Kto ovládne 28. Zlatý pohár ?

Kto ovládne 28. Zlatý pohár ?
27. Zlatý pohár John Deere (foto: Miro Abík)

Slávnostný derby deň ponúkne tri jednotkové zápolenia aj pre staršie kone. Jedným z nich bude práve tradičný vytrvalecký test, 28. Zlatý pohár. Štartové pole nie je príliš početné, svoju kvalitu ale rozhodne má. Odohrá sa súboj českého favorita Grigri de Lancray s prekvapivým slovenským premiantom Killwortom, ktorý vo Veľkej májovej cene porazil Opasana ? Alebo sa bude tešiť niekto tretí ? Ponúkam Vám analýzu sedmičky koní spolu s ich šancami na úspech. Na záver nájdete aj tip na prvé tri kone v cieli.  

1.O´ffensive (Anodin) – dž. Jiří Palík

Hnedka z lotu Michala Ročáka sa v dvoch tohtoročných štartoch nedostala cez stred štartovej listiny. V týchto dostihoch jej takisto bude patriť pozícia outsiderky. Napriek váhovej výhode oproti žrebcom či valachom by dotovaným miestom prekvapila.

2. Grigri de Lancray (Rail Link) – Václav Janáček

Posledné dva roky vo veľkej forme behajúci hnedák z lotu Filipa Neuberga sa z trojkových dostihov vypracoval až do tých jednotkových. V poslednom štarte potvrdil aj triedu, keď štýlom štart – cieľ ovládol českú obdobu a porazil elitu českých vytrvalcov, ako Premier Liona či Cacophonousa. Prvý favorit dostihov.

3. Carlo Biraghi (Galileo) – dž. Jaroslav Línek

Zaskákaná akvizícia stajne Meridian získala piate miesto vo Veľkej májovej cene, kde spolu s Killwortom odvodil dostihy a v závere mu došli sily. Inou taktikou sa prezentoval vo Veľkej cene Slovenska, kde z toho bolo skvelé štvrté miesto jeden a pol dĺžky od víťazného Opasana. Pri podobnej taktike by mal bojovať o víťazstvo.

4. Palmera (Jukebox Jury) – Szczepan Mazur

Spoľahlivá belka vstúpila do sezóny blízkym tretím miestom vo Veľkej aprílovej cene, v nasledujúcich vytrvaleckých testoch ale na tento výkon nenadviazala. Vo Veľkej cene Slovenska porazila obe dnešné súperky, tentokrát sa to ale môže zmeniť. Umiestnenie na tabuli je v jej silách.

5. Agata Christie (Sir Percy) – dž. Zdenko Šmida

Štvorročná reprezentantka stajne MPL Racing získala štvrté miesto vo Veľkej májovej cene, pri Turf Gala jej vo Veľkej cene Slovenska patrila až siedma priečka. Konkurencia je dnes slabšia a tak by mala získať niektorú z nižších dotácii.  

6. Barabash (Intense Focus) – dž. Martin Laube

Supervytrvalec z tréningu Ľuboša Urbánka získal v tejto sezóne štvrté miesto v Merane koncom mája, čerstvejší je ale úspech v podobe druhého miesta v Hamburgu pri nemeckom derby dni. Zdá sa, že formu má, kvalitu tiež. Boj o medailu by mu nemusel uniknúť.

7. Killwort (Elusive Pimpernel) – dž. Milan Zatloukal

Polobrat Kilworda, niekdajšieho víťaza maďarského derby, má tento rok na konte len jeden štart a to veľké víťazstvo štart – cieľ vo Veľkej májovej cene, kde na jeho štíte zostal aj fantastický Opasan. Odveta vo Veľkej cene Slovenska sa nekonala, pretože v životnej forme behajúci Killwort sa pred dostihmi zranil v boxoch. Opasan na štarte tentokrát nie je, pribudli ale iní triedoví vytrvalci. Ak zopakuje výkon z mája, bude mieriť vysoko.

Náš tip: Grigri de Lancray – Killwort – Carlo Biraghi

Text: Kamila Gúčiková