Kým ona spraví jeden cvalový skok, iné kone tri. Vraví o svojej nádeji Marián Štangel

Kým ona spraví jeden cvalový skok, iné kone tri. Vraví o svojej nádeji Marián Štangel
Medulienka s Benoitom Claudicom cválajúc v ústrety pardubickému víťazstvu (foto: Tereza Bartoníková)

Jedno oko sa smeje, druhé plače. Aj takto by sa dali opísať pocity trénera Mariána Štangela po pardubickom mítingu. V sobotu oslavoval víťazstvo, v nedeľu sa šťastena od zverenca bratislavského kouča odklonila.

Trojročná suverénka je prísľubom do budúcnosti

Pardubický dvojdeň sa pre bratislavský tím začal na jednotku. V Zlatej spone tříletých BICZ holding 2023 (prútenné prekážky I kat., cena, 3200m, 3 ročné kone, 200 000 Kč) si pre jednoznačný triumf dobehla nádejná prekážkarka Medulienka (Nathaniel), ktorá predviedla vynikajúci výkon. Pred dostihmi však urobila trénerovi vrásky na čele amatérka Tereza Polesná, stála jazdkyňa belky, ktorá sa pred týždňom zranila. „Na poslednú chvíľu sme riešili výmenu jazdca, keďže pár dní pred Veľkou si Tereza (Polesná) zlomila kľúčnu kosť a písala mi, že nemôže ísť. Zháňali sme náhradného a Greg Wroblewski nám povedal, aby sme skúsili Benoita Claudica. V zásade sme nemali moc na výber, pozrel som si nejaké videá a dohodli sme sa,“ narážal Marián Štangel na fakt, že v poslednej dobe pre zranenie vypadli z hry viacerí jazdci z našej a českej špičky. Nájsť náhradu teda nebolo jednoduché, aj keď povaha Medulienky mu situáciu uľahčila. „Ona je na jazdenie taká jednoduchá, že ju môže jazdiť ktokoľvek, kto sa na nej udrží. Môže ísť v koňoch, vzadu, vpredu, je jej to jedno. Výhodou je aj to, že je moja a preto som z toho nemal nejaké nervy ako voči majiteľovi. Takže to bolo v pohode. Džokejovi som vravel, že keď nikto nepôjde, tak to pokojne môže vziať na seba a keď bude chcieť niekto vodiť, nech sa s rozumným odstupom posadí za neho a čaká na jej finiš. Odjazdil to presne tak, ako sme si chceli,“ neskrýval spokojnosť s výkonom jazdca.

Talent od začiatku

Reprezentantka stajne Štangel Racing sa nad ľahké skoky presunula v polovici tejto sezóny a hneď pri debute v Pardubiciach ukázala veľký talent. Pod Terezou Polesnou si dobehla pre druhé miesto, ktoré o mesiac nato vylepšila. Dostihy chodí väčšinou z čela, na skokoch nerobí chyby a svojich súperov doslova ucvála. Pomáha jej k tomu aj mohutný vzrast. „Má hroznú výhodu, ktorou je jej obrovský cvalový skok. Keď natiahne doma krok tak vedľa nej nevládzu cválať ani dobré rovinové kone. Ona spraví jeden cvalový skok a oni musia spraviť tri. A ešte k tomu má strašne veľké srdce bojovníka,“ potvrdzuje videné a chváli svoju zverenkyňu.

Tréner priznáva, že s výhľadom do prekážok ju kupoval už na dražbe. „Medulienka bola veľká kobyla, v dvoch rokoch som na ňu netlačil. Išla iba jeden štart na zoznámenie. Teraz v troch rokoch sme jej dali pred prechodom na prekážky tri dlhé roviny. Ale myslím si, že tým ako sa postupne zlepšovala tak by aj tie roviny lepšie behala,“ domnieva sa. Rovinová kariéra je ale už minulosťou a čo čaká slovenskú zástupkyňu v budúcej sezóne zatiaľ nevie ani Marián Štangel. „Musíme si to ešte premyslieť, nemám v tom zatiaľ jasno. Skáče doma aj zelené skoky, je výborná skokanka, takže buď skúsime cestu krosov pre štvorročné kone, alebo ju necháme na klasiky dokola. Vyzerá, že jej to celkom ide a na krosy má v zásade ešte čas. Určite ju ale chceme aj naďalej smerovať do Pardubíc,“ načrtá možné plány, ktoré kobylu po zimnej prestávke budú čakať.

Hromadnej kolízii sa nevyhol

Na úspech svojej tréningovej kolegyne sa v nedeľu nepodarilo nadviazať Royal Ginovi (It´s Gino). Nie však vlastnou vinou. Vo vrchole sezóny, 133. Velkej pardubickej se Slavia pojišťovnou (steeplechase crosscountry L kat., cena, 6900m, 6+, 5 000 000 Kč), sa primotal do nešťastnej hromadnej kolízie za taxisom a bol jedným zo siedmych koní, pre ktoré sa v daný moment dostihy skončili.„Nedá sa nič robiť. Boli sme v zlý okamih na zlom mieste. Pred ním sa to tak zhŕklo, že on ten taxis ani neskočil. V konečnom dôsledku to bolo aj jeho šťastie. Pozeral som si spomalené zábery, mal super nájazd, išiel za koňmi. V momente keď Stuke uhol a vzal so sebou kone, čo cválali vpravo, tak sa to Ginovi začalo zatvárať. Videl, že tam je chaos a tak sa cez prekážku len hodil. On v podstate ani nespadol, on nevie spadnúť. Jazdec po doskoku dostal štosa a vypadol z neho,“ opísal inkriminovanú situáciu tréner.

Reprezentant stajne Nýznerov SK nemá za sebou príliš vydarenú sezónu. Po skvelom úvode, kedy zvíťazil v Jarnej cene Petržalky a dobehol tretí v Úvodnej cross country Koroka sa mu nepodarilo dokončiť dve kvalifikácie. Na tretí pokus, v tej štvrtej získal štvrté miesto a zaistil si tak vstupenku do októbrového vrcholu. Tam ho smola ale opäť neopustila. „Človek je v danom momente nahnevaný, ale neberiem to ako tragédiu. Štve ma to, že kôň bol super nachystaný a myslím si, že nebyť toho, bol by tam niekde vpredu bojoval o dobrý výsledok. Najhoršie je, že rok práce je zmarený. Ideme však ďalej. Kôň je v podstate v dobrom veku, ešte by dve či tri pardubické mohol odbehnúť,“ približuje pocity sklamania po nevydarených dostihoch.O reparát sa realizačný tím pokúsi vo Wroclawi. „Je úplne fit a v super forme. Rozhodli sme sa, že na budúci týždeň s ním pôjdeme do Poľska a pobeží Crystal Cup. Je to síce úplne iná disciplína, ale skúsime to. Majiteľ to tak chcel a ja som nebol proti. Musí tú energiu niekde vybiť,“ odhaľuje najbližšie plány pred zimnou prestávkou.