Loch Pike našiel stratenú formu, Saddad zaskočil favoritov

Loch Pike našiel stratenú formu, Saddad zaskočil favoritov
Saddad pri prekvapivom triumfe vo vytrvaleckom Memoriáli Karola Firbasa (foto: Adam Lovecký)

Dva týždne po Turf Gala sa v bratislavskom Starom Háji konal rámcový míting s vrcholmi v podobe dvoch dvojkových memoriálov. S dostihovými oválmi sa zoznámili prví dvojročiaci, víťazné double zaznamenali tréneri Jozef Chodúr a Marián Štangel, jazdci Ferdinand Kráner a Jiří Palík a stajňa FeD, spol. s.r.o.

Raný dvojročiak je späť

V prvom z dvojice hlavných dostihov, Memoriáli majora Stanislava Rudu (rovina II kat., cena, 1400m, 3+, 4 000 eur), zvíťazil tip dostihového programu, trojročný Loch Pike (Gregorian). V rýchlych dostihoch, kde nie je príliš veľa miesta na taktizovanie, cválal okolo štvrtého miesta, blízko špice. V cieľovej rovinke mu vo forme jazdiaci Ferdinand Kráner našiel priestor pri bariére a hnedák z lotu Jozefa Chodúra akceleroval. Stredom dráhy sa s ním snažili držať krok od štartu vedúca Pasarei (Hunter´s Light) a Welshtino (Buratino), na víťazného žrebca to ale nestačilo. Ten si svoje vcelku pohodlné víťazstvo postrážil. Striebro uhájila Pasarei pred útočiacim Welshtinom. Štvrté miesto vybojoval pomaly nahor ťahaný český odchovanec v slovenských službách Rosarius (Rosensturm) a tabuľu uzavrel Mythical Thor (The Gurkha). Pre reprezentanta stajne FeD, spol. s.r.o., Loch Pikea, ktorý sa v závere dvojročnej sezóny pozrel aj do francúzskeho Chantilly, to bol tretí triumf v deviatich štartoch, prvý v aktuálnej sezóne.

Účinná taktika štart-cieľ

Obdivuhodný kúsok sa podaril džokejovi Róbertovi Šarovi v sedle štvorročného Saddada (Zelzal) v druhom vrchole popoludnia – Memoriáli Karola Firbasa (rovina II kat., cena, 2400m, 3+, 4 000 eur). V málo početnom poli poslal hnedáka po vyskočení z boxov do čela a robil si dostihy sám pre seba. Vypracoval si mnohodĺžkový náskok a nikto zo zostávajúcej štvorice ho nenasledoval. S chuťou cválajúci reprezentant stajne DS Millennium zatáčal do cieľovej rovinky na prvom mieste, pričom mal k dobru stále viac ako 10 dĺžok. Súperi sa síce snažili priblížiť, zverenec Jaroslava Brečku už ale víťazstvo nepustil. S odstupom troch dĺžok finišoval Maranello Rosso (Al Wukair) pred Persistencofmemory (Dariyan), ktorá o krk udržala bronz pred favoritom Cape Crownom (Zoffany). Poslednú, piatu priečku získala česká zástupkyňa Blondie (Mount Nelson).  Pre Saddada to bol siedmy kariérny štart a druhý triumf, prvý zaznamenal minulú sezónu v štvrtej kategórii.

Pravá sestra Loch Pikea sa uviedla víťazne

V prvých dostihoch určených pre začínajúcich juniorov, Cene Nikodéma (rovina IV kat., cena, 1200m, 2 ročné kone, 2 300 eur), si pre štart-cieľ triumf dobehla pravá sestra Loch Pikea, Loch Swan (Gregorian), za ktorou stojí rovnaký realizačný tím. Suverénnym výkonom ukázala, že by mohla mať potenciál napodobniť svojho brata, ktorý v dvojročnej sezóne patril k najlepším predstaviteľom ročníka.

Okrem double trojice Jozef Chodúr – Ferdinand Kráner – FeD, spol. s.r.o. sa rovnaký kúsok podaril aj trénerovi Mariánovi Štangelovi a džokejovi Jiřímu Palíkovi. Sily spojili v záverečných dostihoch popoludnia, Hendikepe Ryana (rovina V kat., hendikep, 2400m, 3+, 1 800 eur), v ktorých sa presadil Mitus (Decorated Knight) a zapísal si prvý kariérny triumf. Skúsený český džokej doviedol víťazne do cieľa aj zverenkyňu Ramazana Tuguševa Mary Bee (Dariyan) v Cene Lyona (rovina III kat., cena, 1800m, 3+, 3 000 eur). O druhý triumf pre Mariána Štangela sa postarala Laura Kučerová v sedle Galadriely (Gleneagles), ktorá opanovala Cenu Yuccy (rovina IV kat., cena, 2000m, 3+, 2 300 eur), určenú pre začínajúcich jazdcov s najviac desiatimi víťazstvami. Pre mladú jazdkyňu to bol premiérový triumf v druhom životnom štarte.

Text: Kamila Gúčiková

Foto: Adam Lovecký