Keďže žriebätá sú už v tomto období na svete, dokonca sú už staré niekoľko týždňov či mesiacov, vydala som sa prvýkrát na návštevu chovateľského strediska Jitky Válkovej v Šajdíkových Humenciach. Za posledných päť rokov, ktorým sa aktívne venuje chovu anglického plnokrvníka sa tu narodilo 17 žriebät. Aktuálne sa Jitka stará o šesť tohtoročných prírastkov a štyroch ročkov, ktorí cez zimu zamieria do dostihového tréningu. Mooreen so svojím potomkom, ktorý prišiel na svet tiež tu, je už naspäť doma u Mariána Štangela.
Konská „škôlka“
Prehliadku tunajším areálom začíname výbehom, kde na nás už čaká štvorica dorastencov. Pani Válková začína ukazovať na ušľachtilú hnedku s veľkou lysinou. „Je mojim pilotným projektom slovenského chovu – od narodenia je určená k predaju ako ročka. Zatiaľ vypadá, že jej nič nechýba. Má všetky predpoklady stať sa dostihovým koňom, tak som zvedavá, či ju budem schopná na jeseň predať ideálne, aspoň za náklady, alebo väčšiu časť nákladov,“ rozpráva o kobylke, ktorá je druhým potomkom Romanetty, otcom je niekoľkonásobný jednotkový víťaz či slovenský derby triumfátor Innovator. „Má korektný exteriér, je silná, dobrej povahy. Taký „vedúci“ typ,“ doplní. Jej polosestra – Romina po Move Your Vision je v tréningu u Jozefa Chodúra a tento rok by sa mohla ukázať na dráhe. Okrem nej tu stoja ďalšie dve kobyly a žrebec, ktoré by si mali vziať ich chovatelia. Žrebec z Numidie, taktiež po Innovatorovi, v majetku rakúskeho majiteľa Claudia Bartmanna, bude podľa Jitky Válkovej napriek peknému exteriéru neskorý, ako jeho súrodenci. Miroslav Piskla tu má dve ročné kobylky – ryšku z Historiny po Sleeping Indian, ktorú naopak vidí ako rannú a hnedku z Robben Island po Fairlypim.
Presúvame sa o pár metrov ďalej, kde v chládku oddychujú skúsené matky – Historina a Numidia, ktoré majú ročnú pauzu. Túto sezónu boli partnerkami začínajúceho plemenníka Mediciho. Pričom poľská Numidia bohužiaľ vstrebala, ale Historina je už zistená žrebná. Medzi najväčšie úspechy ľúbivého ryšiaka patrí triumf v Austrian Derby (Listed), Slovenskom St.Legeri (Listed), Veľkej októbrovej cene (I.kat), či tretie miesta z Veľkej májovej ceny (I.kat) a Veľkej ceny Slovenska (Gd-3). Po rovinovej kariére sa skvele etabloval aj na prekážkach, kde zaznamenal štyri prvenstvá. Dvanásťročná Historina, ktorá sa na dráhu kvôli zraneniu nikdy nedostala dala v chove napríklad dvojnásobnú trojkovú víťazku Heritage (Ryan), triumfovať v nižších kategóriách ale dokázali aj Hanah Montana (Steady As A Rock) a Hailey (Ryan), ktorý by sa čoskoro mohol predstaviť nad skokmi. „Je to kobyla komplikovanejšej povahy, pokiaľ má svoj režim a pokoj je nenáročná, ak však dôjde k narušeniu, reaguje nervózne až nepredvídateľne,“ vraví na margo chovnej kobyly v majetku MPL – Miroslava Pisklu. Devätnásťročná Numidia absolvovala viacero štartov, bodovať naplno dokázala ale len raz. Na dráhe sa jej potomkovia objavili, ale zatiaľ nie príliš úspešne. „Potrebuje špecifický kŕmny management, trpí spánkovou depriváciou – to znamená, že padá pri spánku v stoji,“ vysvetľuje špecifickú diagnózu chovnej kobyly rakúskeho majiteľa.
V ďalšom výbehu sa nachádza slovenská odchovankyňa Heroina, druhá z klasickej Jarnej cene kobýl spred dvoch rokov, spolu so svojím prvým potomkom. Je ním zvedavá hnedka po slovenskom plemenníkovi Legionarovi, vynikajúcom univerzálovi, ktorý zvíťazil v klasickej Veľkej jarnej cene, a ďalších jednotkových dostihoch ako – Starohájske kritérium, Veľká aprílová, májová a októbrová cena. Po úspešnej rovinovej kariére sa preorientoval aj nad ľahké prekážky, kde takisto dokázal uspieť. Prvý potomkovia budú na dráhe k videniu najskôr o dva roky. „Kobylka je veľká, silná a korektná.“ Obe sú v majetku Mladena Rihtariča, ktorého stajňu Heroina v minulosti reprezentovala aj na dráhe. Tento rok sa spojenie zopakovalo.
Ďalšou matkou, ktorá sa ňou tento rok tiež stala prvýkrát, je slovenským priaznivcom dobre známa víťazka Ceny zimnej kráľovnej, či štvrtá z Oaks, deväťročná Ascalona. Jej prvým potomkom je hnedák s malou lysinkou po napajedlianskom plemenníkovi Pouvoir Absolu. Ten najskôr môjmu foťáku neverí, nakoniec sa však odváži priblížiť. „Je menší, ale veľmi energický,“ vraví o žrebčekovi, ktorý o chvíľu naplno predvedie svoju aktivitu. Ascalona vlastní dobrý a ranný pôvod, ktorý potvrdila v dvoch rokoch aj na dráhe. „Je to kobyla vynikajúceho exteriéru, zdravá, mladá. Bohužiaľ z dôvodu nezáujmu o slovenský chov je tento rok nepripustená a pokiaľ sa na ňu nenájde záujemca, bude určená na predaj do hobby sektoru.“ Chovateľka a majiteľka v jednom, Jitka Válková, ponúka Ascalonu do bezplatného prenájmu na odchov žriebäťa.
Keď sa objavíme pri výbehu Robben Island, jej viac ako trojmesačná tmavá hnedka po Fairlypim si to bez váhania namieri k nám. Od začiatku je vidieť, že si našu pozornosť užíva. „Všetci jej potomkovia vynikajú dobrým exteriérom a skvelou mechanikou pohybu.“ Bývalá reprezentantka stajne MPL Racing, majiteľa a chovateľa Miroslava Pisklu, bola výbornou šprintérkou, čo demonštrovala víťazstvom v Zlatom bičíku, ale aj umiestnením v Cene ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka. Vďaka svojej triede ale dokázala zabehnúť aj na míľovej dištancií, kde zaznamenala najväčší úspech kariéry – stala sa klasickou víťazkou. „Ďalšia kobyla skvelého rodokmeňu, aj výkonnosti, výborná matka. Je bohužiaľ slepá na jedno oko, na druhé vidí tiež zle. Je však dosť dominantná, ale s jej hendikepom ťažko zaraditeľná do stáda,“ otvorene vysvetľuje. Nie je to vrodená vada, ale pravdepodobne dôsledok nejakého zranenia z dostihových čias. Jej prvý počin v chove je dvojročná Roberta po Silver Frost, ktorá je v tréningu Mariána Štangela a mohla by byť k videniu na dráhe už túto sezónu.
Hneď vedľa nás už netrpezlivo očakáva slovenská odchovankyňa Miroslava Pisklu, už však v majetku Jitky Válkovej, ryška Romanetta so svojím priateľským žrebčekom po Pouvoir Absolu, ktorý je trojnásobným Listed víťazom. Jeho korisťou sa stal aj Prix Bedel, v ktorom pred týždňom finišoval druhý Opasan. Tohto plemenníka môžete poznať vďaka „zimnej kráľovnej“ Dark Absolu, klasicky umiestnenému Avignonovi, či úspešnými krosármi Del Reyom a Well Absolu. Del Rey navyše ovládol prvú tohtoročnú kvalifikáciu na Veľkú pardubickú a tréner avizuje, že do vrcholu sezóny bude aj smerovaný. „Žrebček je korektný, silný a vitálny,“ opisuje zvedavého ryšiaka, ktorý je tretím potomkom svojej matky. Tá bola takisto úspešná aj na dráhe. Najväčšiu hodnotu má jej triumf v Cene Arvy pri mítingu Turf Gala, či piate miesto z českých Oaks.
V prechádzke „po stopách“ budúcich nádejí slovenského turfu ešte pokračujeme a zastavíme sa pri hnedke s malým fľakom na čele. „Kobylka je asi najsilnejšia, najpriebojnejšia a najpohyblivejšia zo všetkých. Je snom každého chovateľa,“ nešetrí na ňu chválou Jitka. Matkou žriebätka je najskúsenejšia kobyla tunajšieho stáda, už devätnásťročná triedová slovenská odchovankyňa Tanita. Tá je ovenčená titulom klasickej víťazky a dokázala ovládnuť aj prestížnu Cenu Arvy. „Pani Pisklová nad ňou drží ochrannú ruku. Niekoľko rokov sa ju nepodarilo pripustiť, minulý rok po skvelom veterinárnom a chovateľskom výkone ľudí v Hřebčíne Napajedla zostala žrebná,“ dodáva a skladá poklonu do Čiech. Otcom osemtýždňovej kobylky je nová akvizícia medzi českými plemenníkmi Cat Junior. Ten je jedným z najlepších, ak aj nie najlepší v celom Česku. Je to Gr.3 víťaz, viacnásobne Gr.1 a Gr.2 umiestnený míliar, ktorý by mal na svojich potomkov preniesť bojovnosť, odvahu a drvivý speed. Najznámejším potomkom overeného žrebca je v našich končinách Donuts Reyor, ktorý okrem dvoch veľkých francúzskych hendikepov ovládol aj Cenu Scottish Rifla. Polobratia hnedky, Tikaram a Trevor dokázali zvíťaziť, prvý menovaný je dokonca dvojkový víťaz a piaty z Veľkej jarnej ceny, ktorého kariéra pokračovala aj na prekážkach. Skokovým talentom disponoval aj Taj Mahal, víťaz trojkového krosu v Pardubiciach. Samozrejme, najznámejším potomkom tejto kobyly je víťaz slovenského St.Legeru a bronzový z českého derby Taggerton.
Vedeli sme, že kobýl so žriebätami by tu malo byť šesť. Tú poslednú však vo výbehoch nevidíme. Jitka Válková nás vedie do stajne a po ceste rozpráva o žrebčekovi z My Beauty po Move Your Vision, ktorý má menší zdravotný problém a preto v dobe našej návštevy von nechodil. „Je veľký, neskorý a nevyzretý. Má mäkký pohybový aparát. Momentálne sa intenzívne venujeme jeho hrudným končatinám, podlepujeme kopýtko a upravujeme pohybový režim, aby sa stal korektným koňom najviac ako to pôjde. Ostatné nohy majú špeciálnu korektúru. Túto prácu perfektne zvláda kováč Zdeněk Dvořák a vďaka nemu verím, že kôň bude v budúcnosti použiteľný aj pre dostihy“ vysvetľuje situáciu, ktorá jej robí vrásky na čele. My Beauty je matkou spoľahlivého trojkového víťaza Mondoviho, ktorý aktuálne slúži ako učiteľ pre mladé jazdecké nádeje pod krídlami Ľudovíta Šebestu. Kobyla je aj so svojim tretím potomkom v majetku Anny Elisabeth Kákoš. Majiteľa jedného z najlepších pôvodov, ktorý sa na Slovensko dostal, klasického víťaza a druhého z Českého derby – Move Your Visiona predstavovať zrejme nemusíme. Má na dráhe už mnohých potomkov, ktorí potrebujú čas, ale zrejú ako víno. Najlepším príkladom je čerstvý jednotkový víťaz Kaptain Joe, ktorý sa zdá byť na vrchole svojej kariéry až teraz v šiestich rokoch.
Široká ponuka poskytovaných služieb
Okrem chovu anglického plnokrvníka sa Jitka Válková ako veterinárka venuje aj liečbe rôznych rekonvalescentov, ktorí tu trávia podľa potreby týždne či mesiace. „Občas sa nám podaria aj naozaj zaujímavé veci, napríklad dostať do kondície 32 – ročného koňa a vrátiť mu chuť do života, odchovať silného a zdravého potomka aj od problematickej kobyly,“ Okrem toho si sem majiteľ smie priniesť žriebä na odchov či pripustenú kobylu na pôrod. Pokiaľ máme miesto a vhodné podmienky, je u nás po dohode vítaný v podstate akýkoľvek kôň, ktorému sme schopní niečo ponúknuť,“ vysvetľuje a dodáva: „Niekedy sú u nás kone aj z dôvodu, že ich majitelia idú na dovolenku a chcú mať istotu, že keby sa niečo stalo, sú kone pod dohľadom veterinára.“
Napriek tomu, že areál neposkytuje ideálne podmienky k chovu je Jitka presvedčená, že sú spolu s jej zamestnancami schopní odchovať plnohodnotného dostihového koňa. „Naopak, máme viac možností vyjsť v ústrety rôznym individuálnym požiadavkám kobýl a koní.“ Dôkazmi, že aj tzv. „na piesku“ sa dajú odchovať kvalitné dostihové kone sú Gentleman Jack a Kaptain Joe, ktorých chovateľ Vojtech Křížek odchoval v podobných podmienkach. Nevýhodou ale je, že takýto odchov je podstatne drahší ako ten pastevný. „Vyžaduje si väčšiu investíciu do kvalitného krmiva, celý rok sme závislí na sene. Napriek snahe dokrmovať aj trávou, je to aj v sezóne skôr doplnok, ako hlavná zložka kŕmnej dávky,“ popisuje dôvody náročnosti tohto typu chovu, avšak rozhodne vidí aj pozitíva. „Vieme sa vyvarovať napr. niektorým vadám na exteriéri, ktoré sú spôsobené nevyváženým rastom, ako napr. strmý postoj, špalkové kopýtko a ďalšie.“
Slovenský chov má stále zmysel
Napriek tomu, že nielen v Šajdíkových Humenciach doplácajú na nedostatok skúseného personálu a že chov koní je finančne náročný, stále z neho dokážu vyjsť zaujímavé dostihové kone, ktoré robia radosť svojim majiteľom a chovateľom. Skvelým príkladom sú kone ako už viackrát spomenutý Kaptain Joe, mnohonásobný dvojkový víťaz a čerstvo tretí z Listed dostihov počas mítingu Turf Gala Gentleman Jack, piaty z klasickej Veľkej jarnej ceny 2022 Fiord Jail, či jednotkovo umiestnený Skif. V nedávnej dobe robili slovenským chovateľom dobré meno aj tretí z Veľkej pardubickej Vandual, či víťazka Ceny Arvy, trojnásobná jednotková víťazka a klasicky umiestnená Mooreen. Dobrú triedu ukázala aj terajšia chovná kobyla Heroina.
Na záver by sa Jitka prostredníctvom nášho článku chcela poďakovať Hřebčínu Napajedla za dlhodobú spoluprácu a MVDR. Monike Najmanovej a MVDR. Kamile Růžičkovej, zato, že sú súčasťou jej chovateľských výsledkov. Najviac ju napĺňa vidieť u koní progres, či už u svojich pacientov, chovných kobýl alebo žriebät. Na otázku, aké sú výhody dostať na dráhu vlastného odchovanca namiesto kúpenia si hotového dostihového koňa odpovedá: „Už od narodenia je vidieť, že každé žriebä je unikátna osobnosť, má svoje špecifiká. Vidieť potom na dráhe dostihové kone, ktoré sa vám narodili do rúk a boli ste pri ich prvých životných radostiach aj karamboloch, je nezrovnateľné s tým, keď si kúpite hotového koňa. Ale samozrejme chápem, že je to pre majiteľa rýchlejšie, istejšie a lacnejšie riešenie. Určitý druh krásnych emócií, aké môže prežívať len chovateľ koňa, mu ale bohužiaľ uniká.“
Ak by ste mali záujem prezrieť si celú fotogalériu, nájdete ju tu: https://eu.zonerama.com/Kamilafoto/Album/8554807
(Pozn. autora: Návšteva prebehla 11. mája 2022, z tejto doby sú aj všetky fotky žriebät)
Text: Kamila Gúčiková
Foto: Kamila Gúčiková + dve fotky zo súkromného archívu Jitky Válkovej