Gasparini vyzve šesticu súperov

Gasparini vyzve šesticu súperov
Minuloročný víťaz slovenského St. Legeru Besthon s dž. Martinom Laubem (foto: Ivana Trhanová)

Poslednú septembrovú nedeľu je v bratislavskom Starom Háji nabitý dostihový program, ktorý vyvrcholí posledným klasickým testom, 29. Slovenským St. Legerom Drag Consulting s.r.o. (rovina Listed, cena, 2800m, 3 ročné kone, 20 000 eur). Na šance jednotlivých účastníkov sme sa bližšie pozreli v rozbore. Na štarte nechýba ani víťaz českej obdoby a hrdina zo slovenského derby Gasparini, ktorému sa cestu za tretím klasickým triumfom budú snažiť prekaziť šiesti súperi.

1. KORVETTE (GER) – dž. Jan Verner

Prvá z trojice kobýl na štarte. Zverenkyňa Ľuboša Urbánka bola na tabuli v obidvoch predskúškach na České derby, v samotnom vrchole ale chýbala. V jednotkovej Cene Latiny medzi kobylami podľahla len vtedajšej stajňovej a tréningovej kolegyni Jacinthe. V českom Oaks patrila medzi preferované kone a štvrtým miestom nesklamala. Najhorší výsledok z tejto sezóny je starý len dva týždne keď v slovenskej obdobe skončila v poli porazených. Kandidátka na tabuľu.

2. AGADIR GOLD (IRE) – dž. Jaromír Šafář

Horšie čitateľný žrebec, ktorý má na konte v tejto sezóne len štyri vystúpenia a strieda lepšie výkony s horšími. Do sezóny vstúpil bronzom v dvojkových dostihoch na predĺženú míľu, následne neuspel v prvom derby triali. Ten druhý ale prekvapivo vyhral, pričom v samotnom Českom derby skončil na dvanástom mieste. Odvtedy sa na dráhe neukázal. Otáznikom je forma a aj dištancia. Napriek tomu by v dnešnej konkurencii mal bojovať o poslednú medailovú priečku.

3. GASPARINI (CZE) – dž. Jiří Palík

Ani v jednom štarte neskončil horšie ako piaty. Do Českého derby sa po dohlásení štyroch koní nedostal, všetko si ale vynahradil v tom slovenskom, ktoré senzačne ovládol. Potom sa predstavil v meranskom blacktype zápolení, kde bral piatu priečku. Posledný štart, český St. Leger, ukázal, že tento hnedák disponuje okrem vysokej triedy aj srdcom pravého závodníka. V polke cieľovej rovinky bol už porazený, nakoniec ale zmobilizoval všetky sily a tesný triumf strhol na svoju stranu. Preverený vytrvalec je prvým favoritom.

4. SPRING TIME – Daniel Vyhnálek

Prvý z trojice domácich koní na štarte sa pohybuje v dostihoch nižších kategórií a ani tam zatiaľ príliš neoslnil. Zvíťazil v štvorkovej Cene Temirkanova a pridal jedno tretie miesto v hendikepe rovnakej kategórie. Zámer realizačného tímu je jasný, Spring Time síce nedisponuje dostatočnou triedou, ale je jediným slovenským odchovancom na štarte. Outsider dostihov.

5. STRATOSFERIC (IRE) – dž. David Liška

Druhá slovenská reprezentantka. Zverenkyňa Mariána Štangela sa zlepšuje štart od štartu. Na začiatku sezóny sa chvíľu zdalo, že nevie nájsť svoju minuloročnú formu, potom však prišli lepšie výkony. Získala štvrté miesto v Cene Arvy, cenné štvrté miesto aj v Slovenskom derby a bronz v Oaks. Otáznik visí nad ultravytrvaleckou dištanciou, tak či onak je slovenskou jednotkou v týchto dostihoch. V dnešnej spoločnosti bude mieriť za medailou.

6. BRAGA (IRE) – Monir Madihi

Trojročná hnedka z lotu Jozefa Chodúra má na svojom konte viacero trojkových umiestnení v tejto sezóne. V Jarnej cene kobýl na začiatku roka neuspela, potom sa sústredila na štarty v nižších kategóriách, z ktorých sa postavila na štart Oaks. Tam podala solídny výkon, porazila aj dnešnú súperku Korvette a získala šieste miesto. Veľkým otáznikom je dištancia, keďže doposiaľ neutekala dostihy dlhšie ako 2000m. Outsiderka dostihov, ktorá môže len prekvapiť.

7. CHARMBRUCK (FR) – dž. Petr Foret

Často exponovaný hnedák nastúpi už k deviatemu tohtosezónnemu štartu. Päťkrát bol na tabuli, štyrikrát mimo dotované priečky. Najcennejšie je druhé miesto z Velkej červnovej za Agadir Goldom. Po neúspechoch v oboch derby zamieril do karlovarskej dvojky proti starším koňom, kde vybojoval dobré tretie miesto. Po tomto štarte sa sťahoval z tréningu Ludvíka Harisa k Jane Novákovej. Jej zverenci majú v poslednom období výbornú formu, čo Charmbruck demonštroval triumfom v poľskej Wroclawi na vzdialenosti 3200m. Čierny kôň dostihov, ktorý môže zaskočiť aj favorita.

Náš tip: Gasparini – Charmbruck – Stratosferic

Text: Kamila Gúčiková