Blue River zlomila sériu druhých miest, Worth Choice v pozícii favorita nezaváhal

Triedová slovenská odchovankyňa Blue River získava svoje premiérové víťazstvo v Cene Whisky (foto: Anton Martinec)

Zlatý bičík pre favorita, Cena Whisky čo to napovedala o kvalite klasického ročníka, hetrik zverencov Jozefa Chodúra, či Bucephalos Misi ako nový slovenský klusácky derby víťaz. To všetko ponúkol nabitý program dvanásteho dostihového mítingu aktuálnej sezóny.

Slovenská odchovankyňa porazila v Cene Whisky aj staršie kobyly

Blue River (Fairlypi), belka reprezentujúca stajňu Caruso, sa dočkala prvého životného triumfu, ktorý má jednotkovú príchuť. Zverenkyňa Jaroslava Línka patrí do špičky klasického ročníka, keď vo všetkých doterajších štartoch získala druhé miesta. Tentoraz zlomila toto prekliatie a triumfom opäť potvrdila svoje nesporné kvality. V rýchlo rozbehnutej 28. Cene Whisky (rovina I kat., cena, 1800m, 3+ kobyly, 5800 eur) pripravil džokej Jiří Palík kobyle ideálny priebeh v strede poľa. V cieľovej rovinke síce chvíľu hľadali priestor na útok, keď sa ale talentovanej belke cesta otvorila, okamžite rozbalila svoj drvivý finiš. O odpoveď sa snažila dvojica zverenkýň Zuzany Kubovičovej, ostrieľaná Palmera (Jukebox Jury) a málo skúsená Fauda (Decorated Knight). Odchovankyňa Karola Szaba si ale svoje premiérové víťazstvo nenechala vziať. Striebro získala štart od štartu lepšiaca sa Fauda, ktorá dala na cieľovej páske hlavu dopredu a odsunula svoju tréningovú kolegyňa Palmeru na tretie miesto. Štvrtú priečku získala Elsa (Olympic Glory), ktorá tesne predstihla polosestru víťazky Blue Bay (Shamalgan). Aj v týchto dostihoch sa teda ukázalo, že najlepšie trojročné kobyly má v stajni Jaroslav Línek. Potom ako Free Folie (Free Eagle) ovládla Cenu Arvy, aj Cenu Pat´s Music, smeruje aj Cena Whisky do Lakšárskej Novej Vsi a slovenskí priaznivci môžu s napätím očakávať septembrové Oaks.

Worth Choice zostáva v Bratislave tento rok neporazený

Druhý vrchol programu, 29. Zlatý bičík (rovina I kat., cena, 1400m, 3+, 5800 eur), sa stal podľa očakávania ľahkou korisťou pre českého šprintéra Worth Choicea (Worthadd), čerstvého držiteľa statusu blacktype z nemeckých Drážďan. Zverenec Štěpánky Myškovej sa momentálne nachádza v životnej forme, čo demonštroval aj na dráhe. Po zisku Ceny Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR si na svoje konto pripísal aj ďalšie jednotkové víťazstvo. K nemu mu v sedle dopomohol džokej Jiří Chaloupka. Najväčším súperom mu v cieľovej rovinke bol talentovaný trojročiak Devil In Pink (Footstepsinthesand), ktorý dostihy odvodil a nakoniec sa k víťazovi dokázal priblížiť na tri dĺžky. Bronz získal spoľahlivý maďarský rýchlik Blazing Comet (Frankel), ktorý finišoval o pol dĺžky pred Politicumom (Lethal Force). Tabuľu uzavrel stajňový aj tréningový kolega druhého v cieli Lailaho (Stormy Jail).

Shamal Emmi víťazná štart – cieľ

Zaujímavými dostihmi rámcového programu bola bývalá „jednotka“ Cena Turfu (rovina II kat., cena, 2400m, 3+, 5000 eur), v ktorej dokonale rozvrhol Adam Florian sily svojej štvornohej partnerke Shamal Emmi (Anabaa Blue). Po vyskočení zo štartovacích boxov na nič nečakal, poslal belku do čelu a svoju spanilú jazdu spoločne dotiahli do víťazného konca. Pri točení do cieľovej rovinky si reprezentantka stajne Kovometal vypracovala trojdĺžkový náskok na zvyšok poľa, ktorý sa ukázal byť rozhodujúci. Trojročný Yukatan (Eagle Top) a skúsená Medelin (Holy Roman Emperor) sa síce snažili, náskok Shamal Emmi sa im už ale zmazať nepodarilo. Štvrté miesto získal Falcon X (Amico Fritz) a tabuľu uzavrel Ramssio (Whipper).

Juniorská „bitka“ v prospech Loch Pikea

Strhujúci súboj dvoch koní sa odohral v Memoriáli Jozefa Mandelíka (rovina II kat., cena, 1400m, 2 ročné kone, 4000 eur). Na štarte boli síce traja účastníci, ale maďarský debutant Pour Conquerir (Ectot) nemiešal karty. Domáci Loch Pike (Gregorian) a Amra (Protectionist) mu v cieľovej rovinke ušli o priepastných 18 dĺžok a do posledných metrov zviedli veľký boj o víťazstvo. Žrebec z lotu Jozefa Chodúra nakoniec kobylu pretlačil a pripísal si druhý triumf zo štyroch štartov. V sedle víťazného koňa bol Ferdinand Kráner.

Vrchol klusáckej sezóny pre Bucephalosa Misi

Nedeľné popoludnie nepatrilo len cvalovým dostihom, odbehli sa aj tri klusácke zápolenia, s vrcholom v podobe Slovenského klusáckeho derby (2600m, 4 ročné kone, 4000 eur). To sa muselo zaobísť bez slovenskej účasti. V cieľovej rovinke mal najviac síl český hosť Bucephalos Misi (Steakhouse), ktorého zo sulky podporoval David Dobrovolný. Striebro získal rakúsky Look At Me (Tiger Woods As) s Carsten Milek, pred kobylou Moriah Boko (Make It Happen), ktorú viedol Pavel Vávra. Okrem derby sa odbehli aj dve rozjazdy Dunajského pohára (1700m, 3+, 800 eur), ktoré mali zhodného víťaza. Päťročný český odchovanec Jerry (Wine And Blues) nenašiel tento rok premožiteľa a pripísal si na svoje konto ďalšie cenné triumfy. Zo sulky ho podporoval jeho tréner a chovateľ v jednej osobe, Ivan Coufal. Jediný slovenský účastník Top Secret J´ (Eilean Donon) vybojoval striebro a bronz.

Text: Kamila Gúčiková