„Budeme sa sústrediť na každé dostihy,“ vraví Jozef Chodúr

„Budeme sa sústrediť na každé dostihy,“ vraví Jozef Chodúr
Opasan s Radkom Koplíkom pri minuloročnom triumfe vo Veľkej cene Slovenska (foto: Miro Abík)

Už túto nedeľu – 17. apríla vstúpi do sezóny dvojnásobný Kôň roka Opasan. Ako jeho tréner Jozef Chodúr avizoval, tentokrát nezačne v Bratislave, ale vydá sa hneď do zahraničia.

Reprezentant stajne Bormann, majiteľa Reného Borovského, sa postaví na štart Listed dostihov v parížskom Longchamp, kde ho čaká šestica kvalitných súperov. V sedle zostáva jeho stály jazdecký partner Radek Koplík. „Od štartu očakávam, aby Opasan predviedol to, čo má natrénované a čo vie. Prajem si, aby v dostihoch nemal žiadny karambol, aby nám vyšiel priebeh, a tiež aby si rodina majiteľov odniesla dobrý dostihový zážitok. Veď preto to všetci robíme,“ vyslovil želanie smerom k nedeľným dostihom tréner. Najlepší slovenský rovinový kôň súčasnosti sa tak po minuloročnom triumfe vo Vichy pokúsi o ďalší blacktype zápis.

Opasan sa v posledných dvoch štartoch minulej sezóny predstavil v mimoriadne náročnej konkurencii dvoch Gr.2 skúšok. Prvá, Qatar Prix Foy, znamenala sklamanie, keď po nevydarenom priebehu slovenský hnedák dobeh uzavrel. V tej druhej, Prix du Conseil de Paris, sa reparát čiastočne podaril. Takisto síce nepredbehol ani jedného súpera, ale zanechal podstatne lepší dojem. Po vydarenom priebehu a skvelom výkone strácal na víťaza z piateho miesta necelé dve dĺžky. „Minulý rok sme mali konkrétny cieľ, ktorý nám veľmi nevyšiel,“ naráža tréner práve na prvý grupový štart. Ako sám vraví, tento rok to skúsia inak a konkrétny cieľ si nevytýčili. „Budeme sa sústrediť na každé dostihy tak, aby sme boli 100% pripravení. Zatiaľ ho budeme menežovať do Listed dostihov v Longchamp, ale aj na iné dráhy. Na 2400m je ich vypísaných pomerne veľa.“ Úplne uzavretá nie je ani možnosť grupových dostihov, ktoré si ale Opasan musí sám vypýtať.

Veľká časť jeho štartov by sa mala odohrať na francúzskych dráhach, ktoré mu svedčia. „Francúzsky štýl dostihov mu vyhovuje, podmienky sú tam vynikajúce,“ hodnotí tréner, ktorý na tom v blízkej budúcnosti nehodlá nič meniť. V hre samozrejme zostáva štart v Bratislave, kde by vo Veľkej cene Slovenska mohol obhajovať minuloročné víťazstvo. Jeho účasť nie je vylúčená, ale visia nad ňou aj isté otázniky. „Budeme to riešiť za pochodu, podľa situácie. Teraz máme pred sebou hlavne nedeľné dostihy, tie sú náš cieľ, naplno v nich zabrať. Kôň si potom odpočinie, zregeneruje a aj podľa výsledku ktorý dosiahne, uvidíme čo ďalej. Poviem popravde, veľmi sa do Veľkej ceny Slovenska nehrniem. Profil bratislavskej dráhy mu nevyhovuje. Celkovo nevyhovuje koňom, ktoré chodia záverom a potrebujú cválať niekde v pokoji vzadu,“ vysvetľuje tréner. A tak to, či sa slovenská hviezda ukáže domácemu publiku, zostáva naďalej otvorené.

Celkovo má päťročný hnedák na svojom konte 13 štartov, sedem víťazstiev a štyri umiestnenia. Medzi jeho najväčšie úspechy patrí práve zisk statusu blacktype z Prix Hubert Baguenault De Puchesse (Listed), klasický triumf v jubilejnom 100. Českom derby (Gd-3) a v najväčších slovenských a maďarských dostihoch pre vytrvalcov – Veľkej cene Slovenska (Gd-3) a Kincsem Díj (Gd-1).

Nedeľné dostihy si môžete pozrieť po bezplatnej registrácii na stránke France Galop. Štart je naplánovaný na 17:35.

Text: Kamila Gúčiková