Cena trojročných kobýl zostala doma zásluhou Queen Opery, Cena trojročných žrebcov pre rakúskeho Hadewina

Cena trojročných kobýl zostala doma zásluhou Queen Opery, Cena trojročných žrebcov pre rakúskeho Hadewina
Víťazná Queen Opera s dž. Pavlínou Filipovou (foto Milina Strihovská)

Slovenská sezóna v nedeľu pokračovala druhým mítingom. V Starom Háji boli na programe trialy na klasické dostihy, Cena trojročných žrebcov a Cena trojročných kobýl s medzinárodnou účasťou. Slovenská odchovankyňa Queen Opera zvládla úlohu favoritky a pod dž. Pavlínou Filipovou si v prvom štarte sezóny pripísala víťazstvo. Cenu trojročných žrebcov ukoristil rakúsky hosť Hadewin, ryšiak z lotu Markusa Geislera.

Slováci sa museli skloniť pred výborne idúcim rakúskym hosťom

Prvými z dvojice hlavných zápolení dňa bola odbehnutá 34. Cena trojročných žrebcov (rovina I kat., cena, 1700m, 3 ročné žrebce, 4 500 eur). Na jej štart sa postavilo 10 žrebcov, dokončilo však len 9. Lotos (Distant Music), jeden zo zverencov Zuzany Kubovičovej vycúval z boxu presne v momente štartu a tak dostihy neabsolvoval. Z boxov najlepšie vyskočila štvorica koní z ktorých sa ujal vedenia Darling (Holy Roman Emperor). Za ním cválal Planteur´s Whiskey (Planteur), zvonku sa doťahoval Tristan (Move Your Vision). V boxoch mierne zaostal český Vindicator (Mastercraftsman), ktorý svoju stratu rýchlo dohnal. O priebežnú štvrtú priečku sa delili pri bariére dž. Línkom vedený Expect No Mercy (Tin Horse) a reprezentant stajne Strnisko Luckynav (French Navy). Pasívnu taktiku z chvosta poľa volil Hadewin (Hunter´s Light). Pozície sa v dostihoch príliš nemenili. Pole koní zaviedol do cieľovej rovinky Darling. Po bariére finišoval Planteur´s Whiskey pod Michaelou Musialovou, stredom dráhy sa snažil Tristan. K drvivému finišu bol úplne zvonku rozhýbaný Michalom Demom Hadewin. Bolo jasné, že sa rozhodne medzi kvartetom koní. Najsilnejší záver ukázal nakoniec rakúsky hosť zo stajne Stall Zuchthof Favianis, ktorý po boji o štvrť dĺžky porazil domáceho Tristana zo stajne VADUAL. Tretiu priečku dokázal udržať od štartu vedúci bulharský hosť Darling, pred finišujúcim zástupcom stajne Dara Racing Planteur´s Whiskey. Pre poslednú dotovanú priečku si pod taktovkou Františka Drozdu dobehol Ziggy Ready (Orpen). „Ako prvé by som chcel popriať skoré uzdravenie môjmu dobrému kamarátovi Piotrovi, nech je zase na svojom mieste vo vážnici,“ nezabudol Michal myslieť na svojho zraneného kolegu, ktorého v sedle Hadewina zastúpil bravúrne.
„Dostihy som mal výborné. Koník mi odpočíval vzadu, nikam sa nehnal, takže to bolo super. Potom som iba čakal pokiaľ sa to trošku v oblúku rozíde ale aby mi tie prvé kone moc neušli. Na bratislavskej dráhe sa to ťažko doháňa,“ okomentoval priebeh dostihov ryšiakov jazdec. „Čas na prípravu nebol skoro žiadny, keďže som mal aj dosť dostihov predtým. Jediné čo som o ňom vedel bolo, že má trošku horkú hlavu. „Ordre“ som dostal, mám niekde sedieť vpredu, okolo 2-3 miesta, keď som sa však na protiľahlej rovine otočil a za mnou nikto nebol, vravel som si, musí byť veľmi dobrý aby to dal. Nakoniec aj dal, takže super,“ neskrýval spokojnosť Michal Demo.

Slovenský dobeh 1- 3

Druhými hlavnými dostihmi dňa bola 32. Cena trojročných kobýl (rovina I kat., cena, 1700m, 3 ročné kobyly, 4 500 eur). Na štarte sa zišlo kvalitné pole 10 kobýl. Do čela dostihov posunula dž. Pavlína Filipová favoritku Queen Operu (Jukebox Jury). Za ňou cválali bok po boku slovinská Texas Girl (Amarillo) a bulharská reprezentantka Ocasio Cortez (Gutaifan). V tesnom závese sa držali Belleza Fox (Authorized), Datthirey (Outstrip) a Heroina (Move Your Vision). Pole koní bolo veľmi zhustené a pozície sa chvíľami menili. Onedlho sa na druhú priečku prepracovala zástupkyňa stajne EKOLS Skalica s.r.o sedlaná svojím opatrovateľom dž. Jaroslavom Línkom. Na poslednom mieste mierne zaostávala Harriet (Champs Elysees) zo stajne KT OBAL. Pomaly sa zo zadných pozícií posúvala dopredu aj Eyes On You. Do cieľovej roviny ako prvá zatočila reprezentantka stajne Vimar Dvorníky Queen Opera. Veľmi dobre sa jej držala Datthirey, výborným záverom prichádzala aj Eyes On You (Thewayyouare) trénera Mihalíka. Ostatné kobyly boli priďaleko nato, aby sa zapojili do súboja o víťazstvo. Dcéra výbornej Quissisany, Queen Opera potvrdila úlohu favoritku, bez väčších problémov sa od svojich súperiek odpútala a nikým neohrozená si dobehla pre víťazstvo. Triumfovala rovnakým štýlom ako v minuloročnej Cene zimného favorita. Napínavý súboj o druhú priečku zviedli Datthirey a Eyes On You, viac síl mala nakoniec reprezentantka stajne Palček, ktorá odsunula zverenkyňu Jaroslava Línka na tretie mieste. Na štvrté miesto sa záverom dostala Redhead Lady (Hot Streak), ktorá strácala na tretie miesto priepastných 11 dĺžok. Tabuľu uzavrela Ocasio Cortez, ktorá podľahla českej reprezentantke len o hlavu. Napriek snahe sa nám do dnešného dňa nepodarilo získať reakciu víťaznej džokejky Pavlíny Filipovej.

Obe prekážkové zápolenia pre stajňu MPL Racing

Memoriáli Jindřicha Němčanského (prútenné prekážky, 3600m, 4+, 2200 eur) zviedli pekný súboj o víťazstvo dva kone z lotu Jaroslava Brečku. Nakoniec sa presadil favorit Medici (Curlin) pod stálym džokejom Jánom Odložilom, ktorý ale mal čo robiť s výborne idúcou stajňovou kolegyňou Rosničkou (Stormy Jail). Reprezentantka stajne KCL Slovakia za ním zaostala len o krk. Pre tretie miesto si dobehla spoľahlivá šuarianska Waaya (Intikhab) vedená dž. Martinom Cagáňom.

Cene Quirinusa (steeplechase, 3600m, 4+, 1500 eur) zvíťazil Winterberg (Jukebox Jury) pripravovaný v centrále Jaroslava Hanáčka, ktorý na posledných metroch silnejším záverom udolal vedúceho Lilfasta (Fast Company) v sedle s dž. Jánom Odložilom. Tretiu priečku obsadil spoľahlivý Quick Dart (Shaafi), ktorý odvodil väčšiu časť dostihov.

Text: Kamila Gúčiková

Foto: Milina Strihovská