Línkovci stále vo forme. Free Folie zvíťazila v Oaks, Fort Ryan ovládol Veľkú starohájsku

Línkovci stále vo forme. Free Folie zvíťazila v Oaks, Fort Ryan ovládol Veľkú starohájsku
Free Folie s Jaroslavom Línkom (žltý dres, modré rukávy) preberá vedenie a uniká svojim súperkám (foto: Tereza Bartoníková)

V sobotu sa v bratislavskom Starom Háji odbehol štvrtý klasický diel sezóny. Diváci spoznali aj zimnú kráľovnú, či víťazov dvoch najväčších slovenských prekážkových zápolení. Veľkú silu opäť na dráhe predviedli zverenci Jaroslava Línka.

Free Folie súperkám utiekla

Úplným vrcholom prvého septembrového mítingu boli 31. Slovenské Oaks Hlavného mesta SR Bratislavy (rovina Listed, cena, 2000m, 3 ročné kobyly, 19 000 eur), ktoré priniesli radosť slovenským turfmanom. O kvalitné tempo, ktoré vyústilo v najrýchlejší čas od roku 2005 sa starala najmä česká odchovankyňa Willemine (Pouvoir Absolu) s Martinom Laubem. V oblúku pred cieľovou rovinkou to stále vyzeralo tak, že svoju spanilú jazdu dotiahne do konca, ale slovenská favoritka Free Folie (Free Eagle) sa pod svojím trénerom aj džokejom v jednej osobe, Jaroslavom Línkom, už pomaly rozbiehala a ukrajovala z ryškinho náskoku. Približne 150m pred cieľom sa dostala dopredu a svoje tretie kariérne víťazstvo si bez problémov postrážila. Viac ako dĺžku za ňou prebiehal tuhý boj o striebornú pozíciu, do ktorého sa zapojilo sedem kobýl. Najlepšie nakoniec vyšla česká Feschanda s Petrom Foretom (Dariyan), o hlavu pred Willemine, nos pred Faudou (Decorated Knight) a krk pred Shining Sky (Pedro The Great) vedenou Michalom Demom, ktorá uzavrela tabuľu. Reprezentantka stajne Strnisko sa po triumfe v Cene Arvy a Cene Pat’sMusic ovenčila titulom klasickej víťazky a potvrdila, že je najlepšou domácou kobylou v ročníku.

Amra to aj napriek kolízii stihla

Druhý triumf pre centrálu Jaroslava Línka, ktorá ovládla všetky rovinové vrcholy dňa, zabezpečila talentovaná juniorka Amra (Protectionist) v 31. Cene zimnej kráľovnej spoločnosti BRUDA (rovina I kat., cena, 1600m, 2 ročné kobyly, 9 000 eur). Po vyskočení z boxov do čela „vyletela“ She Free (Free Eagle), ktorá kone zaviedla až do cieľovej rovinky. V oblúku ale neočakávane vybočila a spôsobila kolíziu viacerých koní. Zrejme najviac poškodila reprezentantku stajne KT Obal Amru, ktorú incident vyviezol až k vonkajšej bariére. Jaroslav Línek v jej sedle ale dokázal opäť zmobilizovať kobyline sily a silným finišom o pol dĺžky predstihol štart – cieľ idúcu She Free. Na bronz dosiahla Anika (Eagle Top) s Petrou Zedkovou, druhý potomok víťazky Jarnej ceny kobýl Astorky (Arakan), ktorá bola tiež súčasťou skrumáže na začiatku cieľovej rovinky. Štvrtú priečku vybojovala slovenská odchovankyňa Rora (Innovator), dcéra ďalšej skvelej kobyly, víťazky Ceny Arvy Romanetty (October) a na dráhe výnimočného Innovatora. Tabuľu uzavrela Royal Rose (Birchwood) s Jiřím Palíkom.

Fort Ryan dvojnásobným víťazom steeplového vrcholu

O tempo sa v najväčších prekážkových dostihoch na Slovensku, 48. Veľkej starohájskej steeplechase (steeplechase, 5000m, 5+, 5 500 eur), staral do Veľkej pardubickej smerujúci Paris Eiffel (Oscar) z lotu Jána Cagáňa. V druhej polovici už taktovku prebral desatinový favorit Greek Dessert (Stormy Jail), ktorého si ale strážili domáci Fort Ryan (Ryan) a Forman (Youmzain). Zverenec Jaroslava Brečku v sedle s Pavlom Složilom nastúpil na konci protiľahlej roviny a do tej cieľovej už vbiehal s dvojdĺžkovým náskokom pred menej skúseným Greek Dessertom s Janom Faltejskom. Ten sa síce svojho štvornohého partnera snažil dostať do kontaktu s Fort Ryanom, ale výborne utekajúci reprezentant stajne MPL Racing žiadnu drámu nepripustil. Zvíťazil ľahko o viac ako štyri dĺžky. Pre dvojnásobného steeplera roka to bol druhý presný zásah v týchto dostihoch. Bronzovú priečku získal Forman, ktorý predstihol Joganvillea (Rajsaman). Posledným dokončivším bol aktívny Paris Eiffel s Martinom Cagáňom.

Hakimpour v treťom štarte nad prútkami porazený

Jediné dostihy, zo štvorice hlavných, ktoré nezostali doma boli 41. Prútenky šampiónov – podporované spoločnosťou DANFOSS, spol. s.r.o. Zlaté Moravce (prútenné prekážky, 4000m, 4+, 4 500 eur). V nich si systémom štart – cieľ docválal pre prvý životný triumf päťročný zverenec Pavla Tůmu Dionis (Harzand). Jan Faltejsek mu dokonale rozvrhol sily a postaral sa tak o prvú porážku domáceho favorita Hakimpoura (Muhaarar), po jeho presune nad skoky. Ten sa síce snažil držať s reprezentantom stajne Dr. Charvát krok, v cieľovej rovinke už ale nedokázal prísť s takým finišom, ktorý by víťazného koňa ohrozil. Na tretej priečke s odstupom šiestich dĺžok finišoval spoľahlivý Oroblanco (Jukebox Jury). Ďaleko za prvou trojicou dobeh uzavrela Stratosferic (El Kabeir) s Janom Odložilom.

Foto: Tereza Bartoníková