Legionar má prvého potomka

Legionar má prvého potomka
Daylight s kobylkou po Legionarovi (foto: súkromný archív Jána Madarásza)

Legionar, jeden z najlepších koní, ktoré sa do slovenského turfu za posledné desaťročie dostali, má prvého potomka. Je ním hnedá kobylka, narodená v sobotu 5. februára dvojnásobnej trojkovej víťazke Daylight (Distant Music) v chove Jána Madarásza. „Je to menšia kobylka, ale veľmi kompaktného rámca. Je zvedavá a životaschopná,“ povedal nám o svojom novom prírastku chovateľ.

Dvanásťročný Legionar začal svoju novú rolu minulý rok, keď v prvej pripúšťacej sezóne pripustil štyri kobyly, tri z nich zostali žrebné – už vyššie uvedená Daylight, jednotkovo umiestnená Heroina a dostihovo málo popísaná Wuelta. V nasledujúcej sezóne už má okrem iných sľúbenú víťazku Karpatskej ceny a Veľkej októbrovej ceny, niekoľkonásobne jednotkovo umiestnenú O’ffensive.

Slovenský plemeník vo svojej bohatej kariére zarobil viac ako 70 000 eur a získal titul Kôň roka 2013. V opatere Zuzany Kubovičovej a neskôr Michala Ročáka zvíťazil vo Veľkej jarnej cene, Starohájskom kritériu, ale aj Veľkej aprílovej, májovej či októbrovej cene. Na sklonku kariéry sa presunul k Františkovi Holčákovi. Pod jeho vedením sa preorientoval na prútené prekážky, kde takisto dokázal zvíťaziť. To svedčí o jeho veľkej všestrannosti. Ako sa bude dariť jeho potomkom na dráhe budeme sledovať najskôr o dva roky.

Text: Kamila Gúčiková