Lukáš Matuský: „To, že porazíme Theophila, sa mi mohlo akurát tak snívať“

Lukáš Matuský: „To, že porazíme Theophila, sa mi mohlo akurát tak snívať“
Kaiserwalzer s Lukášom Matuským prekonávajúci poslednú prekážku (foto: Tereza Bartoníková)

Prekážková cesta Kaiserwalzera, ktorý ako prvý slovenský kôň v ére samostatnosti Slovenskej republiky zvíťazil v kvalifikačných dostihoch na Veľkú pardubickú, sa začala písať v sezóne 2018, pred ktorou sa z tréningu Zuzany Kubovičovej sťahoval k súčasnému trénerovi Jaroslavovi Brečkovi. Po nie príliš úspešných prekážkových štartoch na Slovensku, ho jeho realizačný tím nasmeroval prvýkrát do mesta perníkov. S írskym džokejom Leightonom Aspellom vtedy získal v početne obsadených dostihoch tretie miesto, ktoré pri debute na tomto závodisku, definitívne rozhodlo o jeho ďalšom smerovaní. To smerovanie, vyvrcholilo minulú sobotu v zatiaľ životný triumf osemročného tmavého hnedáka, reprezentujúceho stajňu DS Millennium. K tomuto úspechu ho doviedol slovenský džokej Lukáš Matuský, pre ktorého to bolo druhé víťazstvo v kvalifikácii na Veľkú pardubickú.

Nemecký rodák Kaiserwalzer sa o kvalifikáciu pokúšal už pred mesiacom, tam ho však postretla smola, keď mu podkĺzli zadné nohy v zákrute pred Veľkou vodnou priekopou a dostihy nedokončil. Posledná šanca splniť podmienky pre štart vo vrchole sezóny a prísť do cieľa, prišla túto sobotu a bola premenená na veľký triumf. „Mojou ambíciou bolo aby sa kvalifikoval, aby sa nič nestalo a aby sme urobili čo najlepší výsledok. To, že porazíme Theophila, sa mi mohlo akurát tak snívať. Ale nastala realita a porazili sme ho,“ netajil menšie ciele pred dostihmi Lukáš Matuský. Víťaz Veľkej pardubickej z roku 2019, bol desatinový favorit a v týchto dostihoch ho prakticky nemal nikto poraziť. „Keď sme išli na poslednú prekážku, tak som videl, že sa Josefovi Bartošovi Theophilos trošku zastavil, Kaiser skočil dobre a ešte mi po nej zabral. Ako som sa na neho doťahoval, už som vedel, že ho porazíme. Už som ho tlačil všetkým, čím sa dalo, aby sme ho predbehli a v duchu som sa modlil, aby nás ešte niekto zozadu neporazil. Našťastie nikto už neprišiel a Kaiser ukázal, že niečo vie,“ opísal záverečnú fázu a súboj o víťazstvo v cieľovej rovine.

Verdikt rozhodcov znel jasne, iste – dve dĺžky v prospech slovenského tmavého hnedáka. To, aký úspech pre slovenský prekážkový turf sa podarilo tejto dvojici dosiahnuť, netušil v tej chvíli ani samotný jazdec. „Ani som nevedel, že je prvý slovenský kôň, ktorý vyhral kvalifikáciu na Veľkú pardubickú, až keď som si to prečítal v správach. Som zato rád, že sa to podarilo. Hlavne som rád za majiteľov a za Jara Brečku. Za tú prácu a ochotu si to zaslúžili. Kaiser bol dobre pripravený, dostih ho bavil, čo nám zahralo do kariet a ukázal ešte dobrú koncovku,“ netajil radosť a nezabudol v našom rozhovore vyzdvihnúť prácu trénera, ale aj výkon svojho štvornohého partnera Lukáš. Ten sa v jeho sedle nepredstavil po prvýkrát. Spolu absolvovali štyri štarty a z toho zapísali dva pády a dve víťazstvá. Zaujímavosťou tejto bilancie je, že každé dokončené dostihy znamenali víťazstvo. Tréner Jaroslav Brečka v tom vidí, ako povedal v rozhovore na závodisku, istú symbiózu medzi Lukášom Matuským a svojim zverencom. „Neviem či je to našou symbiózou, ja si skôr myslím, že Kaisrovi prišla správna forma a ja som sa akurát objavil v správny čas na správnom koni. Vždy keď som ho jazdil a vyhral, forma mu gradovala. Prvýkrát sme spolu spadli na „haďáku“, tam sme mali kolíziu, takže zato som nemohol ani ja ani on, nabúral vtedy do nás zboku iný kôň. A potom sme spadli druhý raz na Veľkom anglickom skoku, ktorý Kaiser ešte nepoznal. Ten skok musí kôň skočiť trošku dovrchu a to Kaiser vtedy neurobil, chcel to „ošáliť“ a vypomstilo sa nám to obom. Vždy to potom ale Kaiser vrátil tým víťazstvom,“ vrátil sa Lukáš k spoločným štartom v minulosti.

Keďže valacha veľmi dobre pozná, na záver prezradil aj niečo o jeho charaktere v dostihoch. „Kaiser je úplne pohodový kôň na jazdenie. V dostihoch si vie na začiatku trošku potiahnuť, ale nie je to nič, čo by sa nedalo spacifikovať. Potom, keď sa ukľudní a položí, tak je na ňom super pocit. Skokan je to parádny, ja som nemusel na ňom absolútne nič nacvičovať, všetko si vedel poriešiť sám. Je to také vozítko, alebo ako hovorí Jaro Brečka, Kaiser je automat.“ Slovenský jazdec by mal vo vrchole sezóny obhajovať minuloročné víťazstvo v sedle Hegnusa a to znamená, že ak sa Kaiserwalzer na štart týchto dostihov postaví, bude tím okolo Jaroslava Brečku musieť opäť do jeho sedla hľadať náhradu.

Text: Kamila Gúčiková