiť a zamiešať kartami.

POD ČIAROU:

15. VAZIRPOUR (GB) – dž. Milan Zatloukal

(tr. Jana Manová, st. SV Vondra s.r.o.)

16. BRILLIANT STAR (GER) – dž. Ján Havlík

(tr. Ľuboš Urbánek, st. Lokotrans)

17. MAXIM (GER) – dž. Martina Havelková)

(tr. Grzegorz Wroblewski, st. Wieslaw Jakub Kartus)

Náš tip: Rex of Thunder – Opasan – Abha

Text: Kamila Gúčiková