„Je to určite kôň na úrovni Gr.3,“ myslí si o Opasanovi Václav Janáček

„Je to určite kôň na úrovni Gr.3,“ myslí si o Opasanovi Václav Janáček
Opasan (IRE) v Lyon Parilly (foto: Kristián Černek)

Pár dní po dostihoch sa k druhému blacktype úspechu dvojnásobného slovenského koňa roka vo francúzskom Lyon Parilly vraciame s postrehmi vynikajúceho českého džokeja Václava Janáčka. Práve ten bol strojcom úspechu v Listed dostihoch – Prix Bedel a po viacerých nevydarených štartoch dokázal, že Opasan (French Navy) má na tejto úrovni rozhodne „čo hľadať“.

Doteraz stáleho jazdeckého partnera hnedáka v sobotných dostihoch vymenil iný český džokej, Václav Janáček, ktorý sa do jeho sedla vyhupol prvýkrát a zdá sa, že to bol dobrý krok. „Opasana poznám, jazdil som párkrát proti nemu. Viem, že to je raketa. Je to určite kôň na úrovni Gr.3, možno aj trošku vyššie. Keď sa mu dostihy podaria, určite môže myslieť na najvyššie umiestnenie,“ zhodnotil na začiatok to, čo si myslí a určite tým potešil nejedného slovenského turfmana.

„My sme mali super priebeh, dobre sa vodil. Chceli sme ísť trošku viac spredu, on však nie je príliš rýchly z boxov. Chvíľu tam sedí, takže nebola možnosť dostať sa po štarte na lepšiu pozíciu,“ komentoval priebeh na neďalekom šiestom, siedmom mieste skúsený český džokej. Všetko išlo teda takmer podľa plánu, problém nastal až v cieľovej rovinke. „Tam to bola troška smola. V oblúku nás začali podbiehať kone, čo sedeli za nami, ale ja som s ním nechcel tak skoro nastúpiť, takže som čakal za koňmi. Potom keď som ho požiadal, tak krásne vystrelil a bola tam medzera, ktorou by normálne kôň akoby prešiel, ale on sa bohužiaľ trochu zľakol a medzi tými koňmi sa zastavil. Potom sa to trošku privrelo a už bolo pre neho ťažšie znovu akcelerovať. Síce sme to potom prešli, ale kobyla čo išla zvonku mala dobrú formu a plynulé dostihy, takže nás predbehla.“ Takto videl situáciu, ktorá pravdepodobne stála reprezentanta stajne Bormann z lotu Jozefa Chodúra víťazstvo. Pripravila ho oň domáca Coeur Macen (Siyouni), na ktorú napriek tomu strácal len pol dĺžky.

„Škoda, že to neklaplo, pretože ja som si s ním fakt veril. On v tých veľkých dostihoch nebol ďaleko od víťazov, ale Francúzi nevedia čo v ňom je. Trošku ho podcenili. Takže aj preto ma to mrzí, že sme mohli urobiť radosť slovenským stávkarom,“ narážal na pomerne vysoký kurz na víťazstvo, ktorý stávkové kancelárie ponúkali. „Tu ho tiež polka Španielska hrala,“ pridal zaujímavosť džokej pôsobiaci v tejto krajine, ktorá svedčí o tom, že meno „Opasan“ je veľmi dobre známe aj na západe Európy. Kôň, ktorý paradoxne na začiatku vôbec nenaznačoval taký obrovský potenciál sa už teraz stal ikonou slovenského turfu a v zahraničí po rokoch pripomína, že aj na Slovensku môže byť trénovaný kôň úspešný v blacktype dostihoch v Európe.

„Opasan však po dostihoch vyzeral dobre, myslím, že ho to nestálo veľa síl, takže sa Slovensko môže tešiť na jeho ďalší štart. Uvidíme, čo realizačný tím vymyslí,“ dodal svoje pocity na záver nášho krátkeho rozhovoru Václav Janáček. To či bude v jeho sedle pokračovať aj v najbližších štartoch je otázkou budúcnosti.

Text: Kamila Gúčiková