Jozef Chodúr: „Spravíme všetko preto, aby v českom derby uspel.“

Jozef Chodúr: „Spravíme všetko preto, aby v českom derby uspel.“
Realizačný tím okolo Opasana po jeho pražskom víťazstve (foto Pavla Pechmanová)

Po suverénnom víťazstve slovenského Opasana na českej pôde, sme sa spojili s hlavnými aktérmi a dali im priestor na vyjadrenie.

Víťazný džokej Radek Koplík nesedel na hnedákovi prvýkrát. Zatiaľ platí, že ich spoločné spojenie vždy prinieslo triumf. „Opasan je dobrý kôň. Podarilo sa nám to spolu už tretíkrát. Mal som pohodové dostihy, pokojný priebeh. Všetko sadlo. Tempo bolo tiež optimálne. V závere som mu ukázal priestor, on zrýchlil a bolo hotovo. Kôň bol super pripravený,“ zhodnotil priebeh aj samotný záver dostihov. Na otázku, či má reprezentant stajne BORMANN nejaké špecifiká odpovedal: „Nie. Nie je vôbec problémový. Je to s ním ľahké. Má veľké zrýchlenie, ani to človek nečaká a je preč,“ chválil svojho štvornohého partnera.

Reakciu na úspech nám poskytol aj žrebcov tréner, Jozef Chodúr. „Samotný priebeh som videl dobre, džokej dodržal to čo mal a už na protiľahlej stene som veril, žeby to mohlo dopadnúť dobre pretože cválal tam kde sme chceli aby bol, takže som veril, že nám ten finiš predvedie,“ okomentoval priebeh dostihov. Zdá sa, že Opasan vie, prečo sa narodil a aká je jeho úloha. Pri otázke na jeho charakter tréner odpovedá na rovinu. „Je to taký temperamentný žrebec, inak je úplne v pohode, čo sa týka žrebčieho prejavu. Je to typický dostihový kôň. Má v sebe zdravý temperament. Je to sangvinik. Nemá žiadne špecifiká.“

A čo vraví tréner na pozíciu favorita ? „Určite za tým teraz ideme, keďže sa to tak vyvŕbilo. Už niet cesty späť. Uvedomujeme si to, ja aj môj kolega (Ondrej Drbohlav pozn.), spravíme preto všetko aby v českom derby uspel,“ príjma veľkú výzvu a stavia sa k nej čelom. „Pred sezónou sa nám o tom ani nesnívalo, aj keď samozrejme, že do slovenských klasických dostihov sme ho prihlásili, pretože potenciál nám ukázal na konci dvojročnej sezóny. Vyhral „dvojku“ na 1800m a tak som vedel, že dištančne by to derby v budúcnosti mohol zvládnuť. Nevedeli sme však, ako sa trojročná sezóna vyvinie, ako zareaguje na prvé dostihy. Zareagoval dobre, v Karlových Varoch ukázal kvalitu. Boli to dostihy druhej kategórie ale boli tam aj jednotkoví víťazi z dvojročnej sezóny. Porazil ich jednoducho a jednoznačne a odvtedy sme to začali smerovať do českého derby,“ zhodnotil Opasanovu cestu do klasických dostihov. „Dostihy prebehli v poriadku. Každý vidí len samotné dostihy ale celé sa to začína už 10 dní pred štartom, kedy kôň začne chodiť rýchle roboty, začne sa ladiť forma pred dostihmi a vtedy mám väčšie obavy ako v samotný deň dostihov. Toto všetko prebehlo ako malo, v prácach sa spravilo to čo sa malo. Jazdí ho Ondrej Drbohlav, ktorý si si ním najlepšie rozumie. Rýchle práce dopadli dobre, kôň bol fit, takže už od štvrtka som bol pokojný. V utorok išiel naposledy rýchlu prácu takže už v ten štvrtok som videl, že to všetko strávil dobre. Už som sa iba bál, aby sa niečo nestalo počas samotného dostihového dňa. To však nebolo len teraz naposledy, každý tréner má pred každými dostihmi obavy, či behá piate kategórie alebo takéto veľké dostihy. To je úplne jedno.“ Načrtol nám prípravu na dostihový deň.

Dobrá správa pre všetkých slovenských fanúšikov je, že nádejný žrebec zvládol dostihy v poriadku „Opasan je po dostihoch úplne fit. Samozrejme bol unavený, to je úplne normálne, ale už sa z tej prvotnej únavy dostal. Tento týždeň bude mať regeneračný a potom začne opäť trénovať a pripravovať sa na české derby,“ potvrdil stav najväčšej slovenskej nádeje do českého vrcholu Jozef Chodúr. Podľa slov trénera je jasné, že sa hnedák už dovtedy žiadneho ďalšieho štartu nezúčastní a všetci aktéri okolo neho veria, že v hlavnej klasike zabojuje o čo najlepší výsledok.

Text: Kamila Gúčiková