Kto zvíťazí v 29. Slovenskom derby ?

Kto zvíťazí v 29. Slovenskom derby ?
Víťaz minuloročného derby, Troop Commander s dž. Zdenkom Šmidom (foto: Miro Abík)

Už o týždeň v nedeľu sa odbehne 29. ročník Slovenského derby, najväčšieho testu pre trojročné kone. Na štart týchto dostihov sa postaví 10 trojročných žrebcov z dvoch krajín. Slovenské kone sú zastúpené v počte štyri, zvyšok tvoria susedné české. Tak ako minulý rok, opäť som sa rozhodla rozobrať jednotlivých účastníkov a ponúknuť Vám svoj pohľad na šance každého z nich. Na záver nájdete aj tip na poradie prvých troch koní v cieli.

1.Abrams Creek (Adlerflug) – dž. Martin Laube

Do českého derby sa tesne nezmestil. Ryšiak, ktorú ukázal slušnú triedu vo Francúzsku na túto výkonnosť po presune do českého tréningu zatiaľ úplne nenadviazal. Z dvoch štartov medzi elitou ročníka dvakrát finišoval tesne za tabuľou. V prípravnom štarte na 3200m pri nemeckom derby mítingu ale ukázal potenciál, keď finišoval medzi staršími koňmi tretí. Aj keď by mu zrejme viac sedela dlhšia dištanc, má triedu nato, aby siahal na medailu.

2. Cape Crown (Zoffany) – dž. Zdenko Šmida

Tréningový kolega minuloročného víťaza Českého derby, výborného Opasana. Pomaly nahor ťahaný hnedák sa tento rok vyčlenil z radov nezvíťazivších v dostihoch štvrtej kategórie, kde z dnešnej spoločnosti neštartoval nikto. Následne, už v lepšie obsadenom Starohájskom kritériu, obsadil neďalekú piatu priečku. Ak si udrží stúpajúcu výkonnosť, mohol by prekvapiť.

3. Machinos (Penny´s Picnic) – dž. Vendula Korečková

Dvojnásobný víťaz z francúzskych oválov sa do českej obdoby nezmestil a tak ide skúsiť „šťastie“ do slovenskej. Načo bude francúzska forma pomerne dosť vyťaženého hnedáka stačiť a či zvládne derby dištanciu je otázne. Kôň pre prekvapenie.

4. Monsieur (Adlerflug) – Szczepan Mazur

Pravdepodobne najšancovejší kôň zo slovenského tréningu. Pohľadný ryšiak podal kvalitný výkon v Starohájskom kritériu, čím si pred modrou stuhou vypýtal väčšiu pozornosť. Predĺženie dištancie by mu malo prospieť. Čierny kôň dostihov.

5. Besthon (Intello) – dž. Jaroslav Línek

Syn míliarov doposiaľ absolvoval štyri štarty na dištanciách okolo míle. Jeho výkon z Memoriálu Tomáša Šatru naznačuje potenciál, na Slovensku v dvoch štartoch medzi elitou trojročiakov najlepším nestíhal. Otázkou zostáva aj derby dištancia, keďže cez 2000 m ešte neutekal.  Napriek tomu by mohol zabojovať o niektorú nižšiu dotáciu.

6. Petarda (Free Eagle) – dž. Jan Verner

Hnedý žrebec z renomovanej stajne Dr Charváta, ktorá už jeden triumf v derby tento rok má, a to zásluhou Hazardera. To, či ho Petarda, ktorý českú modrú stuhu vynechal, napodobní, je otázne. Potrebnú triedu rozhodne má, keď dva z troch životných štartov vyhral. Jedinú porážku doposiaľ utrpel od Rex of Thundera. Najväčší vyzývateľ Demeleho zverenca a spolufavorit dostihov.

7. Rex of Thunder (Night of Thunder) – dž. Michal Demo

Zvíťazil v slovenskej predskúške, v českej klasike skončil štvrtý. Kvalitný žrebec, ktorý má všetky atribúty nato, aby sa v Bratislave presadil. Tunajšia dráha mu vyhovuje, dobre voditeľný kôň so silným záverom a stály jazdec, ktorý ho dokonale pozná. Prvý favorit dostihov.

8. Rabbit Red Jazz (Red Jazz) – dž. Tomáš Lukášek

Zverenec Allana Petrlíka uzavrel prvú polovicu štartového poľa v českom derby. O dotované priečky bojoval do poslednej chvíle, avšak v dlhej cieľovej rovinke mierne zoslabol. Tá bratislavská, mu bude vyhovovať viac, čo potvrdil aj tretím miestom v Starohájskom kritériu. Niektorá z lepšie dotovaných priečok by mu nemala uniknúť.

9. Dionis (Harzand) – dž. Jiří Palík

Tmavý hnedák z lotu Ľuboša Urbánka bude predstavovať zaujímavé zrovnanie zahraničných dostihov s našimi. Dionis pozbieral dve umiestnenia na francúzskych dráhach. Všetky dostihy, ktoré odbehol boli na dištancii 2000m a dlhšie. V dostihoch na 2800m, získal piate miesto a tak o jeho vytrvalosti niet pochýb. Posledným štartom v Hamburgu príliš neoslnil. Cez stred poľa sa zrejme nedostane.

10. Sadaar (Ruler of the World) – dž. Milan Zatloukal

Piatym miestom vo Veľkej jarnej cene ukázal výrazné zlepšenie, potom však prišlo sklamanie v podobe desiateho miesta v Starohájskom kritériu a inak tomu nebolo ani v poslednom štarte, kde skončil posledný. Bude musieť predviesť výrazné zlepšenie aby mohol pomýšľať na dobeh za peniaze.

Náš tip: Rex of Thunder – Petarda – Monsieur

Text: Kamila Gúčiková