Hlavné dostihy pre Gray Toucha a Lady Mazie, v sedlách oboch Zdenko Šmida

Gray Touch (druhý zľava) so Zdenkom Šmidom triumfujúci v Zlatom bičíku (foto: Závodisko š.p)

Desiaty dostihový deň s vrcholmi Zlatý bičík a Cena Whisky je už minulosťou. Obe zápolenia ovládli domáce kone, na výkony zo začiatku sezóny nadviazal Gray Touch z lotu Jozefa Chodúra a kobylám vládla Lady Mazie trénera Štangela, ktorá si pripísala prvý slovenský jednotkový triumf. V už „dvojkovej“ Cene Turfu získal opätovnú chuť pretekať Ryony, ktorý sa od začiatku sezóny trochu hľadal. Úspešný deň zaznamenal slovenský džokej Zdenko Šmida, ktorý okrem dvoch hlavných dostihov doviedol víťazne do cieľa aj Portals Nous (Isfahan).

Gray Touch si spomenul na jarnú časť sezóny a získal cenný skalp Jir Suna

Prvým z jednotkových vrcholov bol 27. Zlatý bičík AGROSERVISU (rovina I kat., 1400m, 3+, 6000 eur) určený pre „predĺžených šprintérov“. Horúcim favoritom dostihového programu bol v Bratislave doposiaľ neporazený český hosť Jir Sun (Shamardal), ktorému mali konkurovať domáci trojročiak Adriano (Elvstroem) a skúsený míliar Gray Touch (Poet´s Voice). Hanáčkov zverenec Adriano bol ale v deň dostihov škrtnutý.

Najlepšiu štartovú reakciu mali Manolla (Tiger Cafe) a Calorofic (AussieRules), ktorí išli do vedenia. Vpredu sa na druhej priečke ocitol aj Gray Touch so Zdenkom Šmidom. Milan Zatloukal vzal Calorifica späť a usadil ho na štvrtú priečku za Luckynava (French Navy). Prvú päticu uzatváral Skif vedený Jaroslavom Línkom. Favorit Jir Sun ostával vzadu, ako to u neho býva zvykom. Pole koní do cieľovej rovinky zaviedla už Petrom Foretom jazdená Manolla, popri ktorej sa do čela vyviezol Gray Touch. Stredom dráhy začínal finišovať Skif, ktorý chvíľu stíhal vedúceho beluša. Pri bariére sa nevzdávala ani dostihy odvodivšia Manolla, čakalo sa na útok Jir Suna. Ten síce prišiel, ale tentoraz mu nestačil. A tak svoje víťazstvo ubránil reprezentant stajne MPL Racing Gray Touch, ktorý mal pred ním v cieli náskok štvrť dĺžky. Tesný dobeh prvých štyroch podtrhol aj Skif (Move Your Vision), ktorý vybojoval tretie miesto o krk pred Manollou. Piatu priečku získal Luckynav, pre posledné peniaze si prišiel Fils De L´air (Areion). Pre Gray Toucha to bolo druhé jednotkové víťazstvo a tretí triumf v tejto sezóne.

Lady Mazie v roli favoritky nezaváhala

Druhé hlavné dostihy, 26. Cena Whisky (rovina I kat., 1800m, 3+, 6000 eur) predstavovala súboj nežnejšieho pohlavia. Spomedzi ôsmych kobýl na štarte patrili medzi favoritky slovenské Lady Mazie (Excelebration) a Meggy (Gutaifan), na druhé miesto medzi ne bola dostihovým programom tipovaná rakúska Centa (Reliable Man).

Po vyskočení zo štartovacích boxov sa dopredu dostali favoritky Centa a Lady Mazie. Za vedúcou dvojicou sa usadila Emirate´s Flight (Sidestep) s Janom Vernerom. Na priebežnom štvrtom mieste cválala Meggy po boku Saigon Icon (Sixties Icon). Na šiestom mieste nasledovala Eyes On You (Thewayyouare) vedená Jaroslavom Línkom. Pole koní zaviedla do cieľovej rovinky práve Lady Mazie, ktorá pod Zdenkom Šmidom akcelerovala. Druhá Centa onedlho z hry o víťazstvo vycúvala. Naopak blízko čela sa posunula Eyes On You. Stredom dráhy držala krok s prednými koňmi Emirate´sFlight. Už 100m pred cieľom bola jasné, že k s chuťou cválajúcej zverenkyni Mariána Štangela sa nikto nepriblíži a kobyly z lotu Jaroslava Línka zvedú boj o druhú priečku. Tú o krk pred Eyes On You uhájila mladšia Emirate´s Flight. Na štvrté miesto sa dostala Saigon Icon, vedená Petrom Foretom, piata skončila  Meggy, ktorú v sedle podporoval Jiří Palík. Posledné dotované miesto vybojovala záverom z chvosta poľa Elsa (Olympic Glory) od trénerky Zuzany Kubovičovej. Pre Lady Mazie, reprezentujúcu už stajňu Štangel Racing, to bol prvý triumf v tejto sezóne a zároveň druhý jednotkový v jej kariére.

Predĺženie dištancie prinieslo Ryonymu úspech

Najlepší slovenský míliar roka 2020, niekdajší víťaz Starohájskeho kritéria, či neskôr Bratislavskej míle Ryony (Zoffany) sa po dvoch rokoch vrátil na vytrvaleckú trať. Od začiatku roka sa hľadal a tak jeho realizačný tím skúsil predĺženie dištancie, ktoré slávilo úspech. Reprezentant stajne EKOLS Skalica,s.r.o. si v Cene Turfu (rovina II kat., 2400m, 3+, 5000 eur) poradil so všetkými súpermi a vedený svojim opatrovateľom Jaroslavom Línkom po boji zvíťazil pred Agatou Christie (Sir Percy). Tretí dobehol v priebehu dostihov na tempe sa podieľajúci rakúsky Larry (Literato). Štvrtá s odstupom necelých troch dĺžok finišovala Daralara (Durante Alighieri) a tabuľu doplnila najmenej zaťažená Nice Love (Mascarpone). Poslednú dotovanú priečku bral slovenský Castro (Campanologist).

Text: Kamila Gúčiková