Kto vyhrá 28. Slovenské derby?

Kto vyhrá 28. Slovenské derby?
Minuloročný dobeh Slovenského derby (foto: Hana Vytopilová)

Po výrazných komplikáciách k uskutočneniu dostihového dňa 3.10.2020 sa našťastie jedny z najvýznamnejších dostihov budú konať. Onedlho sa pobeží už 28. Slovenské derby, ktoré sa javí ako veľmi vyrovnané. Štartová listina číta 11 výborných plnokrvníkov z piatich štátov a ja som sa rozhodla ponúknuť Vám svoj rozbor jednotlivých účastníkov a na záver aj tip na poradie prvých troch koní v cieli.

1. Agata Christie (dž. Martin Laube)

Prvá z dvojice Chodúrových zverencov na štarte. Agata Christie naznačila nemalý potenciál v Slovenských Oaks, keď v prvom meraní medzi elitou kobýl v ročníku, nestačila len na víťaznú Barthesu a bola najlepšou slovenskou kobylou. Tento výkon ju určite zdvihol, mala by bojovať o koniec tabule.

2. Swinging Thomas (dž. Jan Verner)

Swinging Thomas druhým miestom vo Veľkej červnovej cene, kde porazil dvoch terajších súperov, naznačil, že s dištanciou by nemal mať problém. Postupne zrejúci ryšiak neskôr patril k širšiemu okruhu favoritov Českého derby, tam však sklamal ôsmou priečkou. Pri dobrom priebehu by v tejto spoločnosti mohol bojovať o predné umiestnenia.

3. Apolon (dž. Jaroslav Línek)

Pomaly nahor ťahaný ryšiak, ktorého na štart posiela Jozef Chodúr. Napriek tomu, že medzi elitou ročníka ešte neštartoval, treba s ním počítať, keďže spomínaný tréner už jedného derby víťaza pre tento rok pripravil. Posledný štart v „trojke“ po veľkom súboji, práve s Agatou Christie, premenil vo víťazstvo. Čierny kôň dostihov.

4. Vivienne Wells (Alexander Pietsch)

Dva štarty v českých klasikách, dve druhé miesta. Taká je bilancia z Nemecka prichádzajúcej kobyly. Pasoval by jej poctivý dostih, ktorý si však vie spraviť aj sama. Triedu má, vytrvalosť tiež. Jedna z favoritiek dostihu.

5. Troop Commander (dž. Zdenko Šmida)

Františkov Holčákov zverenec Troop Commander dobehol súčasne tretí s Francimorom, ktorý je tiež v poli, v Českom derby. Vyvrátil všetky myšlienky o tom, či je vytrvalec a takisto opäť potvrdil svoju vysokú triedu. Ak niekto vie pripraviť koňa do derby, tak je to práve mág z Veľkých Karlovíc. Nikomu by nepripadalo zvláštne, ak by jeho terajší zverenec napodobnil Arcturusa. Medaila by mu nemala uniknúť.

6. Ariham (Valentin Atanasov)

Hnedák z lotu bulharského trénera Emina Mehmeda je pre nás veľkou neznámou. Bolo by však prekvapením, keby prenikol medzi najlepších.

7. Spartico (dž. Adam Florian)

Na poslednú chvíľu sa Spartico dostal ako náhradník na štart Českého derby, dobeh tam ale iba uzavrel. Ako dvojročný sa javil byť zaujímavým koňom, v trojročnej sezóne tieto ambície zatiaľ úplne nepotvrdil. Trénerka Kubovičová avizovala zdravotné problémy, ktoré hnedákovu kariéru mierne pribrzdili. Očakáva sa zlepšenie, ale na najlepších by to nemalo stačiť.

8. Francimor (dž. David Liška)

Pred štartom Českého derby bola Francimorova trieda otázkou. Dnes už vieme, že mu rozhodne nechýba. Beluš z tréningu Heleny Vocáskovej s dištanciou problém mať nebude, kratšia cieľová rovinka mu asi bude tiež vyhovovať. Kandidát na medailový dobeh, neprekvapil by ani víťazstvom.

9. Hadewin (dž. Tomáš Lukášek)

Výkonný kôň, u ktorého otázkou zostáva jeho vytrvalosť. V 2200m dlhom Rakúskom derby neuspel, naopak predtým sa mu v míľových dostihoch darilo oveľa lepšie. Triedu má, ale v tejto spoločnosti a na tejto vzdialenosti môže len prekvapiť.

10. Heroina (dž. Jiří Palík)

Druhá zverenkyňa Zuzany Kubovičovej v dostihu je slovenskou odchovankyňou. Predstavuje jedného z najhoršie čitateľných koní. Aj u nej platí to, čo pri Hadewinovi. Neutekala dostih dlhší ako 2000m, avšak v rodokmeni vytrvalosť má. Kandidátka na prekvapenie.

11. Barthesa (dž. Václav Janáček)

U Barthesy to poslednou dobou vyzeralo tak, že tento rok svoju minuloročnú suverenitu trochu stratila, alebo možno toho na ňu bolo príliš. Všetky dohady o jej forme či kondícii vyvrátila jednoznačným triumfom v Slovenských Oaks, kde za sebou nechala Heroinu, aj Agatu Christie. Mne sa však zdá, že 400m navyše jej v tomto dostihu príliš nepomôže. Kvalitná kobyla, ktorá by napriek nie ideálnej vzdialenosti mala bojovať o chvost tabule.

Môj tip: Vivienne Wells – Troop Commander – Apolon

Text: Kamila Gúčiková