Triumf českého odchovanca v slovenskej modrej stuhe, prvé víťazstvo úspešného českého džokeja Jiřího Palíka v týchto dostihoch a impozantný deň Václava Janáčka. To všetko najlepšie vystihuje najväčší slovenský turfový sviatok, nedeľný derby míting v Starom Háji. Dva zo štyroch vrcholov dňa zostali doma, oba slovenské kone v derby z pozícii outsiderov za peniaze.
Classa je späť vo forme
Prvým z trojice jednotkových dostihov, ktoré „sprevádzali“ vrchol dňa bola 29. Cena Pat´s Music spoločnosti MAPEI SK (rovina I kat., cena, 2000m, 3+, 8000 eur) v ktorej sa na výslnie opäť dostala triedová Classa (Tamayuz) z lotu Václava Luku ml. Ryška vedená Janom Vernerom mala pohodový priebeh na treťom mieste, v cieľovej rovinke sa dlhšie rozbiehala. V záverečných 200m skvele akcelerovala a dlho vedúcu Zariyannku (First Defence) predstihla pred cieľovou páskou. Od štartu vedúca obhajkyňa minuloročného triumfu Mo My Dream (Martillo) sa musela uspokojiť s tretím miestom, keď nedokázala nájsť odpoveď na finiš svojich dvoch kolegýň. Štvrtú priečku získala domáca Thamna (Star Poker), piata skončila maďarská Ghost STS (War Command). Na poslednom mieste finišovala druhá slovenská zástupkyňa Lady Free (Free Eagle). Štvorročná Classa si na svoje konto pripísala už piate víťazstvo zo šiestich životných štartov a po výpadku v Cene Nory Jeane opäť potvrdila svoje kvality.
Triumf číslo štyri pre Václava Janáčka v sedle Lady Mazie
O pol hodinu neskôr sa odbehla 39. Bratislavská míľa spoločnosti ROCKWOOL (rovina I kat., cena, 1600m, 3+, 8 000 eur), po ktorej znela prvýkrát slovenská hymna. Triumf Lady Mazie (Excelebration) druhým miestom podtrhla aj druhá domáca reprezentantka Elsa. V Quessignym (Recorder) rozbehnutých dostihoch sa ryška z lotu Mariána Štangela usadila priamo za neho a takto točili aj do cieľovej rovinky. Tam sa Quessigny ešte dlho snažil vedenie udržať, popri bariére sa ale dopredu posúvala Lady Mazie a onedlho jeho odpor zlomila. Zvonku ešte prekvapivo finišovala Elsa (Olympic Glory), ktorá nakoniec reprezentantku stajne Štangel Racing najviac potrápila. Tá si ale víťazstvo pod vedením Václava Janáčka nenechala vziať. Od štartu vedúci Quessigny s blížiacim sa cieľom slabol a v úplnom závere ho ešte chytil zozadu idúci Lailaho (Stormy Jail). Piatu priečku v tesnom dobehu získal Gray Touch (Poet´s Voice), šiestu vybojovala v jednotkových dostihoch debutujúca Verse of Life (Diamond Green).
Cape Crown potvrdil rolu favorita a napĺňa očakávania Jozefa Chodúra
Nie vždy jednoduchá cesta Opasanovho nástupcu Cape Crowna (Zoffany) vyvrcholila v 29. Zlatom pohári spoločnosti RIGIPS (rovina I kat., cena, 2600m, 4+, 8 000 eur), ktorý tento hnedák získal a dosiahol tak svoj najcennejší triumf. Ako to býva zvykom, aj v týchto dostihoch ho Václav Janáček usadila na chvost poľa, kde si v pokoji cválal celé dostihy. V záverečnej fáze sa začal posúvať k podstatnému dianiu. Vpredu sa ale stále držali dostihy odvodivší Odsonne (Wootton Bassett) a Besthon (Intello), ktorý pomaly preberal vedenie. Zo zadných pozícií finišoval Arcturus (Fast Company). Stredom dráhy bol k mohutnej koncovke rozhýbavaný práve Cape Crown, ku ktorému sa v posledných metroch nebezpečne približoval Brilliant Star (Sea The Stars). Hnedák zo stajne Bormann si ale svoju najväčšiu kariérnu výhru o hlavu postrážil. Pre rovnako skvelého Václava Janáčka bol tento triumf piatym zo siedmych odbehnutých dostihov. Tretiu priečku získal Arcturus, pred tempo diktujúcim Odsonneom. Tabuľu doplnil aktívne idúci Besthon. Poslednú dotáciu vybojovala belka Palmera (Jukebox Jury). Spolufavorit Abrams Creek (Adlerflug) získal po zlom priebehu siedme miesto.
Rozprávka so šťastným koncom
Dostihy sú výnimočné práve v tom, že dokážu písať krásne príbehy koní a ľudí okolo nich. Jeden taký napísalo aj 30. Slovenské derby spoločnosti MPL (rovina Gd-3 kat., cena, 3 ročné kobyly a žrebce, 2400m, 40 000 eur). Gasparini (Eagle Top), český odchovanec svojho majiteľa, ktorý sa mal postaviť už na štart Českého derby, svojmu realizačnému tímu všetko vynahradil v tom slovenskom. Pod vedením Jiřího Palíka predviedol na posledných 50 metroch drvivý finiš a bojujúcej dvojici zo stajne Lokotrans triumf doslova uchmatol. Pre všetkých zúčastnených, teda trénera Jana Demeleho, džokeja Jiřího Palíka, aj majiteľa stajne TIPPLER Group s.r.o to bola prvá trefa v slovenskej modrej stuhe. Po dobehu vypukla veľká oslava a súdiac podľa potlesku rozliehajúcom sa na bratislavskom závodisku to Gasparinimu priali aj tribúny. „Mám z toho veľkú radosť, už som to vravel aj do televízie, slovenské derby som vždy chcel vyhrať, pretože to bolo derby pre môjho otca. On sa narodil na Slovensku, viedol ma k dostihovému športu, a vždycky som chcel vyhrať pre neho slovenské derby. Konečne sa mi to teda podarilo a mal som z toho velikánsku radosť. Je to také srdcové víťazstvo,“ opísal svoje pocity deň po derby skúsený džokej Jiří Palík.
„Viem na čom sedím,“ veril v svojho plnokrvného partnera jeho džokej
V dostihoch, kde sa neukazoval žiadny tempár sa do poslednej chvíle špekulovalo, kto bude vodiť. Nakoniec to na seba vzal Petr Foret v sedle Ariola (Reliable Man). Za neho sa snažil Jaromír Šafář usadiť pulujúceho Well Prepareda (Protectionist), ktorému sa tempo príliš nepáčilo. Vedľa neho cválal Charmbruck (Charm Spirit), blízko špice sa držala aj Stratosferic (El Kabeir) a favorit Darling in Pink (Outstrip). Gasparini sa v tej chvíli pohyboval na bariére, v zadnej časti poľa schovaný za hradbou tiel.„Víťazstvo sa zrodilo. Mal som pred dostihmi plán – ísť niekde dopredu, aby som mal dobrú pozíciu. Samozrejme sa mi to nepodarilo. Aby som pravdu povedal, mal som veľmi zlý dostih. Aby som sa priznal, tak som si v priebehu vravel: „tak z toho dneska asi vôbec nič nebude“. Nemal som vôbec dobrý pocit,“ komentoval džokej nepodarený priebeh dostihov, ktorý ale jeho štvornohého partnera nezastavil. V cieľovej rovinke síce Ariolo svojim súperom chvíľu odolával, nakoniec ho ale premohol Darling in Pink a už sa zdalo, že mu víťazstvo nikto nevezme. Zvonku však rozbiehal finiš Hello Hola Hay (Zarak), pri bariére sa k mohutnému útoku chystal Gasparini.„Je to charakter, úplne super kôň na jazdenie. V dostihoch ma podržal. Keď sa v cieľovej rovinke pri bariére objavila medzera, nebál sa do tej malej uličky ísť a ukázal velikánsku bojovnosť. Týmto mi potvrdil to, čo som si celú dobu myslel – že je to dobrý kôň. Je to bojovník a musím povedať, že je to aj jeho veľká zásluha,“ zložil jazdec poklonu hnedákovi z lotu Jána Demeleho. Ten v posledných metroch dohnal bojujúcich stajňových kolegov – Darling in Pinka a Hello Hola Hay, aby im na cieľovej páske víťazstvo doslova ukradol. Posledných 50m v podaní tohto žrebca ale bolo fantastických. „Ja som aj pred slovenským aj českým derby – kam sa nedostal vravel, že je to kôň, ktorý do týchto dostihov patrí a teraz mi to ukázal. Pre mňa to nebolo vôbec žiadne prekvapenie. Samozrejme keď sa človek pozerá na tie kone, čo tam behali, umiestnili sa v predskúškach, potom tam bol aj víťaz Švajčiarskeho derby, tak sa na Gaspariniho nikto nepozeral. Ale ja viem, na čom sedím. Do derby som išiel s tým pocitom, že budeme bojovať o tie prednejšie miesta. Bolo krásne, že sme to vyhrali,“ narážal na pre mnohých mierne prekvapivý triumf koňa, ktorého sme v predštartových analýzach zaradili do pozície koňa pre prekvapenie. Druhé miesto o hlavu uhájil víťaz Veľkej jarnej ceny Darling in Pink pred triumfátorom zo Švajčiarskeho derby Hello Hola Hay. Štvrté miesto vybojovala Stratosferic, ktorá predviedla najlepší tohtosezónny výkon a zároveň bola lepším z dvojice slovenských koní v cieli. Piate miesto udržal Ariolo o hlavu pred Goldschatzom (Sea The Moon) a Ashatom (Shalaa).
Impulz na zamyslenie ?
Cesta Gaspariniho ale nebola vždy iba ružová. Tesne pred Českým derby ho štyri dohlásené kone zo štartovej listiny vyradili. Pred tamojšou modrou stuhou absolvoval len jednu predskúšku – Memoriál JUDr. Otakara Frankenbergera, kde skončil tretí, pol dĺžky za Hello Hola Hay, ktorý následne vyhral Švajčiarske derby. Druhej sa už nezúčastnil, keďže mu jeho tréner chcel dopriať viac času. Po troch nákupoch veľkých stajní mu jeho hendikepová známka nedovolila štart v derby, keďže ostal pod čiarou. V tento deň sa postavil na štart trojkových dostihov na 2400m a proti starším koňom zvíťazil. To čo nasledovalo, je už každému jasné. Otázkou zostáva, či jeho výkon v slovenskom vrchole sezóny nie je dostatočný podnet na prípadnú zmenu českého dostihového poriadku tak, aby boli českí odchovanci v istom počte chránení a situácia sa neopakovala. „Nedivím sa tým druhým majiteľom, keď je taká možnosť – kúpiť si nejakého koňa a dohlásiť ho, tak je to samozrejme v poriadku. Keď tí majitelia chcú a sú ochotní za tie kone zaplatiť tak je to v poriadku. A ak by sa to malo nejako zmeniť, tak si to musí český Jockey Club nejako „ošéfovať“, dať to aj do dostihového poriadku, že by sa tam určitý počet českých koní dostal. Ale je to ich otázka a nie moja. Takže nech si k tomu sadnú, preberú to a urobia nejaké zákony, aby boli všetci spokojní,“ dodáva na záver nášho krátkeho rozhovoru Jiří Palík.
Veľký deň Václava Janáčka – 8 štartov, 5 výhier, 3 umiestnenia do tri
Ako z veľkej knihy jazdiaci Václav Janáček sa v rámci mítingu radoval až päťkrát, derby triumf mu ušiel o pol dĺžky. Prvé víťazstvo dňa si pripísal v sedle Calaha (Shalaa) v 29. Cene Muscatita, ďalšie pridal s Patriciusom (Free Eagle) v Hendikepe Legionara a hetrik zavŕšil ľahkým triumfom s Blue Bay (Shamalgan) v Memoriáli Jozefa Košťála. V Cene Pat´s Music obsadil s Mo My Dream tretie miesto, v Bratislavskej míli sa na víťaznú vlnu vrátil s Lady Mazie. S Reginou Miou tesne prehral súboj o víťazstvo v Cene Mysa. Zlatý pohár ukoristil s Cape Crownom, v Slovenskom derby sa musel s Darling in Pinkom skloniť pred Gasparinim. Traja z jeho piatich víťazov boli zverenci Mariána Štangela, ktorý tiež zaznamenal veľmi úspešný deň.
Text: Kamila Gúčiková