Ideal Approach s druhým triumfom vo Veľkej aprílovej cene (aktualizované)

Ideal Approach s druhým triumfom vo Veľkej aprílovej cene (aktualizované)
Ideal Approach s dž. Foretom (ružový dres) v cieľovej rovinke pri prvom triumfu vo Veľkej aprílovej cene v roku 2017. (foto: Andrej Kollár)

Skúsený deväťročný hnedák, vedený dž. Martinou Havelkovou, zvíťazil vo Veľkej aprílovej cene. Najlepšou z domácich koní bola belka Palmera z lotu Zuzany Kubovičovej. Pre reprezentanta stajne Lokotrans, ktorému sa v Bratislave zjavne páči, to bol piaty triumf na bratislavskej dráhe. Ľuboš Urbánek do Starého Hája priviezol dva kone, obidva dokázali zvíťaziť, keď sa k Ideal Approachovi pridal aj štvorročný Jir Sun.

Vo vrchole druhého dostihového popoludnia, 23. Veľkej aprílovej cene (rovina I kat., 1800m, 4+, 6 000 eur), sa zišla kvalitná medzinárodná zostava koní. Medzi favoritov patrili držiteľ slovenskej trojkoruny Holčákov Arcturus, výborný domáci míliar Ryony alebo slovenská klasická víťazka prichádzajúca z Maďarska, belka Centa. Miešať karty v popredí mali aj Palmera, Ideal Approach či Sagar, ktorý minulú sezónu zostal mierne za očakávaniami. Otázkou zostávalo porovnanie jednotkovej triumfátorky z budapeštianskeho oválu, Lady Mazie, s míliarskou špičkou.

Po štarte z boxov najlepšie vyskočili tempári Centa (Realiable Man) a Ideal Approach (Bushranger), ktorí sa chvíľu preťahovali o vedenie. Na protiľahlej rovinke už bol o pol dĺžky vpredu zástupca stajne Lokotrans. Za dvojicou sa usadili hlava hlava idúci Ryony (Zoffany) pod dž. Línkom a Sagar (Excelebration) vedený Danielom Vyhnálkom. Dĺžku späť cválala Lady Mazie (Excelebration), bok po boku s maďarskou Turn Me On (Amaron). Na priebežnej siedmej priečke sa nachádzal jeho krajan Silver Pepper (Silver Frost). Favorit Arcturus (Fast Company) sa držal v zadnej časti poľa, kde vedľa neho cválala Antilopa (Sir Prancealot) s Jozefom Parigálom a Aran (Soldier Hollow) pod vedením dž. Pavlíčka. Dvanásťhlavé pole uzatvárali beluši Palmera (Jukebox Jury) v sedle s dž. Štefanom Budovičom a z Maďarska prichádzajúci Calabrese (Alhebayeb) vedený svojim trénerom Stanislavom Georgijevom. V oblúku pod výpadovkou sa pole začínalo prehusťovať, kone zo zadných pozícií sa posúvali bližšie k špičke. S náskokom dvoch dĺžok točil ako prvý do cieľovej rovinky od štartu vedúci Ideal Approach, dotierala na neho Centa. Ryony takisto finišoval, miesto k záverečnému útoku si hľadala Palmera. Pri bariére rozhýbaval jazdec Vyhnálek hnedáka Sagara. V posledným metroch sa boj o víťazstvo zúžil medzi reprezentantov stajní Lokotrans a Pegas, keď nakoniec po tuhom boji udržal víťazstvo o krátku hlavu Ideal Approach. Slovenská belka zo stajne Kovometal sa prezentovala veľmi dobrým záverom, ktorý ale prišiel neskoro a tak sa musela uspokojiť s tretím miestom. Štvrtú priečku udržala Centa s dž. Vernerom pred Lady Mazie. Posledné dotované miesto vybojoval 4 – ročný Calabrese. Favoriti Arcturus a Ryony sa v závere do boja o predné priečky nezapojili a jedenástym resp. ôsmym miestom zaostali za očakávaním. „Pretože sme mali vonkajšie štartové číslo, tak začiatok dostihu pre nás bol zložitejší. V cieľovej rovine už ale Ideal ukázal srdce bojovníka a dotierajúceho Sagara pred sebe nechcel pustiť,“ zhodnotila dostihy dž. Martina Havelková. Svojho štvornohého partnera, na ktorom sedela druhýkrát nezabudla vyzdvihnúť. „Ideal Approach je skúsený dostihový kôň. Je radosť také kone jazdiť tiež preto, že je vidieť ako ho stále baví pretekať.“ To čo ostrieľanú džokejku uvidíme častejšie záleží od záujmu aj slovenských trénerov. „Do Bratislavy by som mala zase ísť na nasledujúci dostihový deň a samozrejme sa nebránim ďalším jazdám, ak bude záujem,“ načrtla na záver blízku budúcnosť.

Úspešný deň pre Palíka a Musialovú

Na druhom tohto sezónnom mítingu v Starom Háji sa darilo aj džokejovi Jiřímu Palíkovi a jazdkyni Michaele Musialovej, ktorí zaznamenali po dve víťazstvá. Skúsenejší z dvojice si na svoje konto pripísal výhry v sedlách navrátilca do rovinovej prevádzky, Lilfasta (Fast Company), ktorý uspel zadržane a nádejnej trojročnej Blue Bay (Shamalgan) z chovu Ing.Karola Szaba, ktorá je prihlásená aj do slovenských klasík. K dvom prvenstvám pridal aj dve druhé a jedno tretie miesto. Talentovaná jazdkyňa doviedla zasa víťazne do cieľa reprezentantov Národného žrebčína Topoľčianky, doposiaľ nezvíťazivších Clones (Black Mast) a Melloni (Wiener Walzer). Aj ona sa okrem výhier ešte umiestnila na druhom a piatom mieste.

Text: Kamila Gúčiková