Bude pre Zariyannku Cena Pat´s Music ľahkou úlohou, alebo jej cestu za prvenstvom niekto prekazí?

Bude pre Zariyannku Cena Pat´s Music ľahkou úlohou, alebo jej cestu za prvenstvom niekto prekazí?
Aktéri minuloročnej Ceny Pat´s Music (foto: Miro Abík)

Ďalším z jednotkových dostihov, ktoré sa odbehnú pri Slovenskom derby je kobylám určená 30. Cena Pat´s Music spoločnosti ROCKWOOL (rovina I kat., cena, 2000m, 3+, 7500 eur). Na štartovej listine zostalo deväť mien, pričom sa tu nachádza aj trojročná Mary Bee, ktorá sa práve nedostala na štart vrcholu a tak jej realizačný tím zvolil túto alternatívu. Dostih ponúka zaujímavé zrovnanie trojročnej špičky so staršími účastníčkami, z ktorých vyniká Zariyannka.

1.MACCAIA (FR) – dž. Václav Janáček

(tr. Jana Manová, st. Richard Mäder)

Svoju kariéru začala v trojkových dostihoch a zatiaľ sa nikam neposunula, ale ani nespadla nižšie. Má na konte tri víťazstvá z tejto kategórie pričom, dve z nich sú z dvoch štartov v tejto sezóne. S jednotkovou spoločnosťou sa stretne prvýkrát. Môže sa stať, že v tomto prípade bude platiť staré známe príslovie – „forma poráža triedu“ a preto by Maccaia mohla byť koňom pre prekvapenie.

2. SHAMAL EMMI (HUN) – dž. Adam Florian

(tr. Zuzana Kubovičová, st. Kovometal)

Minulý rok patrila k lepším slovenským trojročným kobylám, bola napríklad skvele tretia v Starohájskom kritériu, či piata v Oaks. Platí pri nej, že štvorročné kone to majú v prvej sezóne proti starším ťažké. Má na konte štyri štarty, tesné druhé miesto z dvojky, následne predposledné z Veľkej májovej ceny či  Memoriálu Harryho Petrlíka a posledné vystúpenie v podobe tretej priečky v ďalšej dvojke. Z toho je vidieť, že túto sezónu podáva nevyrovnané výkony. Ak jej dostih vyjde môže pomýšľať na tabuľu, ak nie skončí za ňou.

3. MARY BEE (FR) – dž. Jan Verner

(tr. Ramazan Tugušev, st. RC Farm)

Prvá z kvarteta trojročných kobýl. Pri vstupe do sezóny zabehla skvelý dostih v Cene trojročných kobýl, kde vzala striebro. Následne sa zúčastnila jedného z trialov na českého derby, Memoriálu JUDr. Otakara Frankenbergera, kde neuspela. Návrat na bratislavskú dráhu skončil šiestym miestom v Cene Arvy. Výsledky to nie sú zlé, má ale nevýhodu v tom, že zvyčajne zaváha v boxoch a útočí z posledného miesta. Pri lepšej štartovej reakcii by sa jej šance zvyšovali. S váhovou výhodou môže pomýšľať na boj o chvost tabule.

4. FREE FOLIE (IRE) – dž. Ján Havlík

(tr. Jaroslav Línek, st. Strnisko)

Free Folie je aktuálne najlepšou trojročnou kobylou na Slovensku. Je to najmä kvôli poslednému dostihu, Cene Arvy, ktorú dokázala vyhrať. Svoje možnosti tak trochu naznačila už predtým, keď dobehla tretia v Cene trojročných kobýl a šiesta v Jarnej cene kobýl. Predlžujúca dištancia jej padne vhod a preto by pri váhovej výhode mohla potrápiť favoritku.

5. MUSTELA (IRE) – dž. Jaroslav Línek

(tr. Jaroslav Línek, st. Dermek Racing)

Druhá z minuloročných popredných trojročných kobýl, ku ktorým sa zaradila najmä ziskom dvoch bronzových medailí v Jarnej cene kobýl a Cene Arvy. V druhej polke sezónu sa ale už trápila. Po zimnej prestávke, ktorá jej očividne prospela sa vracia do dobrej formy a v troch štartoch pozbierala už všetky medaily. Na tú najvyššiu dosiahla v poslednom štarte v Topoľčiankach. Kandidátka na tabuľu, mohla by ale zabojovať aj o medaily.

6. PERSISTENCOFMEMORY (IRE) – dž. Martina Havelková

(tr. Jozef Chodúr, st. Daliss)

Spoľahlivá belka pohybujúca sa v dostihoch nižších kategórií. Túto sezónu sa ukázala trikrát a pozbierala dve štvrté miesta v štvorkových dostihoch a jedno šieste v trojkovom, proti starším koňom. Zdá sa, že sa každým štartom mierne zlepšuje, ale na túto spoločnosť to stačiť nebude. Outsiderka.

7. ZARIYANNKA (IRE) – dž. Petr Foret

(tr. Zdeno Koplík, st. LOKOTRANS Slovakia CZ)

Kobyla slovenského majiteľa v českom tréningu zažíva v šiestich rokoch jednu z najvydarenejších sezón. Potom ako získala double vo „Veľkých aprílových“ skončila tesne tretia v Cene Scottish Rifla, kde výrok rozhodcu znel – tuhý boj – krk – krátka hlava. Vo všetkých doterajších štartoch mala proti sebe kvalitnejších súperov ako tomu bude v nedeľu a preto bude prekvapením, ak sa tento dostih nestane jej korisťou. Jednoznačná prvá favoritka dostihov.

8. BRAMASTRA (FR) – dž. Radek Koplík

(tr. Jozef Rosival, st. Kolozsi Ranch)

Jediná maďarská kobyla v poli. V minulej sezóne sa vyšplhala z nižších kategórií až do dvojok, prípadne štartovala aj v jednotkových dostihoch. Túto sezónu má na konte tri štarty na syntetickej dráhe a dva na trávnatej, pričom vždy skončila druhá. Čo môže byť jej slabinou je určite dištancia, keďže „doma“ sa zameriava na trate od 1600 do 1800m. Či jej dvojkilometrová porcia pomôže alebo uškodí je otázne. Najlepších by ohroziť nemala a zrejme skončí v druhej polovici štartového poľa.

9. FAUDA (IRE) – dž. Monir Madihi

(tr. Zuzana Kubovičová, st. VADUAL)

Najmenej skúsená kobyla v poli predviedla naposledy zaujímavý progres. Po víťaznom vstupe do sezóny v dostihoch štvrtej kategórie prekvapila výborným záverom v Cene Arvy, kde získala bronz. Jej výkony majú stúpajúcu tendenciu a ak v nich bude pokračovať aj v nedeľu môže zamieriť vysoko.

Náš tip: Zariyannka – Free Folie – Mustela

Pod povrchom jednoduchých štatistík

Ak vezmeme do úvahy posledných desať ročníkov, musíme zaloviť až do roku 2012, pretože v covidom poznačenej sezóne 2020 sa Cena Pat´s Music nebežala. Z posledných desiatich víťaziek boli tri v slovenskom tréningu, jedna v maďarskom a šesť pochádza z českého tréningu.

Zo siedmych trénerov, ktorí posielajú na štart svojich zverencov dokázali tento dostih vyhrať len dvaja. Zuzane Kubovičovej sa to podarilo v rokoch 2011 a 2018 prostredníctvom dvoch beliek Shamal Sally (E Dubai), respektíve Zoriany (Jukebox Jury). Populárna kobyla je poslednou slovenskou víťazkou. Skúsená trénerka bude v nedeľu zastúpená opäť belkou, štvoročnou Shamal Emmi, ktorá je dcérou spomínanej Shamal Sally a pokúsi sa na svoju matku nadviazať a trojročnou Faudou. Druhým trénerom, ktorý má na konte triumf v tomto dostihu je Zdeno Koplík. V roku 2014 totiž uspela ním pripravovaná Najinska (Areion).

Z deviatich majiteľských subjektov pozná chuť víťazstva iba Peter Srnisko, stojaci za rovnomennou stajňou Strnisko. Vo veľmi dobre známych žlto – modrých farbách uspeli v roku 2013 Yucca (Ivan Denisovych) a o tri roky neskôr aj Ronja (Thewayyouare). Obe kobyly ešte vtedy reprezentovali stajňu s názvom Autoopravovňa Strnisko, ktorej názov bol pred tromi rokmi skrátený.

Spomedzi deviatich jazdcov dokázali tento dostih vyhrať len traja. Martina Havelková uspela v sedle Ecologically Right (2005), Jan Verner v sedle Classy (2022) a dve víťazstvá má na konte Václav Janáček, s Lindou (2010) a Mo My Dream (2021).

Rekordný čas dostihu je starý len jeden rok a drží ho Václavom Lukom pripravovaná Classa (Tamayuz), ktorá minulý rok zvíťazila v čase dve minúty, dve sekundy a deväťdesiattri stotín.

Zaujímavosťou z hľadiska pôvodu jednotlivých účastníčok je, že Shamal Emmi sa môže stať prvou víťaznou kobylou, ktorá sa narodila v Maďarsku a aj prvou, ktorá by išla v šľapajach svojej matky.

V 30 ročnej histórii nenájdeme žiadnu kobylu, ktorá by v listine víťazov bola zapísaná dva či viac krát. Žiadna zo štartujúcich kobýl tento dostih ešte nevyhrala a preto sa v tomto ohľade tabuľka nebude meniť ani tento raz.

Text: Kamila Gúčiková