Bude šprintérsky vrchol mikrosúbojom Jir Suna a Datthirey ?

Bude šprintérsky vrchol mikrosúbojom Jir Suna a Datthirey ?
Jir Sun po minuloročnom triumfe v Cene Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (foto: Pavla Pechmanová)

Napriek tomu, že Cena Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR má dvoch jednoznačných favoritov, čaká nás zaujímavé zápolenie. Na štart sa postaví deväť koní z troch krajín. Papierovo najtriedovejšia je dvojica Jir Sun a Datthirey, do počtu ale nebudú chcieť zostať ani zvyšní účastníci.

1.JIR SUN (GB) – dž. Martin Laube

Päťročný rýchlik, ktorý sa na dráhe prvýkrát predstavil až ako trojročný má na svojom konte štrnásť štartov, päť víťazstiev a päť umiestnení. To najcennejšie získal druhou priečkou v Listed dostihoch v Hannoveri potom, ako sa víťazne rozbehol v Gomba handicape. Cenu Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR ovládol už minulý rok. Favorit dostihov.

2.DRISH VENTURE (IRE) – dž. Jaromír Šafář

Hnedý valach prišiel do českého tréningu pred minulou sezónou, v ktorej sa etabloval medzi jednotkových šprintérov. Pozbieral pár umiestnení, ale v niektorých dostihoch aj sklamal. Sezónu otvoril posledným miestom v dvojkovom pražskom šprinte. Dá sa očakávať, že ho tento štart zdvihne a tak by tabuľa v tejto konkurencii mohla byť v jeho silách.

3.VAIN HOPE (IRE) – dž. Stanislav Georgjev

Kvalitná maďarská reprezentantka, ktorá svoju výbornú formu z minulého roka zatiaľ iba hľadá. Zo siedmych štartov štyri premenila vo víťazstvo a dobehla tretia v týchto dostihoch. Oba dva štarty túto sezónu dokončila na štvrtých, predposledných miestach. Bratislavská dráha jej ale vyhovuje a preto sa očakáva, že napriek nie úplne podarenému vstupu do sezóny, opäť predvedie kvalitný výkon. Ak jej stúpne forma, môže atakovať aj predné priečky.

4.GENTLEMAN JACK – dž. Szczepan Mazur

Prvý zverenec Mariána Štangela. Dvanásťnásobný triumfátor dvojkových a nižších dostihov sa pomaly ale isto vyprofiloval medzi elitu slovenských šprintérov. Z troch tohtosezónnych štartov má na konte dve umiestnenia a jeden triumf. Vydarenú mal aj minulú sezónu, keď vo víťazstvo premenil rovnú polovicu štartov. Mal by bojovať o medailu.

5.MANOLLA (CZE) – dž. Radek Koplík

Už deväťročná česká odchovankyňa behá skôr dostihy druhej kategórie, to však neznamená, že nezískala pár cenných umiestnení aj v najvyššej „lige“. Minulú sezónu bola dosť exponovaná, keď vybehla dvanásťkrát. Zdá sa, že inak tomu nebude ani tento rok, keďže pri Turf Gala sa postaví už na piaty štart. Vo všetkých predchádzajúcich sa dokázala umiestniť. Pri vydarenom priebehu môže mieriť na tabuľu aj tentokrát.

6.DATTHIREY (GB) – dž. Václav Janáček

Niekdajšia najlepšia slovenská šprintérka zmenila v priebehu minulej sezóny trénera a tak už napriek slovenskému majiteľovi „administratívne“ spadá pod Českú republiku. V piatich francúzskych štartoch v tréningu Václava Luku dvakrát zvíťazila a ani raz nedobehla horšie ako tretia. Obdivuhodná je ale jej celková kariérna bilancia, keďže ešte nikdy nebola v cieli mimo tabuľu. Má všetky predpoklady nato, aby minimálne potrápila favorita, ak ho aj nezdolá.

7.BEAU MASSAGOT (FR) – dž. Milan Zatloukal

Niekdajší dvojnásobný víťaz týchto dostihov ešte z českého tréningu. Dnes sa pripravuje v Rakúsku pod vedením Františka Drozdu. Do sezóny vstúpil predposledným miestom v Gomba handicape, následne ale v Memoriáli Josefa Břečku o hlavu podľahol Gentleman Jackovi a túto prehru mu v Prípravnej cene o nos vrátil. Zdá sa, že má dobrú formu a tak môže mieriť vysoko.

8.WORTH CHOICE (IRE) – dž. Jiří Palík

Šesťročný hnedák prišiel do českého tréningu pred minulou sezónou a dvomi víťazstvami na jednotkovej scéne hneď ukázal svoj potenciál. V ďalších štartoch na tieto výsledky ale nenadviazal. Do tejto sezóny vstúpil posledným miestom v Gomba handicape, následne ale v Memoriáli Jaroslava Maška predviedol podstatne lepší výkon a dokončil na štvrtom mieste, 10 dĺžok od víťaza. Dá sa očakávať ďalšie zlepšenie a ak mu bratislavská dráha zachutí, môže to byť kôň pre prekvapenie.

9.REGINA MIA (IRE) – dž. David Liška

Štvrtá kobyla v poli, ktorá sa spoľahlivo pohybuje na úrovni druhej a tretej kategórie. Medzi elitou utekala dvakrát a ani raz sa medzi najlepších nedostala. Sezónu začala šiestym miestom, potom v Prípravnej cene dobehla štvrtá. Dobeh za tabuľou.

Náš tip: Jir Sun – Datthirey – Gentleman Jack

Text: Kamila Gúčiková