„Kilword je gentleman,“ tvrdí dž. Jiří Palík po víťazstve v Memoriáli Karola Firbasa

„Kilword je gentleman,“ tvrdí dž. Jiří Palík po víťazstve v Memoriáli Karola Firbasa
Kilword (vľavo) s dž. Jiřím Palíkom rozbaľujúci záverečný finiš. (foto Miro Abík)

Zatiaľ posledný míting slovenskej dostihovej sezóny sa konal v nedeľu 12.7.2020. Pre divákov a všetkých účastníkov dostihov bolo pripravených 8 rovinových a 2 prekážkové zápolenia. V slnečnom, nie však veľmi horúcom počasí bolo rozhodne čo sledovať. Hlavné dostihy dňa ovládol „Kôň roka 2014“ Kilword, ktorý si tak spomenul na svoje lepšie časy. Zaznamenal 7. kariérne víťazstvo, na ktoré však čakal 3 roky.

Na štart dvojkového Memoriálu Karola Firbasa (rovina II kat., hendikep, 1700m, 4+, 3000 eur) sa postavilo 9 plnokrvníkov. Z boxov najlepšie vyskočila dvojica Wirrwarr (Jukebox Jury) a Skif (Move Your Vision), pričom prvý z nich sa podujal na vodenie týchto dostihov. Doremi Lafu (Fuisse) cválal pri bariére na treťom mieste. Zvonku viedol dž. Palík Kilworda (Thousand Words), k nemu sa onedlho dostal Cody (Rajsaman), ktorý sa pri štarte mierne oneskoril. Na protiľahlej rovine sa pole koní premiešalo, vzadu zostávali Bethanny Belle (Next Desert), Lady Mazie (Excelebration) a Gray Touch (Poet´s Voice). V čele sa nič nemenilo, ryšiak zo stajne Mihalík racing zaviedol pole koní do cieľovej rovinky. Na krk mu dýchal Skif a svoj finiš začínali rozbaľovať Kilword s Gentleman Jackom (Fairlypi). Dvojica koní, ktorá dostihy odvodila z boja o víťazstvo vycúvala. Vonkajškom dráhy bol dobre posúvaný Gray Touch, úderný finiš ukázala aj dž. Jiřinou Andrésovou vedená Lady Mazie. Reprezentant stajne Strnisko sa dostal v polovici cieľovej rovinky do vedenia a pod dž. Jiřím Palíkom už pred seba nikoho nepustil. Opäť ukázal dostihové srdce, keď sa ubránil veľkému náporu ryšky reprezentujúcej stajňu Mishel Style. Výrok rozhodcu znel tuhý boj hlava. Na treťom mieste s miernym odstupom od bojujúceho dua finišoval Gentleman Jack pod dž. Línkom. Pre štvrté miesto si dobehol zverenec Jozefa Chodúra Gray Touch. S piatou priečkou sa musel uspokojiť v dostihoch aktívne idúci Skif s dž. Martinou Havelkovou. Napriek tomu, že Jiřího Palíka vídame v sedlách koní zo stajne Strnisko celkom často, Kilworda jazdil prvýkrát. „Áno jazdil som ho prvýkrát, to je pravda. Priebeh dostihov som mal normálny, bez problémov, tak ako som chcel. Mal som dobrú pozíciu, v rovine sa mi skoro vytvorilo miesto a on dneska ukázal že na to má,“ komentoval priebeh dostihov skúsený Jiří Palík. „Kilword je dobrý kôň, bola to klasa dva, ale vieme zo skorších časov, že on bol klasový kôň, ktorý behal aj jednotkové dostihy. Bol však zranený, mal dlhú pauzu ale myslím si, že na takého starého koňa to bol dobrý výsledok,“ chválil svojho štvornohého parťáka. „Pokiaľ ho to bude baviť, a nebude mať nejaké zdravotné obmedzenia, tak si myslím, že do tých jednotkových dostihov sa opäť dostane.“ Jeden z najlepších koní Petra Strniska, dnes už 9 – ročný matador Kilword, je víťazom všetkých troch klasických dostihov, Veľkej jarnej ceny a Slovenského St Legeru na Slovensku a takisto maďarského Derby. „On vôbec nie je špecifický kôň, je to gentleman, má skúsenosti, je pohodlný na jazdenie, reaguje na všetko ako má, takže za mňa je to ako sa vraví, super rito,“ spokojne zakončuje krátke rozprávanie český džokej. Jiří Palík prežil úspešný deň aj preto, že okrem Kilworda zvíťazil s koňmi stajne Strnisko ešte dvakrát.

Nad prekážkami víťazný Modred a Lilfast

V rýchlo rozbehnutom prekážkovom zápolení, Cene Proud Borisa (prútenné prekážky, cena, 3300m, 4+, 1800m), sa cez ľahšie skoky presadil Modred (Camelot) pod Adamom Čmielom, ktorý v cieľovej rovinke zdolal takmer celé dostihy odvodivšieho Mr Zuru (Famous Name).

Druhé prekážkové dostihy, Cena priateľov slovenských dostihov (steeplechase, cena, 3600m, 4+, 2000 eur) bola venovaná všetkým tým, ktorí akýmkoľvek spôsobom prispeli k záchrane slovenských dostihov. Zadržané víťazstvo v tomto zápolení si pripísal ďalší kôň reprezentujúci stajňu Petra „Emana“ Strniska Lilfast (Fast Company), v sedle sdž. Lukášom Matuským. Pre druhé miesto si dobehol Wotan (Nathaniel) vedený Adamom Čmielom, ktorý takto podčiarkol úspešný bratislavský výlet prekážkových koní z veľkokarlovickej tréningovej centrály.

Text: Kamila Gúčiková