Hlavne, aby sa nám dostihy podarili takticky, želá si pred derby Jozef Chodúr

Hlavne, aby sa nám dostihy podarili takticky, želá si pred derby Jozef Chodúr
Osbourne pred štartom v Starohájskom kritériu (foto: Miro Abík)

Tréner pôsobiaci v Borskom Mikuláši na Záhorí sa pripravuje na štvrtú účasť v domácom derby. Ani tentoraz doň nebude vstupovať s favoritom, ale koňom, ktorý môže príjemne prekvapiť. S Osbournom sa totiž Jozef Chodúr pokúsi vylepšiť tretie miesto Apolona z roku 2020.

Spojenie dvoch strednotratiarov dalo derby koňa

Osbourne, hnedák reprezentujúci stajňu MPL Racing, sa na Slovensko sťahoval ako ročiak z írskej dražby spoločnosti Goffs v roku 2022. Jeho terajší majiteľ za neho vtedy zaplatil 20-tisíc eur. Matkou žrebca je írska rodáčka Orangey Red, ktorá kvality ukázala najmä dvomi štvrtými miestami v Gr.3 a Listed testoch. Najviac jej vyhovovali trate dlhé 1400m. Jej predchádzajúci potomkovia preferujú ešte kratšie dištancie. Otcom domácej derby nádeje je míliar Tamayuz, dvojnásobný premiant Gr.1 z francúzskych hipodrómov, ktorý dokáže produkovať šprintérov, ale aj vytrvalcov.

Oriešok v podobe nájdenia správnej parkety

Zverenec Jozefa Chodúra patril k raným dvojročiakom, ktorý vybehli už cez leto. Do konca sezóny stihol absolvovať štyri štarty. S dostihovou prevádzkou sa zoznámil šiestym miestom, následne sa o mesiac na druhý pokus vyčlenil z radov nezvíťazivších. Na jeseň sa predstavil v dvojkovej Cene spoločnosti Arqana, kde získal bronz a v Karpatskej cene, v ktorej uzavrel tabuľu. Do klasickej sezóny vstúpil štvrtým miestom v Cene trojročných žrebcov, len tri a pol dĺžky od víťazného Exacta. „Tieto prvé dostihy sa jazdkyni veľmi nepodarili, sama si to aj priznala. Obiehala dva oblúky v štvrtej stope a zbytočne menila tempo počas dostihov, ale aj napriek tomu podal celkom dobrý výkon a bolo z toho štvrté miesto,“ zhodnotil odrazový mostík do ďalších štartov žrebcov tréner.

Následne zamieril do jarnej klasiky, kde pôsobil chtivejším dojmom, všetky sily teda zrejme vyplytval už počas dostihov, pretože dobeh deviatich koní uzavrel. „Vo Veľkej jarnej cene bol vybehnutý rekord a to sme vedeli, že mu sedieť nebude, takisto ako veľmi tvrdá dráha. Takže z toho nebolo nič. Celkovo sa mi tie dostihy moc nepáčili, dosť tam tlačil na tempo a vo finiši vycúval,“ komentoval videné Jozef Chodúr. Úplne spokojný s priebehom nebol ani pri Turf Gala, kde jeho zverenec zo šiesteho miesta strácal na víťaznú Eskadru Zero desať dĺžok. „V Starohájskom kritériu sme sa zase s jazdkyňou nejako nepochopili, zbytočne dlho sa držal vzadu a nechával súperov odcválať ďalej. Potom to musel dobiehať. Spravil v ňom na mňa celkom dobrý dojem, keďže v cieľovej rovine zrýchľoval, a tak sme pokračovali v príprave ďalej až do derby.“ Napriek tomu, že doposiaľ absolvoval najdlhšie dostihy práve tie posledné na 2000m, jeho tréner predpokladá, že práve derby dištancia mu bude vyhovovať. „Dlho sme nevedeli jeho dištančné optimum. Doma sa najskôr prejavoval taký rýchlejší, potom zase ukazoval, že by potreboval trošku dlhšie cválať. V dostihoch sme to skúšali hneď od 1600m, ale myslím si, že tých 2400m mu bude sedieť najlepšie.“ Dobrým predpokladom pre zvládnutie takýchto tratí je aj hnedákova povaha. „Myslím, že má takú ideálnu dostihovú povahu. Dobre cestuje, dobre znáša tréning a nie je s ním žiadny problém. Nie je to žiadny špeciálny kôň, dobre sa s ním pracuje.“

Komplikácie s jazdeckým obsadením

Derby môže kôň bežať len raz za život a tak majú tréneri a pracovní jazdci plné ruky práce so správnou prípravou, načasovaním formy a vyladením posledných detailov. Ďalšou z kľúčových povinností trénera a majiteľa je jazdecká otázka. Nie vždy ale v športe vyjde všetko tak, ako je dopredu naplánované. Osbourna mal totiž vo vrchole sezóny podporiť skúsený slovenský džokej Jozef Bojko, dlhodobo pôsobiaci v zahraničí. Všetko je ale inak. „Jozef Bojko ho nakoniec jazdiť nebude, pretože na míting nemôže prísť. Čítal som na internete, že sa ponúkal a potom s tým prišiel majiteľ, či by mu nemohol jazdiť tie dva kone (pozn. Osbourne a v Cene Pat´s Music Harmony), pretože o neho nebol veľký záujem. My sme v tej dobe ešte jazdca na pevno dohodnutého nemali a tak sme zvolili jeho. Ale pred tromi či štyrmi dňami som sa dozvedel, že nepríde a tak sme namiesto neho angažovali Adama Floriana,“ vysvetľuje vzniknutú situáciu Jozef Chodúr, ktorý neskladá zbrane popredu. „Želám si, aby sa nám tie dostihy podarili takticky. Derby vidím ako dosť otvorené, nie je tam vyložene nejaký favorit. Sú tam kone, ktoré síce behali české derby, ale je to tri týždne dozadu, takže tá forma im môže ísť nahor, ale takisto aj nadol. Je to teda otvorené, tak uvidíme,“ naráža na trojicu žrebcov prichádzajúcich od našich českých susedov, ktorí sú horúcimi kandidátmi na zisk slovenskej modrej stuhy.

Text: Kamila Gúčiková